Hlavní obsah

48 hodin v Tallinnu: Prozkoumejte estonskou perlu na břehu Baltského moře

Foto: Shutterstock.com

Pohled na staré město v Tallinnu s hradbami v popředí.

Příjemné přímořské město na severu Estonska - to je Tallinn. I na celý víkend má estonská metropole co nabídnout, od historických hradeb po ležérní areál umění a kaváren, který se večer mění ve vyhledávané místo pro mladé.

Článek

Tallinn je jedním z měst, kam se ráda vracím. Město na pobřeží Finského zálivu v Baltském moři navštěvuji pravidelně kvůli části rodiny, kterou zde mám. Ale také kvůli příjemné cestě trajektem z Helsinek, odkud pocházím a kde mám také příbuzné.

Jakkoliv je Tallinn malé město, jsou tu klidné i rušné čtvrti, a proto si každý přijde na své dle aktuální nálady. A k objevování je zde toho víc než dost. Chcete-li z města poznat to nejzajímavější za víkend, inspirujte se mými zkušenostmi. A patříte-li k aktivnějším turistům, určitě zvládnete i něco dalšího.

Den první

Staré Město a hradby

Naši objevitelskou cestu začneme v historické části města, konkrétně na Raekoja plats - radničním náměstí, které se nachází ve Vanalinn neboli Starém Městě. V letních měsících je zde rušno, v zimních větší klid, ale všechna roční období mají své kouzlo a tu správnou atmosféru.

Náměstí lemují menší i větší domy s barevnými fasádami. Nelze však přehlédnout hlavně gotickou radnici s věží pocházející ze 14. století. Dejte si na čas a projděte si náměstí i blízké vedlejší uličky.

Foto: Veronika Valtonen, SZ

Hlavní náměstí Raekoja plats v Tallinnu.

Poté se vypravte k jedné z místních výjimečností - Radniční lékárně, neboli Raeapteek, která funguje pravděpodobně už od roku 1415 a získala si tak status nejdéle fungující lékárny v Evropě. Přesné datum, kdy byla otevřena, známo není, ale v roce 1422 měla již třetího majitele. V roce 2022 uplynulo přesně 600 let od první písemné zmínky o ní v městské kronice.

Lékárna se nachází v rohu náměstí v ulici Apteegi tänav a vstoupíte do ní roztomilým malým vchodem s barevně zdobenými a dřevěnými dvojitými dveřmi po schodech.

Lékárnu si můžete prohlédnout zdarma každý den kromě neděle, jen se vyhněte polední pauze, která je vždy od 13:30 do 14 hodin. Za vstupné se pak můžete přidat ke komentované prohlídce či na některý z místních workshopů.

Toompea - hrad a vyhlídka

Foto: Pixabay

Hrad Toompea sousedí s pravoslavnou katedrálou Alexandra Něvského.

Po prohlédnutí lékárny zamíříme pěšky zhruba patnáct minut směrem k hradnímu vrchu Toompea. Bývalý královský hrad dnes připomíná opevnění ze 13. až 16. století. Na stejnojmenném návrší můžete vidět zbylé hradby, ale i stavby, jež k areálu hradu patřily. Hradní vrch navíc nabízí krásný výhled na historické centrum Tallinnu.

Z radničního náměstí projdete ulicemi Dunkri a Rataskaevu až k malebné uličce se schody jménem Lühike jalg. Právě ta spojuje dolní město s tím horním - tedy s Toompeou. Jakmile v uličce Lühike jalg narazíte na stejnojmennou věžní bránu, projděte jí dále po schodech do uličky Pikk jalg. Odtud směřujte doleva směrem k Lossi Plats neboli náměstí Lossi.

Střed náměstí zaujímá pravoslavná katedrála Alexandra Něvského a přímo naproti stojí hrad Toompea, ve kterém také sídlí estonský parlament. Hrad byl z velké části vystavěn ve 13. století ze starší pevnosti a v historii patřil Dánsku nebo Řádu německých rytířů.

Dnešní podoba pochází hlavně z 18. století, kdy byl přebudován na zámek s krásnou zahradou. Komplex si lze prohlédnout zvenčí. Kdo chce vidět hrad i uvnitř, musí si s předstihem udělat rezervaci prohlídky.

Foto: Jiří Černý, Seznam Zprávy

Město jako na dlani z vyhlídky Kohtuotsa na návrší Toompea.

Naše procházka po hradním okolí pokračuje směrem k vyhlídce Kohtuotsa, která patří mezi mé nejoblíbenější. Je vzdálená pouhých pět minut chůze z náměstí Lossi, vydejte se k ní směrem do ulice Toom-Kooli tn. Poté odbočte do ulice Kiriku plats a pokračujte stále rovně, dokud nedojdete na konec slepé ulice. Zde po pravé straně narazíte na populární vyhlídku.

Telliskivi Loomelinnak - industriální čtvrť s uměleckou duší

Foto: Veronika Valtonen, SZ

Industriální areál Tellsikivi Loomelinnak.

Tellsikivi Loomelinnak je bývalou průmyslovou čtvrtí Tallinnu, která má dnes živou a uměleckou duši. Proměnila se totiž v místo plné ateliérů, divadel, galerií, designových obchodů, kaváren, restaurací a street artu. Sem si můžete zajít na něco k jídlu a vychutnat si pohodovou uvolněnou atmosféru. Když jsem v Tallinnu a chci se najíst, většinou zamířím právě sem.

Cesta z vyhlídky sem zabere asi dvacet minut pěšky. Vraťte se zpátky směrem k ulici Pikk jalg a tentokrát neodbočujte do brány, ale pokračujte dál po této ulici. Kolem hradeb projděte do ulice Nunne, pak přes park Toomepark a kolem Tallinnského nádraží, které musíte přejít na druhou stranu. Za nádražím uvidíte velkou dřevěnou špičatou konstrukci - brány tržiště Balti Jaama Turg. Stojí za to si ho projít a pak už je to ulicí Seisijate jen kousek do čtvrti Telliskivi.

Oběd a káva s atmosférou

Foto: Veronika Valtonen, SZ

Letní zahrádky restaurací v Telliskivi, F-Hoone.

Prohlídka areálu zabere zhruba půlhodinku. Za mě jsou nejhezčí a nejzajímavější muraly a graffiti místních umělců. Pokud vám už vyhládlo, právě zde je ideální vybrat si ze spousty restaurací tu, která se vám zalíbí. Mně osobně pokaždé chutná v restauraci F-Hoone. Na kávu pak nejčastěji volím kavárnu Fika–Leib ja Kohv.

Procházka do přístaviště a večerní drink

Odpoledne se vydejte na procházku na místo, jež mám z celého Tallinnu asi nejraději - k přístavišti Noblessner. Cesta sem z Telliskivi zabere zhruba dvacet pět minut. Zamiřte podél ulice Telliskivi, pokračujte ulicemi Malmi a Tööstuse, a pak už jen odbočte na ulici Peetri kolem hřbitovního parku Kalamaja. Za ním se dostanete podchodem pod hlavní silnicí k přístavišti.

Port Noblessner je moderní krásné přístaviště, kde se můžete posadit na dřevěných schodech přímo u moře a pozorovat jak kotvící jachty, tak racky a vzdálený mořský horizont.

Foto: Veronika Valtonen, SZ

Bar Fonoteek.

Navečer pak doporučuji vrátit se znovu do Telliskivi. Večerní Telliskivi má živou atmosféru. Je to oblast plná barů a hudby, čili ideální místo, kde si odpočinout u drinku a popovídat si o zážitcích z celého dne. Tip na bar, kde se mi opravdu líbilo, je Fonoteek.

Den druhý

Lennusadam - námořní muzeum

Jelikož je Tallinn přístavním městem, byla by škoda se neseznámit s jeho námořnictvím. Muzeum, ze kterého vytěžíte velkou informační nálož a které má zároveň zajímavou a místy až překvapivou koncepci, je Estonské námořní muzeum - Lennusadam v hangáru hydroplánů.

Estonské námořní muzeum neboli Eesti Meremuuseum sbírá, uchovává a zkoumá estonskou námořní kulturu a historii. Bylo založeno v Tallinnu už v roce 1935 z iniciativy bývalých kapitánů a námořníků.

Foto: Veronika Valtonen, SZ

Hangár hydroplánů, Lennusadam.

Hlavní expozice je umístěna v dělostřelecké věži Paks Margareeta, jež má téměř 500letou historii. V květnu 2012 pak otevřelo muzeum druhé výstavní prostory v hangáru hydroplánů. V současné době je to jedno z největších muzeí v Estonsku - počítejte s tím, že zde strávíte dvě až tři hodiny.

V hangáru hydroplánů můžete vidět třeba ponorku Lembit z roku 1937, hydroplán Short 184 nebo vrak lodi Maasilinn - nejstarší vrak nalezený v estonských vodách. Vedle toho je zde i mnoho dalších autentických výstavních předmětů, jako jsou plachetnice, čluny a námořní miny. Najdete zde i kavárnu, muzejní obchod, simulátory a dětský koutek.

Oběd a Kalarand

Na oběd bude lepší zamířit opět směrem k centru, cesta se dá hezky spojit s procházkou po promenádě Kalaranna nebo také Kalarand. Tato „Rybářská pláž“, kolem níž vede stejnojmenná ulice, je obzvlášť zajímavá i proto, že na jejím břehu leží zbytky staré dřevěné lodi. Polorozpadlá paluba vraku působí jako molo zvětralé časem a mořem.

Mým tipem na oběd je Kalaranna Cafe Resto, jež se nachází v nové moderní čtvrti Kalaranna, vaří zde evropskou kuchyni z místních surovin. V okolí však najdete i další podniky.

Rotermann

Rotermann je půvabným a moderním nákupním komplexem s butiky, kavárnami, terasami a uměleckými díly, kde si můžete dát po obědě kávu, na chvíli si odpočinout, prohlédnout si pop art v muzeu současného umění PoCo či si popovídat o uběhlém dni v jednom z místních podniků.

Rotermannova čtvrť se nachází mezi Starým městem, přístavem a náměstím Viru. Tato oblast měla historicky velký význam - na náměstí Viru se setkávaly cesty do měst Tartu, Narvy a Pärnu. Čtvrť se jmenuje dle továren Rotermann, které zde byly postaveny v 19. století. V současnosti se vyvinula v městský veřejný prostor s jedinečnou architekturou a čilým městským životem.

Mapa zmíněných míst

Anketa airBaltic pod českým útokem

Češi v srpnu 2024 vtipně ovlivnili internetovou anketu lotyšské letecké společnosti airBaltic, která měla pomoci pojmenovat 48 jejích letadel po pobaltských městech. V anketě bylo na výběr z více než 200 měst, názvy dvou z těch estonských přitom mají v češtině lechtivý význam.

Hlasování bylo otevřené mezinárodně a Češi jej po rozšíření zprávy na sociálních sítích a v médiích vzali útokem. Anketu díky tomu suverénně vyhrálo estonské pobřežní město Kunda, následované Püssi, klidným městečkem na severovýchodě Estonska s méně než 1000 obyvateli.

Jak aerolinie samy oznámily, všechna letadla pojmenovaná díky anketě po městech v Lotyšsku, Litvě a Estonsku od Nového roku 2025 začala postupně létat. Dva letouny se zmíněnými jmény se tak mohou dostat mimo jiné i na linky mezi Prahou a Pobaltím.

Související témata:

Doporučované