Článek
Šumavsko je krajina protkaná jedinečnou přírodou s hustými lesy, tajemnými rašeliništi, ale také horskými chatami. Ty byly často vyhledávanými zastávkami návštěvníků, zároveň se v průběhu let staly svědkyněmi proměnlivých historických období.
Jaké příběhy chaty ukrývají a kam návštěvníky zavedou okolní turistické stezky? V následujícím výběru vám přiblížíme několik z nich, ať už hledáte inspiraci na pěší túru, zimní lyžování nebo jen odpočinek s pohledem na lesnaté vrcholky.
1. Turnerova chata
Jedním z nejvyhledávanějších výletních míst a jedinou veřejně přístupnou chatou v první zóně Národního parku Šumava je Turnerova chata. Pro oblast typická dřevěná stavba se nachází u břehu řeky Vydry na trase mezi Čeňkovou Pilou a Antýglem.
Jejím předchůdcem byl hostinec Thurnerhütte postavený městem Kašperské Hory v roce 1908 s výčepní koncesí, kterou získal o rok později. Chata sloužila dřevařům i turistům a postupně se stávala velmi navštěvovaným místem i výchozím bodem pro výlety v Povydří.
V létě 1932 zasáhl chatu požár, jehož příčiny nejsou zcela jasné. Podařilo se ji pak znovu postavit až v roce 1939, přičemž po nástupu komunismu byla zestátněna. Koncem 90. let minulého století nový majitel objekt zrekonstruoval podle vzoru podoby z roku 1939. Stavit se tak dnes můžete v místní restauraci nebo se dá v chatě i přímo ubytovat.
2. Klostermannova chata
Celé století stará Klostermannova chata, postavená Klubem československých turistů v roce 1924, se nachází v šumavské obci Modrava. Ta je proslulá díky románům spisovatele Karla Klostermanna a právě podle něj získala chata svůj název. Za dobu své existence vystřídala různé využití. Za druhé světové války sloužila nacistické armádě, poté zase pohraniční stráži.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Začátkem 90. let byla ze statických důvodů uzavřena a chátrala až do počátku nového tisíciletí, ačkoliv byla v roce 1996 prohlášena za kulturní památku. Nakonec se ale dočkala rekonstrukce pod kontrolou památkových institucí a od roku 2004 je znovu otevřena.
Chata je svou pozicí dobrým výchozím bodem pro běžkování, pěší nebo cykloturistiku. V současnosti nabízí ubytování ve dvou až čtyřlůžkových pokojích, saunu a restauraci.
3. Hájenka na Březníku v Modravě
V oblasti Luzenského údolí a v blízkosti Roklanského potoka stojí Hájenka na Březníku. Přes léto nabízí pohostinství a slouží také jako informační středisko Národního parku Šumava. I k tomuto místu se váže postava spisovatele Klostermanna, který sem zasadil jedno ze svých děl s názvem Ze světa lesních samot.
Budova byla postavena roku 1856, během první republiky poskytovala ubytování a v druhé půlce 20. století sloužila pohraniční stráži jako stáj a seník. Chátrala až do přelomu století, ale v roce 2002 byla znovu otevřena veřejnosti právě jako informační středisko.
V podkroví se navíc nachází výstava o již zmíněném šumavském spisovateli. V okolí do 10 kilometrů od hájenky si návštěvníci mohou udělat výlety třeba k pramenu Teplé Vltavy, hradlovému mostu Rechle nebo kostelu svatého Štěpána.
4. Hotel Rankl v Horské Kvildě
V nadmořské výšce 1075 metrů v oblasti Horské Kvildy se nachází Hotel Rankl. Stojí na trase někdejší Zlaté stezky, která byla ve středověku i v pozdějších dobách zásadní pro obchodování se solí. Hotel byl postaven na základech usedlosti Pollaufova hostince, jenž byl stěžejní pro zabezpečení Zlaté stezky – plnil totiž také funkci mýtnice. Také tento hostinec byl spojen se spisovatelem Klostermannem, který ho zmínil v úvodu svého románu V ráji šumavském.
Historie místa sahá podle prvních písemných zmínek do konce 17. století, i když je stavení pravděpodobně ještě starší. Hostinec fungoval až do 50. let minulého století, poté byl ale znárodněn a sloužil jako škola. To se změnilo po sametové revoluci, kdy se vrátil do soukromého vlastnictví. Stavba prošla rekonstrukcí a dostala nové jméno Hotel Rankl. Na pěší túru se odsud můžete vydat třeba k rašeliništi Jezerní slať, nebo na rysí, jelení či vlčí stezku.
5. Chata Pancíř u Železné Rudy
Předchůdcem chaty Pancíř byla dřevěná rozhledna postavená Rakouským turistickým klubem roku 1880. Rozhledna ovšem nestála moc dlouho, zanikla ještě před začátkem 20. století. Budování nové stavby se chopil Klub československých turistů, který zde během roku 1923 postavil chatu s terasou a rozhlednou.
Od té doby prošla chata několika rekonstrukcemi a v dnešní době je nadále vhodným místem pro ubytování během letní i zimní turistické sezony. Výhled uchvátí pohledy na Kašperské hory, Boubín nebo za jasného počasí i na Alpy.
K rozhledně lze také vyjet lanovkou z centrálního parkoviště ležícího pod vrcholem hory. Z vrchu vede turistická trasa směrem k Tomandlovu křížku a kopci Habr, nebo opačnou stranou směrem ke Špičáckému sedlu. V zimě lze na Pancíři lyžovat, na severním svahu hory se nachází 800 metrů dlouhá sjezdovka.
6. Hotel Alpská vyhlídka, bývalá Pešlova chata
Hotel Alpská vyhlídka je s nadmořskou výškou 1162 metrů jedním z nejvýše položených hotelů na Šumavě. Nachází se navíc v místech, kde dříve bývala obec Bučina. Ta celá zanikla v padesátých letech až na takzvanou Pešlovu chatu, která byla zachována pro potřeby pohraniční stráže.
Začátkem 20. století chatu na stejném místě nahradila nová budova – hotel Alpská vyhlídka. Název získal díky výhledu, který za příznivého počasí odhaluje vrcholky Alp. Oblast je vhodná pro pěší turistiku, cyklistiku a v zimě pro běžkování. Nedaleko se nachází hranice s bavorskou částí Šumavy a oba prameny řeky Vltavy. Za necelou hodinu autem odsud dorazíte také k Chalupské slati.
7. Roklanská chata
V současné klidové zóně národního parku se v nepřístupné oblasti nachází Roklanská chata. Jak vyplývá z historického přezkoumání, byla vybudovaná tehdejší správou lesů ve 30. letech minulého století, nikoliv Klubem československých turistů, jak se často uvádělo. Objekt tedy sloužil lesníkům až do předání německé správě v roce 1938.
Po okupaci byl přístup k chatě znovu uzavřen železnou oponou, v 50. letech objekt sloužil pohraniční stráži. Ani po revoluci už nebylo možné se k místu dostat, se vznikem Národního parku Šumava souviselo omezení pohybu turistů v oblasti.
V současnosti je chata napadená dřevomorkou a v chátrajícím stavu není přístupná veřejnosti. Bourat se nebude, ale zatím není známo, kdy se bude provádět obnova chaty. V okolí totiž žije ohrožený tetřev hlušec.