Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vysoké Tatry jsou známé svými náročnými turistickými trasami, které vás po výkonu dozajista odmění kouzelnými výhledy, čistým vzduchem a příjemně unaví. Přemýšlíte, že se do „nejmenších evropských velehor“ vydáte na dovolenou nebo třeba na prodloužený víkend? Podívejte se, co vám Tatry během pár dní mohou nabídnout.
Kam na výlet: vrcholky, jeskyně i vodopád
Tatry neznamenají pouze skvělou zimní lyžovačku. Možností na náročnou pěší túru či kratší vyhlídkovou procházku nabízejí opravdu hodně. Záleží jen na vás, jakou obtížnost zvolíte a na jak frekventovaná místa se budete chtít vydat.
Jednou z nejvyhledávanějších tras je Tatranská Magistrála, vysokohorský chodník s výhledy na horské štíty a tichá údolí. Tato trasa, dlouhá zhruba 72 kilometrů, je vhodná pro zdatné turisty, kteří hledají delší a fyzicky náročnější výzvu.
Chodník začíná na Tokarinách v Západních Tatrách a končí na Velkém Bílém plese ve Vysokých Tatrách. Na cestu se doporučuje vyčlenit si tři až pět dní. Dá se ale jít i pouze její část, určitě ji nemusíte podstoupit od začátku do konce.
Na trase můžete přenocovat v útulných horských chatách, jako je Chata pod Rysmi, Zbojnická chata nebo Téryho chata, která se tyčí na konci Malé Studené Doliny už do roku 1899. V nich si můžete vychutnat autentickou horskou atmosféru a nasbírat síly na další putování.
Chcete si vyzkoušet zdolat některý z tatranských vrcholů vlastními silami, ale netroufáte si na náročnější vysokohorskou túru? Pak se vydejte za výhledy na Predné Solisko. Nahoru se můžete dostat buď lanovkou ze Štrbského Plesa k Chatě pod Soliskom, odkud za hodinu dojdete až na samotný vrchol. Nebo je tu pro zdatnější turisty varianta bez lanovky. Z vrcholu pak můžete obdivovat například vodopád Skok v sousední Mlynické dolině.
Pokud vás turistika v kopcích neláká, na Štrbském plese si můžete půjčit lodičku a zkusit si tradiční „člnkovanie“, jehož tradice sahá až do 19. století. Vysoké štíty okolo vám budou dělat krásnou kulisu.
Nebojíte-li se výprav do podzemí, určitě nezapomeňte navštívit Belianskou jeskyni na východě Tater. Cesta k jeskyni od parkoviště může být fyzicky náročnější a v létě si možná chvíli postojíte ve frontě. Za pohled na krápníkové vodopády, pagodovité stalagmity a křišťálově čistá jezírka to ale stojí.
Od objevení jeskyně v roce 1881 bylo zpřístupněno již 1135 metrů chodeb, které můžete prozkoumat během přibližně sedmdesátiminutové prohlídky.
Nádherná je také vyjížďka lanovkou na Lomnický štít, není to ale nic pro slabé povahy. Kabinka lanovky se pomalu pohupuje směrem na vrchol a pod vámi zeje desítky metrů hluboká propast. Po návratu zpátky ke Skalnatému plesu můžete pokračovat v obdivování krásy hor a vydat se jedním z úseků magistrály na Hrebienok a následně pozemní lanovkou do Starého Smokovce.
Pro náročné: putování s horským průvodcem
Jestliže už jste zkušenější a chcete zažít větší adrenalin, můžete si vyzkoušet výstup na některé z obtížnějších vrcholů, a to s pomocí profesionálního horského vůdce. Tito zkušení průvodci vám nejen zajistí bezpečnou cestu, ale také vám pomohou objevit krásy méně dostupných částí Tater, které jsou běžným turistům nepřístupné.
Jedním z nejpopulárnějších cílů pro takovéto výpravy je Gerlachovský štít, nejvyšší hora Slovenska s nadmořskou výškou 2654 metrů. Výstup na Gerlach je technicky náročný a vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, ale také zkušenosti s vysokohorskou turistikou a lezením. Cesta vede přes skalnaté hřebeny a úzké stezky, kde je nutné do výstupu zapojit celé tělo.
Dalším cílem zkušenějších horalů je Lomnický štít, druhý nejvyšší vrchol Tater. Je přístupný lanovkou, ale z kapacitních důvodů má každý po příjezdu lanovkou nahoru pouze asi padesát minut na pobyt na vrcholu, pak vás obsluha vyzve na cestu zpět.
Možnost výstupu nahoru po svých s horským vůdcem proto představuje jedinečnou příležitost prozkoumat méně frekventované cesty a vychutnat si výhledy, které se ostatním odhalí jen na omezený čas. Pěší trasa je ovšem technicky náročná a zahrnuje několik exponovaných míst, kde je nutné se jistit lanem. Ceny výstupů s horským vůdcem se v současnosti pohybují mezi 320–450 eury za výstup.
Tip: vyplatí se pořídit si Gopass
Pokud plánujete strávit v Tatrách delší dobu, určitě zvažte pořízení Gopassu. Tento mezinárodní věrnostní systém vám umožní získat slevy na lanovky, vstupy do aquaparků a další atrakce v regionu. Zajistit vám může také rychlejší přístup k některým službám a atrakcím, což může být velkou výhodou zejména v hlavní turistické sezóně.
Odpočinek uprostřed hor
Po náročném dni stráveném turistikou je čas na regeneraci. A příležitostí k odpočinku a relaxaci je v Tatrách habaděj. Mnoho wellness center poskytuje širokou škálu relaxačních služeb, od saun a parních lázní po různé druhy masáží a wellness procedur.
Například Aquacity Poprad, jeden z největších aquaparků v regionu, disponuje termálními bazény, wellness centrem a relaxačními zónami, které jsou ideální pro regeneraci po horských túrách.
Další tipy na tatranské aquaparky a wellness
Odpočinek najdete také v řadě hotelů, které kromě pohodlných postelí nabízejí wellness. Příjemný je třeba kouzelný secesní Grandhotel Praha v Tatranské Lomnici z roku 1905, který stál u zrodu tatranského turistického ruchu. K jeho vybavní patří několik saun, vířivek a venkovních bazénků s nádhernými výhledy na hory. Dopřát si zde můžete také masáž nebo jinou z mnoha procedur.
Tipy na ubytování
Nejlepší místa na ubytování, ze kterých se dá vyrážet na túry, jsou v okolí Štrbského plesa, Starého Smokovce a Tatranské Lomnice. Tatry jsou plné luxusních hotelů, rodinných penzionů i příjemných kempů.
Z hotelů můžete navštívit například:
- Hotel Patria, který leží jen pár metrů od Štrbského plesa
- Hotel FIS
- Horizont Resort, pro milovníky wellness
- Horský hotel Popradské pleso