Hlavní obsah

Pravěk, římské ruiny, baroko i lesy. Znáte všech 13 památek UNESCO v Rakousku?

Foto: SCStock, Shutterstock.com

Barokní zámek Schönbrunn v rakouské metropoli.

Rakousko, země v srdci Evropy, je známé svou bohatou kulturou, dechberoucí přírodou a historickým dědictvím. U našich jižních sousedů se nachází hned třináct památek na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Starobylá města, působivé zámky, přírodní rezervace a krajinné unikáty i zbytky staveb ze starověku a pravěku. Seznam památek UNESCO v Rakousku je opravdu pestrý. Mezi nejznámější památky patří například historické centrum Vídně a zámek Schönbrunn, barokní skvost Salcburk nebo malebná oblast Wachau, známá svými vinicemi a romantickými vesničkami. Každé z těchto míst přináší jiný příběh, ať už o kulturním rozkvětu nebo harmonii mezi člověkem a přírodou.

Seznam Zprávy připravily přehled nejvýznamnějších míst a lokalit Rakouska, které byly oceněny za svou jedinečnost a kulturní hodnotu. Tyto památky nabízejí příležitost ponořit se do tisícileté historie a prozkoumat přírodní krásy, které uchvacují návštěvníky z celého světa.

1. Historické centrum Salcburku

Foto: Pixabay

Centrum Salcburku s hradem.

Jedním z nejkrásnějších měst v Rakousku, ale i v celé Evropě, je Salcburk. Patří ovšem také k nejvíce navštěvovaným. Čtvrté nejlidnatější město našich jižních sousedů je proslulé svou bohatou historií, hudebním dědictvím a nádhernou barokní architekturou. Nejen že historické centrum města je od roku 1996 zapsáno na seznamu UNESCO. Město láká také jako rodiště světoznámého hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, narozeného zde v roce 1756.

Co dále navštívit v Salcburku? Město toho nabízí opravdu mnoho, za zmínku stojí například rodný dům Mozarta, kde se nachází muzeum a dozvíte se vše o jeho životě. Nepřehlédnutelná je pevnost Hohensalzburg, jeden z největších středověkých hradů v Evropě, zámek Mirabell a jeho zahrady nebo Salzburskou zoo v zahradách zámku Hellbrunn. Neměli byste minout ani technické muzeum Hangar 7 u letiště.

2. Zámek Schönbrunn a jeho zahrady

Foto: Lukáš Rosecký, Mapy.cz

Barokní zámek Schönbrunn.

Barokní zámek ve Vídni se řadí k nejkrásnějším barokním areálům Evropy a od roku 1996 je součástí světového dědictví UNESCO. Jeho historie sahá až do první poloviny 17. století, kdy na místě dnešního zámku nechal císař Matyáš postavit lovecký zámeček.

Ten byl při tureckém obléhání Vídně poškozen. Areál zámku a jeho rozsáhlé zahrady získaly svou dnešní podobu až v polovině 18. století, kdy ho nechala Marie Terezie od základů přestavět. Vystavěn byl po vzoru francouzského Versailles, včetně přilehlých zahrad.

V honosné budově se skrývá více než 1400 pokojů, z nich je zpřístupněno pouze 45, přičemž jsou bohatě vyzdobeny ve stylu rokoka. Park je otevřen celoročně zdarma a nachází se v něm například terasa Gloriette, ze které je nádherný výhled na celý areál, dále zahradní labyrint, působivý tropický skleník Palmenhaus nebo různé kašny, sochy, památníky a nádherné květiny.

3. Železniční dráha Semmering

Foto: trabantos, Shutterstock.com

Jeden ze 16 viaduktů na trati s výhledem do údolí.

Železniční horská dráha Semmering se nachází zhruba hodinu cesty autem od Vídně a nadchne především milovníky vlaků a železničních tratí. Na trase dlouhé 42 kilometrů se nachází 14 tunelů, 16 viaduktů a více než 100 kamenných mostů.

Stavba železnice byla dokončena již v roce 1854 a při její výstavbě bylo použito mnoho inovativních technik a konstrukcí. A i právě z tohoto důvodu byla v roce 1998 prohlášena za světové dědictví UNESCO. Právě k této trati se připodobňují i některé vyhlídkové tratě v Česku - v Praze či v Jeseníkách.

Historická trať vedoucí z Gloggnitzu přes průsmyk Semmering do Mürzzuschlagu překonává téměř 460 výškových metrů a několikrát dosahuje maximálního sklonu 28 procent. Nejlepším způsobem je si trať projet a zažít na vlastní kůži, avšak podél kolejí vede i turistická cesta. Při procházce se vám nabídnou nádherné výhledy na alpské scenérie a samotnou trať.

4. Historické centrum Vídně

Foto: Mistervlad, Shutterstock.com

Socha arcivévody Karla a kopule Přírodovědného muzea ve Vídni.

Na jedné straně historické památky, na druhé moderní stavby a mrakodrapy - to je hlavní město Rakouska, Vídeň. Historické centrum rakouské metropole je na prestižním seznamu památek od roku 2001. Podle společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která zveřejňuje pravidelný žebříček, je Vídeň v roce 2024 nejlepším městem pro život, přičemž toto prvenství si drží už třetí rok za sebou.

Mnoho lidí do Vídně vyráží nejen v létě, ale také v období Vánoc, kdy je město krásně nasvícené, vyzdobené a konají se zde velmi populární vánoční trhy. Mimo to zde lze najít nejstarší zoologickou zahradu na světě v zahradách zámku Schönbrunn, zábavní park Prater, jeden z nejrozsáhlejších palácových komplexů na světě Hofburg, kde je i Rakouská národní knihovna. Za prohlídku stojí i čtvrť Donau City plná moderních mrakodrapů nebo pestrobarevný obytný dům Hundertwasserhaus.

5. Historické centrum města Graz

Foto: Tomáš Málek, Mapy.cz

Štýrský Hradec.

Graz neboli Štýrský Hradec je druhým největším městem v Rakousku. Jeho symbolem je vyhlídkový kopec Schlossberg s ikonickou hodinovou věží, odkud se naskytuje překrásný výhled na celé město. Historické centrum, ve kterém se nachází malebné uličky, renesanční a barokní budovy nebo náměstí Hauptplatz, je od roku 1999 zapsáno na seznamu UNESCO. Zajímavé jsou i dvě moderní stavby - amfiteátr s kavárnou Murinsel na říčním ostrově a dům umění Kunsthaus Graz.

Kunsthaus Graz a další evropská muzea

6. Zámek Eggenberg

Foto: Tomáš Málek, Mapy.cz

Zámek Eggenberg.

V roce 2010 na seznam UNESCO přibyl i zámek Eggenberg, který leží na okraji Štýrského Hradce, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb v celé zemi. Postaven byl v 17. století jakožto reprezentativní sídlo pro rod Eggenbergů. V jeho prostorách jsou vystaveny numismatické a umělecké sbírky muzea Universalmuseum Joanneum. Celý zámek je obklopen nádhernými zahradami, které přímo lákají na procházku po okolí.

7. Neziderské jezero a jeho okolí

Foto: Joko Jozefkovac, Mapy.cz

Neziderské jezero.

Na seznamu je od roku 2001 zapsáno také Neziderské jezero společně s jeho okolní faunou i flórou. Jedná se o největší jezero Rakouska, i když částečně zasahuje do sousedního Maďarska. Stejně jako Balaton je výjimečné tím, že je to stepní jezero - další taková v Evropě nenajdete. Jezero je zajímavé hlavně jako hnízdiště ptáků, které lze pozorovat i z několika vyhlídek.

Může být oblíbenou a ideální destinací pro dovolenou - lákají čisté pláže a krásná okolní příroda. Na své si přijdou i cyklisté díky bohaté síti cyklostezek, které se proplétají okolím jezera. Využít se dá i dalších sportovních aktivit nebo například aquaparku. Na druhé straně v zimě zamrzlá vodní plocha vytvoří to největší kluziště široko daleko.

8. Prehistorická kůlová obydlí

+1

Pozůstatky kůlových obydlí, která pocházejí z doby až pět tisíc let před naším letopočtem, jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví od roku 2011. Stavby na vysokých kůlech, které měly uchránit objekty před povodněmi, najdete na hranici celkem šesti států, jedná se o Německo, Slovinsko, Itálii, Švýcarsko, Francii a Rakousko.

Jedna z expozic se nachází u jezera Attersee u městečka Seewalchen, kde si můžete zbytky staveb prohlédnout na obrázcích na pevnině, nebo ti odvážnější pod vodou. Další naleznete nedaleko u jezera Mondsee a zde je jim věnována i část muzea Pfahlbau- und Klostermuseum.

9. Lázeňské město Baden

Foto: volkova natalia, Shutterstock.com

Morový sloup na hlavním náměstí Hauptplatz v Badenu.

Rakouské okresní město Baden, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousko nedaleko Vídně, patří k perlám Podunají. Na seznamu UNESCO je zapsáno od roku 2021 v rámci skupiny slavných lázeňských měst spolu s dalšími deseti v Evropě, mezi kterými jsou například i české Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo Františkovy Lázně.

Podrobně o slavných lázeňských městech

10. Oblast Hallstatt-Dachstein

Foto: Petr Kroca, Mapy.cz

Pohled na městečko Hallstatt.

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa v Rakousku patří vesnička Hallstatt v oblasti Solné komory ve spolkové zemi Horní Rakousko. Není to jen tato malebná vesnice na břehu stejnojmenného jezera, která táhne turisty, ale celá zdejší oblast láká svojí přírodní krásou. Nad tím vším se tyčí pohoří Dachstein, patřící k nejpůvabnějším místům rakouské Solné komory a celého Rakouska vůbec.

V okolí Hallstattu, který leží na malé ploše u jezera Hallstatter See, se nachází i nejstarší solný důl na světě. V oblasti stojí za návštěvu například i vyhlídka Five Fingers (Pět prstů) na Krippensteinu nebo Obří ledová jeskyně.

11. Údolí Wachau

Foto: Pixabay

Barokní klášter v Melku v údolí Wachau.

Nedaleko jižních hranic České republiky se rozprostírá jedna z nejstarších kulturních krajin Rakouska - kopcovité údolí Wachau, na seznamu od roku 2000. Necelých čtyřicet kilometrů podél řeky Dunaj mezi městy Kremže a Melk nalezneme mnoho stop o historickém vývoji dané oblasti sahající až do pravěku. Turisté tu mohou vidět zříceniny hradů, kláštery, zachovalá historická města, vesnice a také všudypřítomné vinice obehnané nádhernou přírodou.

Za návštěvu určitě stojí také historické centrum města Kremže plné stovky let starých budov, zřícenina hradu Dürnstein z 12. století, renesanční zámek Schallaburg nebo krásný benediktinský klášter Melk na skalnatém výběžku nad stejnojmenným městem.

12. Hranice Římské říše – Dunajský limes

Foto: Römerstadt Carnuntum, Herrmann Schneider

Zachovaná brána z římského tábora Carnuntum.

Na seznamu světového dědictví je i takzvaný Dunajský limes, tedy severní opevnění jedné z největších říší ve světových dějinách - Římské říše. Jeho část táhnoucí se z Německa přes Rakousko až na Slovensko byla na seznam připsána v roce 2021. 

Římané tehdy zabezpečili svou severní hranici a na březích Dunaje vybudovali strážní věže a vojenské tábory - takzvané dunajské limy. Opevnění se táhlo od pramene Dunaje až k Černému moři. V Rakousku se nacházela jen jeho část, zhruba 360 kilometrů, vedoucí od hranice Německa přes Horní Rakousy, Dolní Rakousy, Vídeň, až po slovenské hranice. Zvláště zachovalé je místo zvané Carnuntum, kde najdete zbytky stejnojmenného římského tábora včetně několika zrekonstruovaných budov.

Dunajský limes i další památky UNESCO na Slovensku

13. Bukové lesy

Foto: Anke Licht, Shutterstock.com

Most přes kaňon v národním parku Kalkalpen.

Na seznam UNESCO byly zapsány i bukové lesy, které poskytují domov mnoha vzácným druhům flóry a fauny. V Evropě už jich zbývá jen několik, a proto mají takový význam pro lidstvo. Z desítek lokalit, mezi kterými jsou i české Jizerskohorské bučiny, je jich celkem pět v Rakousku. Jednu oblast ukrývá divočina Dürrenstein-Lassingtal a celkem čtyři jsou v národním parku Kalkalpen jižně od Lince.

Navštívili jste nějaké místo zmíněné v článku? Dejte nám vědět do komentářů a podělte se o své zkušenosti i s ostatními čtenáři.

Související témata:
Horní Rakousko
Neziderské jezero
Zámek Eggenberg
Zámek Schönbrunn
Železnice Semmering
Wachau

Doporučované