Hlavní obsah

Jízda králů nebo Strážnice. Kdy letos vyrazit na oblíbené folklorní akce a festivaly

Foto: CzechTourism, Lukáš Žentel, Seznam Zprávy

Jízda králů ve Vlčnově má tradici delší než 200 let.

Seznam Zprávy přináší přehled největších folklorních událostí pro rok 2025. Tradiční hudbu a tanec z Česka i ze světa uslyšíte ve Vlčnově, Strážnici, Rožnově pod Radhoštěm i v Červeném Kostelci a na dalších místech.

Článek

Jízda králů Vlčnov

Jízdy králů na Slovácku se konají na více místech, ale ta vlčnovská je nejvýznamnější. Je to zároveň nejznámější akce v této obci. Jízda králů se ve Vlčnově koná už několik staletí a od roku 2011 je zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví lidstva.

Slavnost je spojená s tradicí přechodu do dospělosti. V průvodu jedou mladí osmnáctiletí chlapci, takzvaní legrúti, kteří by v minulosti nastupovali na vojnu. Sedí na ozdobených koních a ukazují svou připravenost na život dospělých mužů. Každého chlapce totiž čeká účast v královské družině pouze jednou v životě. To z ní dělá událost, která má speciální význam nejen pro diváky, ale i pro účastníky.

Letošní ročník jízdy králů ve Vlčnově se koná o víkendu 24.–25. května 2025. Na hlavní program je vyčleněna neděle 25. května, přičemž samotná jízda králů – objížďka legrútů po obci s králem – začne v 11:45. Kromě průvodu se můžete při tradičním veselí těšit na jarmark, cimbálovky, dechovky, rukodělné ukázky nebo na mši.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Poslední červnový víkend se Strážnice každoročně mění v živé místo plné lidové hudby, tance a tradic. Město, jeho zámecký park a známý skanzen navštěvují tisíce lidí, kteří si přijíždějí užít jedinečnou atmosféru plnou folkloru.

Jubilejní 80. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 43. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice se konají 26.–29. června 2025. Obě propojené akce pořádá Národní ústav lidové kultury. Vedle přehlídky krojů, lidových písní a tanců z různých regionů akce přitahuje i díky spojení s jihomoravským vínem. Návštěvníci se mohou také zapojit – zazpívat si, zatančit nebo se naučit různé nové tance. Jednou z populárních událostí je soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Kořeny Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice sahají do roku 1946, kdy se poprvé uskutečnil jako celostátní slavnost. Postupem času se rozvíjel a začal představovat folklor v jeho přirozené i stylizované podobě.

Festival se koná na několika místech – v amfiteátrech zámeckého parku, skanzenu i vinohradnickém areálu. Komornější programy se odehrávají přímo v prostorách zámku, kde si návštěvníci mohou poslechnout koncerty v expozici lidových nástrojů.

Od roku 1957 festival obohacují vystoupení zahraničních souborů, které přinášejí kousek exotiky v podobě svých krojů, písní a tanců. Tím získal festival mezinárodní rozměr a stal se součástí prestižního sdružení CIOFF, které sdružuje významné folklorní festivaly po celém světě. Dvakrát dokonce získal titul festivalu Středoevropského sektoru CIOFF.

Rožnovské slavnosti

Valašské muzeum v přírodě a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají ve dnech 4.–6. července 2025 v pořadí 43. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Tento rok bude speciální, protože si Valašské muzeum v přírodě připomene sto let od svého založení a od doby, kdy se v roce 1925 uskutečnila velká národopisná slavnost zvaná Valašský rok. Právě na tuto slavnost dnešní festival navazuje. Valašský rok byl nejen oslavou lidových tradic, ale také zahájením historie prvního muzea v přírodě v tehdejším Československu.

Jednou z nejvýraznějších součástí programu festivalu bude účast 40 folklorních souborů z Valašska. Vystoupí zde přibližně dva tisíce krojovaných účinkujících, kteří budou prezentovat valašskou lidovou kulturu.

Představí se ovšem také hosté ze zahraničí. Například bude k vidění rumunský tanec căluș nebo sem zavítá chorvatský folklorní soubor udržující valašské tradice. Na festivalu nebude chybět ani soutěž ve valašském odzemku – improvizovaném mužském tanci.

Diváci se mohou těšit také na slavnostní reprízu původního divadelního představení Valašská svatba rožnovská, které se po sto letech vrátí v autentickém provedení. Speciální součástí oslav bude Scéna 1925, která připomene, jak vypadalo folklorní dědictví před sto lety.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

Tradice tohoto festivalu započala roku 1952, když se u příležitosti 100. výročí vydání románu Babička uskutečnila slavnost v Babiččině údolí u zříceniny hradu Rýzmburk. Během 60. a 70. let se festival postupně rozrůstal a nabýval na prestiži. Z původně dožínkové slavnosti se stal folklorní festival, který se dostal na seznam významných kulturních akcí v Československu.

V 90. letech přišel festival o původní areál v Babiččině údolí kvůli restitucím, a tak se slavnost přestěhovala do nově vybudovaného přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla v Červeném Kostelci. Dnes se festival řadí mezi významné evropské kulturní akce a je zařazen pod patronaci Mezinárodní organizace lidového umění I.O.V., která spadá pod UNESCO. Díky této spolupráci se daří zařizovat účast zahraničních souborů.

Letošní 71. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec se bude odehrávat ve dnech 20.–24. srpna 2025.

Mezinárodní folklorní festival Brno

Mezinárodní folklorní festival v Brně patří k mladším akcím svého druhu, tradici má od roku 1990. Každý rok na přelomu srpna a září se do Brna sjíždějí stovky účinkujících, aby vystoupily s tím nejlepším z folkloru nejen českého, ale i světového. Festival pořádá Sdružení přátel folkloru v Brně a od roku 1995 patří do celosvětového kalendáře prestižních festivalů CIOFF.

Letošní 36. ročník se koná ve dnech 27.–31. srpna 2025. Na koncertech se představí zhruba tisíc umělců z různých koutů republiky a s nimi přibližně 200 zahraničních hostů. Tím festival propojuje sdílení tradic napříč kulturami.

Další folklorní festivaly v roce 2025

Pojizerský folklorní festival Mnichovo Hradiště

Dvanáctý ročník Pojizerského folklorního festivalu se uskuteční 31. května 2025 v Mnichově Hradišti. Představí se zde folklorní soubory a ukázky lidových řemesel a pořádají zde také staročeský jarmark.

Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Festival je pořádán ve dnech 6.–8. června 2025. Zahájí vystoupením folklorních souborů v rámci Pernštýnské noci v Pardubicích.

Folklorní festival Přerov

Festival pořádá Folklorní soubor Haná Přerov a další ročník by se měl uskutečnit letos v létě, obvyklý termín je začátek června. Konkrétní termín bude oznámen.

Mezinárodní folklorní festival Plzeň

Plzeňský 27. ročník festivalu má termín konání 11.–15. června 2025. Od roku 1997 se během něj setkávají nadšenci folkloru a lidového umění. Každým rokem se ho účastní kolem dvacítky dospělých i dětských folklorních souborů z České republiky a ze zahraničí včetně zámoří.

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek

Termín 28. ročníku MFF je 17.–22. června 2025. I na tomto festivalu si budete moci poslechnout jak české, tak zahraniční soubory. Diváci tak mohou i zde porovnat různé kultury, folklorní tance, zvyky a umění.

Kunovské léto

Dětský folklorní festival se v Kunovicích uskuteční už po dvaatřicáté, a to ve dnech 18.–22. června 2025. Vznikl z iniciativy bývalých členů folklorního souboru Kunovjan a jeho cílem je prezentovat živé folklorní hnutí, jež tvoří souměstí Uherské Hradiště, Kunovice a Staré Město. Zaměřuje se však i na soubory z Česka a od roku 2000 je mezinárodní.

Mezinárodní folklorní festival Klatovy

Při konání klatovské pouti o druhém červencovém víkendu se již tradičně koná i festival, založený roku 1993 tanečníky Folklorního souboru Šumava. Letos to bude ve dnech 12.–13. července 2025.

Folklor bez hranic Ostrava

Také v Ostravě se letos už po sedmadvacáté koná mezinárodní folklorní festival, letos v termínu 11.–15. srpna 2025. V průběhu pěti festivalových dní festival putuje ostravskými obvody.

Mezinárodní folklorní festival Písek

Konání píseckého festivalu je naplánováno na 21.–24. srpna 2025, bude hostit vystupující z různých koutů Moravy a Čech, ale i z cizích zemí, jako jsou Slovensko, Polsko a Německo nebo také Indie, Mexiko či Tchaj-wan.

FEDO Zlín

Festival dechových orchestrů a folklorních souborů ve Zlíně je mezinárodní akce s tradicí od roku 1982, která propojuje folklorní hudbu a dechové orchestry. Původně akci pořádalo Hudební sdružení Zlín, v roce 2024 organizaci převzalo město. Součástí bývá i průvod městem nebo společný monstrkoncert a částečné konání ve Vizovicích a Luhačovicích. Obvyklá doba konání je na konci srpna. Konkrétní termín bude oznámen.

Karlovarský folklorní festival

Třicátý ročník KFF se koná ve dnech 3.–7. září 2025, kdy ve městě ožijí zvyky, tanec a lidová hudba Karlovarska.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice

K chodské tradici patří dudáctví a právě za ním se sjíždějí lidé při konání mezinárodního festivalu. Pořádán je jednou za dva roky, letos se nekoná, příští, 26. ročník se uskuteční 20.–23. srpna 2026.

SFFS Dambořice

Soutěžní folklorní festival souborů v Dambořicích se koná každé dva roky na začátku prázdnin. Naposledy se uskutečnil v roce 2024, proto se letos nekoná a můžete jej očekávat až v roce 2026. Organizátorem je obec Dambořice a folklorní soubor Salajka.

Doporučované