Hlavní obsah

Historický areál, který stále žije. Znáte všechny atrakce pražského výstaviště?

Foto: Výstaviště Praha

Průmyslový palác je nejznámější stavbou Výstaviště Praha. Aktuálně prochází rekonstrukcí.

Majestátní Průmyslový palác, ale třeba i divadlo nebo plavecký bazén. Výstaviště Praha v Bubenči v Praze 7 láká k návštěvě během akcí i všedních dnů. Objevte s námi všechny zajímavosti v areálu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Matějská pouť, Dyzajn market nebo koncerty světových osobností. Nejen tyto akce má veřejnost spojené s pražským výstavištěm. Volnočasový areál, založený před 134 lety mezi parkem Stromovkou a Holešovicemi, láká nejen pestrým programem, ale i svou historií a památkami.

Areál pražského výstaviště se nachází v Praze 7, a přestože fakticky leží na území městské části Praha-Bubeneč, lidé ho často mylně nazývají jako „holešovické“. Vznikl ke konci 19. století jako prostor pro konání výstav a kulturních akcí a tento účel stále plní.

V průběhu své existence se přitom postupně rozrůstal. Dnes je kromě historických památek, jako je Křižíkova fontána, Průmyslový palác či Lapidárium Národního muzea, jeho součástí i moderní multifunkční hala Tipsport arena nebo největší akvárium v Česku Mořský svět.

Historie Výstaviště Praha

K otevření výstaviště došlo v roce 1891 v rámci Jubilejní zemské výstavy, tedy v době, kdy byly české země ještě součástí Rakouska-Uherska. Výstavu, která se zde konala v období od 15. května do 18. října, tehdy navštívilo kolem 2,5 milionu návštěvníků. Pro výstavbu areálu pořadatelé vyčlenili západní část Královské obory, dnešní Stromovky. Inspirací mu byly podobné průmyslové výstavy konané ve Francii nebo Anglii.

Podobu areálu navrhli architekti Bedřich Münzberger a Antonín Wiehl. Ti se inspirovali Světovou výstavou z roku 1889, díky které má Paříž svou ikonickou Eiffelovu věž. Mezi původní objekty, které v areálu stojí dodnes, patří například Průmyslový palác nebo Křižíkova světelná fontána.

Po Jubilejní výstavě se zde v následujících letech konaly další výstavy, jako Národopisná výstava českoslovanská, Výstava Architektury a inženýrství nebo Hospodářské výstavy. V průběhu let docházelo k rozšiřování areálu a drobným úpravám původních objektů. Po druhé světové válce se výstaviště dostalo do správy Zemského národního výboru a kolem roku 1950 se konání výstav přesunulo do Brna.

O tři roky později došlo k přejmenování pražského areálu na Park kultury a oddechu Julia Fučíka, lidově přezdívaný jako Park Juldy Fuldy. Od šedesátých let se zde pravidelně koná na přelomu zimy a jara Matějská pouť. Po pádu komunistického režimu se areál znovu přejmenoval na Výstaviště Praha a od roku 1991 se zde opět konají akce pro širokou veřejnost.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ikonická hodinová věž se na své místo vrátila po dvou letech v roce 2024. Ilustrační foto.

Významné památky

Nejvýznamnější budovou výstaviště je Průmyslový palác, který se stal ikonou a hlavním orientačním bodem celého areálu. Secesní budova s neobarokními prvky zde stojí od roku 1891 a stala se první stavbou v českých zemích s montovanou železnou konstrukcí.

V roce 2008 v paláci propukl požár, který kompletně zničil jeho levé křídlo. Rekonstrukce byla zahájena až v roce 2022 a otevření paláce se očekává v létě roku 2026.

Požáry v areálu výstaviště

  • 1991 – shořel Bruselský pavilon (pravděpodobně nedbalost při používání elektrického spotřebiče, škoda 84 milionů korun).
  • 2005 – požár dřevěného divadla Globe (replika alžbětinského divadla v Londýně, v Praze postavena 1999), divadlo zničeno.
  • 2008 – devastující požár levého křídla Průmyslového paláce.

Než se Průmyslový palác dočká svého znovuotevření, můžete v areálu navštívit například Maroldovo panorama. Objekt je otevřen od dubna do října a ukrývá největší obraz v České republice, zachycující bitvu u Lipan. Výjev namaloval pro Výstavu inženýrství v roce 1898 Luděk Marold. Je 11 metrů vysoký, 95 metrů široký a má plochu 1045 metrů čtverečních.

Kromě Průmyslového paláce na své znovuotevření čeká i Lapidárium Národního muzea, jehož rekonstrukce započala v roce 2022. Nachází se v něm významná sbírka kamenných soch a architektonických plastik z období 11. až 19. století od významných autorů, jako jsou sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff nebo Matyáš Bernard Braun. Najdete zde například i originály soch z Karlova mostu.

Foto: Výstaviště Praha

V Lapidáriu jsou uskladněny originály nejcenějších českých sochařských děl. Aktuálně je pro veřejnost uzavřeno.

Dalším významným objektem v areálu je Křižíkova světelná fontána, kterou si návštěvníci mohou volně prohlédnout. Fontánu lze pronajmout pro soukromé akce, konají se zde i koncerty, v červenci zde vystoupí třeba jihoafricko-švýcarská DJ a producentka deep house Nora En Pure. V srpnu pak oživí Křižíkovu fontánu během pěti večerů artistické představení Magická fontána kombinující světelné efekty a akrobacii.

Sportovní aktivity

Stejně jako v přilehlé Stromovce, i na Výstavišti se vedle kulturních aktivit či relaxace můžete věnovat také sportovnímu vyžití. Co areál návštěvníkům nabízí?

  • Plavecký bazén – veřejný vyhřívaný bazén
  • Veřejné bruslení – každou sobotu a neděli v odpoledních hodinách od října do března v Malé sportovní hale
  • Dětský cyklopark – otevřeno každý den, vstup zdarma
  • Skateplaza – skatepark, vstup zdarma
  • Parkour hřiště – otevřeno každý den, vstup zdarma
  • Jungle – lezecká stěna (boulder – bez lanového jištění), sezónní provoz, znovu se otevře na jaře 2025

Současnost a zajímavosti

V současnosti je areál volně průchozí po celý rok a je ideální zastávkou pro zpestření procházky v přilehlé Stromovce. V areálu lze navštívit nejen samotné koncerty či výstavy, ale i několik stálých expozic. Od roku 2002 mezi ně například patří akvárium Mořský svět, které je v současnosti největším mořským akváriem v České republice.

Neopomenutelnou součástí areálu jsou také dvě divadla: nedávno zrekonstruované Divadlo Nová Spirála a a hudební divadlo GoJa Music Hall v budově Pyramida.

Vybrané akce na výstavišti v roce 2025

AkceDatum
Matějská pouť22. 2. – 13. 4. 2025
Dyzajn market8.-9. 3. 2025
Běh pro Světlušku24. 4. 2025
Svět knihy Praha15.-18. 5. 2025
Festival Metronome Prague19.-21. 6. 2025
Prague Ice Cream Festival21.-22. 6. 2025
NeverMore 6821. 8. 2025
Den hrdinů27. 9. 2025

Kompletní program najdete na webových stránkách.

Praktické informace k návštěvě

Jak se dostat na Výstaviště Praha?

  • Výstaviště je dobře dostupné, lze k němu dojet přímo tramvají (pravidelné linky 1, 6, 17, 25 a noční 93 - pozor, do 10. 10. 2025 platí výlukový jízdní řád), nebo se projít od stanice metra C Nádraží Holešovice.

Kde na výstavišti zaparkovat?

  • V ulici U Výstaviště se nachází Parkoviště P1 u Fortuna Arény, kvůli rekonstrukci je ale jeho kapacita omezená. Další dvě parkoviště se nacházejí u Plaveckého bazénu (P3) a Hotelu Expo (P2). Další možností je zaparkovat auto v obchodním centru Stromovka. Vjezd přímo do vnitřního areálu Výstaviště je možný pouze se zvláštním povolením.

Kde se v areálu Výstaviště najíst?

Celoročně otevřeno
Artyčok bistroNabízí čerstvou pizzu nebo domácí těstoviny.
Pivovar KolkovnaNaproti Průmyslovému paláci, tradiční česká kuchyně. Nabízí 7 stálých piv a sezónní speciály.
Bistro No.2Nabízí především sendviče a burgery, ale i výběrovou kávu.
Sezónní občerstvení
GrilovištěPiknikový grilovací plácek, nutná rezervace předem.
Terasa 67Americko-mexické bistro, nachází se na terase Křižíkova pavilonu B. Otevírá na jaře 2025.
Džungle BKAO Bar, v provozu od dubna do srpna.

Kam dál? Z výstaviště můžete pokračovat procházkou do Stromovky, navštívit Národní Galerii v nedalekém Veletržním paláci nebo se vydat například na vyhlídku do Letenských sadů.

Doporučované