Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Město Poděbrady je proslulé objevením minerálního pramene Poděbradka v roce 1905, který byl náhodně nalezen při hledání pitné vody pro místní obyvatele. Tento objev vedl k rozvoji lázeňství zaměřeného především na léčbu srdečních a cévních onemocnění.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Tady si chození zamilujete. Vzhůru na skotskou West Highland Way
- Gastroprůvodce hodnotil restaurace v Česku. Tohle je 12 nejlepších
- Sezona hradů a zámků začíná: 10 novinek, které byste si neměli nechat ujít
- Chlapce zachránily v koncentračním táboře slupky od brambor
V lázeňském městě a jeho okolí je spousta možností na zajímavé aktivity a procházky. Navštivte Zámek Poděbrady, projděte se parkem a kolonádou, ochutnejte místní pivo či kávu nebo třeba vyrazte na výlet do okolí.
1. Zámek Poděbrady

Zámek Poděbrady
Historie zámku v Poděbradech sahá až do 12. století, kdy zde stála dřevěná tvrz. Později ho přestavěl král Přemysl Otakar II. a získal tak podobu kamenného hradu určeného na obranu. Říká se, že se zde v roce 1420 narodil král Jiří z Poděbrad, po kterém město nese jméno. V prostorách zámku se také nachází Památník Jiřího z Poděbrad, umístěný v bývalé kapli Klanění svatých Tří Králů spolu s expozicí pojednávající o jeho životě.
Pro veřejnost jsou přístupné dvě hlavní části zámku: památkově upravená středověká kaple a takzvaná rodná síň krále Jiřího. Návštěvníci mohou obdivovat pozdně gotické nástěnné malby s náboženskými i světskými motivy a seznámit se s expozicí věnovanou králi Jiřímu z Poděbrad.
V hradním sklepení narazíte na monoxyly - lodě vydlabané z jednoho kmene, pocházející z doby vlády libických Slavníkovců. Taky si zde můžete prohlédnout kamenné koule vypálené za husitských válek a později vylovené z Labe.
Otvírací doba a vstupné
- Otvírací doba: Zámek je otevřen od úterý do neděle, vždy od 10 do 16 hodin.
- Vstupné: 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti do 15 let, studenty a seniory. Rodinné vstupné (nejvýše dva dospělí a tři děti) je za 150 Kč.
2. Lázeňská kolonáda

Lázeňská kolonáda v parku v Poděbradech
V Poděbradech se můžete projít v Lázeňském parku, kde si můžete sednout a odpočinout na lavičkách nebo v kavárnách. V místní kolonádě, postavené v roce 1938, můžete ochutnat minerální vodu z pramene, tak si nezapomeňte vzít pohárek.
Při vstupu do parku od Jiřího náměstí vás přivítá socha T. G. Masaryka od sochaře Otta Gutfreunda. Nejstarší část parku navrhl architekt František Janda. Později byl postupně rozšiřován a modernizován, naposledy podle návrhu architekta Tomáše Jiránka.
3. Květinové hodiny

Květinové hodiny v Poděbradech.
Květinové hodiny v lázeňském parku jsou už od roku 1936 oblíbenou atrakcí města. Každý, kdo jede do Poděbrad na výlet, by je měl vidět. Každoročně jsou osazovány novou květinovou výzdobou, na výsadbu je potřeba více než 15 tisíc sazenic. Takže ani při opakovaných návštěvách nebudete zklamaní.
Původně byly hodiny doplněny litinovým trpaslíkem, který kladívkem odbíjel každou celou hodinu na muchomůrku. V 60. letech 20. století byl trpaslík odstraněn a nahrazen rudým srdcem, symbolem poděbradských lázní. V roce 1997 se trpaslík vrátil na své místo, ale opakovaně byl cílem zlodějů, tak ho místní raději přemístili do lesíka za hodinami.
Od roku 2006 hodiny doplňuje keramická plastika „Tři srdce“ od místního keramika Milana Exnera. Kromě času zobrazují hodiny i aktuální datum vysázené z květin.
4. Poděbradský pivovar

Přímo u pivovaru je přístaviště a parkoviště, uvnitř pak stylová restaurace.
Místní pivovar má dlouhou historii sahající až do roku 1502. Po ukončení provozu v roce 1950 chátral, než prošel v 90. letech rozsáhlou rekonstrukcí. Značka je obnovená od roku 2013 a první várku piva zde uvařili v roce 2017. Dnes pivovar vaří několik druhů piv, včetně klasických ležáků, IPA či „ale“, které lze ochutnat v přilehlé restauraci nebo zakoupit v lahvích.
Poděbradský pivovar nabízí také prohlídky, během nichž se návštěvníci seznámí s jeho historií, s výrobním procesem i technologiemi používanými při vaření piva. Součástí prohlídky je také degustace aktuálně nabízených piv.
Vstupné a další informace k prohlídce pivovaru
- Vstupné: 200 Kč
- Minimální počet lidí: 2 lidé
- Doba prohlídky: 45-70 minut, dle kladených dotazů
- Rezervace: prohlídku je nutné rezervovat předem přes kontakty na webu pivovaru
5. Kavárny v centru
Pokud přemýšlíte, kde si ve městě sednete na kávu a dezert, vyzkoušet můžete například podnik Káva Poděbrady - Kavárna & Pražírna na Jiřího náměstí. Je ve měste jednou z nejlépe hodnocených kaváren. Můžete si zde pochutnat nejen na čerstvé kávě z místní pražírny, kterou se zde pyšní, ale i na slaných a sladkých pochutinách. Kavárna zaujme i neotřelými kávovými koktejly.
Další možností je třeba Café Oliver na náměstí T. G. Masaryka, přímo u Lázeňského parku. Kavárna s restaurací ve francouzském stylu má i venkovní zahrádku. Ochutnat je zde možné i domácí dorty, jejichž nabídka se každý den obměňuje.
6. Procházka nebo projížďka na kole podél Labe

Turistický přístřešek u cyklostezky mezi Poděbrady a Nymburkem.
Cyklostezka mezi Poděbrady a Nymburkem je součástí mezinárodní Labské stezky a patří k nejkvalitnějším trasám pro cyklisty i in-line bruslaře v Polabí. Cesta vede po relativní rovině těsně podél řeky, po asfaltovém povrchu,takže je vhodná i pro méně zkušené sportovce.
Trasa je dlouhá přibližně 9 km a po cestě je možné si odpočinout v několika stáncích s občerstvením na břehu Labe. Samotný Nymburk je známý zachovalou částí hradeb nebo gotickým kostelem svatého Jiljí, obojí z režného zdiva.
7. Soutok Labe a Cidliny a slavníkovské hradiště

Soutok Labe a Cidliny
Pokud vyrazíte po cyklostezce na opačnou stranu než k Nymburku, narazíte na soutok Labe a Cidliny. Místo, kde se dvě řeky setkávají, je snadno dostupné různými způsoby – po stezce podél Labe pěšky, na kole, inline bruslích nebo také výletním vláčkem nebo lodí.
Ti, kteří chtějí spojit výlet s historií, mohou pokračovat o něco dál ke hradišti v Libici nad Cidlinou, místa spojovaného s rodem Slavníkovců. Na příjemném místě najdete mimo jiné základy chrámu ze slavníkovského období.
8. Zámek Loučeň

Zámek Loučeň je známý bludišti a labyrinty v parku.
Zámek Loučeň je barokní zámek s původními interiéry, obklopený rozlehlým anglickým parkem, který je unikátní svými bludišti, labyrinty a krásnými zákoutími. Zámek se od Poděbrad sice nachází dvacet minut cesty autem, ale jeho návštěva rozhodně stojí za to.
Nabízí celoroční prohlídky s průvodci v kostýmech a roli, kteří vás seznámí s historií zámku a rodiny Thurn-Taxisů. Pro děti jsou připraveny speciální a čokoládové prohlídky.
9. Rozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku

Rozhledna Romanka
Rozhledna Romanka v obci Hrubý Jeseník, vzdálená přibližně 12 kilometrů od Poděbrad, patří mezi nejníže položené rozhledny v České republice. Ačkoliv leží v rovinaté krajině Polabí, díky uměle navršenému kopci nabízí krásné výhledy – za jasného dne dohlédnete až na Krkonoše, Ještěd, Žižkovský vysílač nebo Kutnou Horu.
Otevřena byla v roce 2003 a její jméno Romanka vzniklo na počest malé dívky, která pravidelně sledovala průběh stavby a získala si srdce stavařů. Rozhledna je přístupná od dubna do října, v ostatních měsících je možné domluvit si návštěvu na obecním úřadě v Hrubém Jeseníku.
10. Lázeňské procedury a wellness

Vedle lázeňských procedur lze v Poděbradech využít i nabídku wellness služeb.
Nejznámější jsou Poděbrady svými lázněmi, dlouhou tradici zde má léčba srdečních a cévních onemocnění. Využít však můžete i bohatou nabídku zdejších wellness služeb. Mezi nejvyhledávanější lázeňské hotely ve městě patří Spa Hotel Felicitas a Hotel Chariclea, oba poskytují širokou škálu služeb pro regeneraci těla i mysli.
Spa Hotel Felicitas se nachází přímo na lázeňské kolonádě a nabízí moderní wellness centrum s bazénem, saunovým světem a relaxačními masážemi. Jeho balneo-rehabilitační centrum se specializuje na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a civilizačních chorob.
V srdci lázeňského parku stojí Hotel Chariclea, hosté zde mohou využít luxusní wellness zónu s dvacetimetrovým plaveckým bazénem, vířivkou, parní a finskou saunou. Můžete si zde užít koupele v minerální vodě Poděbradka, které přispívají k celkové regeneraci organismu. Hotel Chariclea i se svým wellness centrem je však určen výhradně pro klienty Lázní Poděbrady.