Hlavní obsah

Výš už se v Česku vyšlapat nedá. Zdolali jste všech pět nejvyšších hor Česka?

Foto: Profimedia.cz

Cesta vedoucí na nejvyšší vrchol České republiky, Sněžku.

České hranice tvoří z velké části hřebeny hor. A právě v pohraničních pohořích najdete i většinu nejvyšších vrcholů Česka. Vytipovali jsme turistické trasy, které vás k nim dovedou. Jako bonus přidáváme jednu populární horu navíc.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dostat se k nejvyšším horám Česka je poměrně snadné, ať už cestujete autem, vlakem nebo autobusem. Oblasti jako Krkonoše, Jeseníky nebo Šumava jsou dobře dostupné veřejnou dopravou, s pravidelnými spoji do horských středisek, odkud vedou výborně značené turistické trasy. Díky lanovkám nebo parkovištím ve vyšších polohách se na řadu kopců dostanou i ti méně zkušení a hůře pohybliví.

Seznam Zprávy připravily přehled pěti nejvyšších hor v České republice s tipy na trasy, jak se na ně dostat. Délky v kilometrech uvádíme v jednom směru, takže v případě cesty tam a zpět si vzdálenosti zdvojnásobte. Případné další trasy si můžete vytipovat díky přiloženým mapám. Jako bonus přidáváme i jednu ikonickou horu navíc, oblíbenou právě pro vrcholové výstupy.

Každá z těchto hor nabízí nejen nádherné scenérie, ale také široké možnosti pro aktivní vyžití. V létě si zde přijdou na své milovníci pěší turistiky, cyklistiky či horolezectví, zatímco v zimě se hory mění v ráj lyžařů a snowboardistů.

1. Sněžka (1603 m)

Foto: Michal Šťovíček, Mapy.cz

Výhled na Sněžku z jedné z cest na ní.

Sněžka je se svými 1603 metry, jak udává měření z roku 2014, nejvyšší horou České republiky. Nachází se ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebenu. Na jejím vrcholu se vám nabídnou nádherné panoramatické výhledy na krajinu Česka i Polska, protože vrcholem prochází česko-polská státní hranice.

Na vrchol lidé často vycházejí brzy ráno, aby si užili nádherný východ slunce. Mimo výhledy na vrcholu narazí návštěvníci i na několik staveb - rotundovou kapli svatého Vavřince, Polskou boudu s meteorologickou stanicí nebo na českou poštovnu Anežku od architekta Martina Rajniše s vyhlídkovou plošinou, která je nepřekvapivě tou nejvýše položenou u nás.

Jak se dostat na Sněžku

Na vrchol Sněžky se dá dostat několika způsoby. Tím nejpohodlnějším je samozřejmě kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou. Pro zdatnější turisty je k dispozici řada tras různých náročností vedoucích až na vrchol, z něhož lze pak pokračovat například do Špindlerova Mlýna, na Luční boudu či do Horní Malé Úpy.

Tipy na trasy:

  • Z Pomezních bud - délka trasy zhruba 8 km, patří k těm lehčím. Po červené značce od Pomezní boudy k chatě Jelenka, poté druhá polovina výstup na vrchol.
  • Z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu - délka trasy asi 6,5 km. Z Pece pod Sněžkou po zelené trase k chatě na Růžohorkách, následně po žluté až na vrchol.
  • Přes Obří důl - délka trasy okolo 7 km. Z Pece pod Sněžkou po modré turistické trase na Obří sedlo, následuje výstup na vrchol po červené značce.

2. Praděd (1491 m)

Foto: David Mlčůch, Mapy.cz

Pohled shora na vrchol hory Praděd.

Praděd je nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku a zároveň celé Moravy. Pokud vystoupáte na jeho vrchol, čeká tu na vás televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Na cestu se teple oblékněte, roční průměrná teplota tu nepřesáhne jeden stupeň nad nulou. Pokud je zima vydatná na sníh, počítejte s tím, že zde může ležet poměrně dlouho.

Praděd je sice druhý v pořadí, ale má i jedno výškové prvenství. Špička vysílače vysokého 146,5 metru je nejvyšším umělým bodem v českých zemích. Prosklená vyhlídková plošina se nachází ve výšce 73 metrů a pohodlně se na ni dostanete výtahem.

Vrchol Pradědu bývá často v mracích. Pokud však budete mít štěstí na dobré počasí a viditelnost, dohlédnete až na Sněžku a na druhou stranu na beskydské vrcholy - Lysou horu či Radhošť. Velmi vzácně se dá dohlédnout až na Slovensko, konkrétně na Malou Fatru nebo až na Vysoké Tatry.

Jak se dostat na Praděd

Na vrchol Pradědu, který byl společně se svým okolím vyhlášen přírodní rezervací, nevede žádná lanovka. Dostupný je po několika turistických trasách, nebo po asfaltové cestě, na kterou se dostanete autem či autobusem. Od parkoviště Ovčárna je to pěšky na vrchol jen 3,5 kilometru.

Tipy na trasy

  • Oblíbenou trasou je červená hřebenovka, po níž se sem dá dojít po 9,6 km dlouhé trase z Červenohorského sedla (dostupné autem či autobusem) nebo pro zkušenější turisty, běžkaře a cyklisty až ze Šeráku (dostupný lanovkou) - pak je trasa dlouhá 19 km. Komu by to nestačilo, pokračovat se dá například až na místo zvané Na Skřítku, kde je možné se občerstvit a nasednout na autobus.
  • Velmi malebná trasa je také z Videlského sedla po žluté značce ke Švýcárně a poté po hřebenovce, trasa měří 6,4 km.

3. Králický Sněžník (1424 m)

Foto: Roman Bernatský, Mapy.cz

Chráněná kruhová vyhlídková plošina umožňuje výhled do všech stran.

Králický Sněžník se nachází ve stejnojmenném pohoří na česko-polské hranici. Celá hora patří do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník. Ta byla vyhlášena v roce 1990 a na ploše necelých 1700 hektarů zde narazíte na velké množství chráněných rostlin a živočichů. Název hory je odvozen od dlouhého zimního období, které tu v roce trvá až osm měsíců.

Porozhlédnout se po okolí můžete z 33 metrů vysoké ocelové rozhledny, jež vyrostla na polské straně hory v roce 2022. Oko návštěvníka potěší pohled na krásná panoramata Jeseníků, Orlických hor, Krkonoš nebo Beskyd.

Jak se dostat na Králický Sněžník

Na vrchol Králického Sněžníku vede několik značených turistických tras. Vybrat si lze ze žluté, zelené, červené či modré značky.

Tipy na trasy

  • Pokud se na vrchol chcete dostat co nejrychleji, využijte žlutě značenou trasu vedoucí z obce Dolní Morava údolím řeky Moravy, a pak se připravte na stoupání. Popis trasy naleznete na webu NPR Králický Sněžník.
  • Zelená, červená nebo modrá trasa patří sice k těm delším a na cestě strávíte někdy i dvakrát více času než v případě trasy žluté, ale jsou zase méně strmé.

4. Plechý (1378 m)

Foto: Pavel Kazík, Mapy.cz

Jeden z výhledů z hory Plechý.

Na státní hranici mezi Českem a Rakouskem se tyčí Plechý, nejvyšší hora české části Šumavy. Na úpatí vrchu stojí Stifterův památník postavený na konci 19. století. Připomíná známého básníka Šumavy Adalberta Stiftera a kousek od pomníku je krásný výhled na Plešné jezero.

Jeden ze svahů je tvořen skalní stěnou ledovcového karu právě Plešného jezera, jež dosahuje výšky lehce přes 200 metrů. Ta je jednou z nejcennějších součástí rezervace, protože se jedná o geomorfologický útvar významného charakteru.

Není to ještě tak dávno, co býval vrcholek Plechého zalesněný. Po kůrovcové kalamitě vás cesta nahoru čeká více volným terénem, v krajině však lze pozorovat postupnou obnovu porostu.

Jak se dostat na Plechý

Cestu na vrchol Plechého je ideální spojit s návštěvou pozoruhodných míst, jako je Plešné jezero, Kamenné moře nebo Trojmezí.

Tipy na trasy

  • Na vrchol Plechého se dá dobře dostat například z parkoviše Nová Pec-Láz. Trasa vede po zelené značce kolem Schwarzenberského kanálu až na rozcestí Pod kamenným mořem. Odtud můžete pokračovat po žluté přímo na vrchol, nebo kolem Kamenného moře a Plešného jezera a dále nahoru po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vedoucí kolem Stifterova památníku (případně jednou cestou nahoru a druhou zpět).
  • Pokud už jste zkušení turisté, lze využít i červenou hřebenovou trasu z Nového údolí, která vás postupně provede přes šumavskou horu Třístoličník, Trojmeznou a i přes Trojmezí. Na Trojmezí se protínají státní hranice tří států - Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem postaveným v roce 1993, je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

5. Lysá hora (1324 m)

Foto: Vít Lukaštík, Mapy.cz

Pohled na vrchol Lysé hory.

Vrchol přezdívaný královna Moravskoslezských Beskyd, to je Lysá hora. Vrcholovými výstupy je legendární, někteří lidé je konají každý den po celý rok. Kvůli tomu je však hora také hodně frekventovaná.

Špička je rozdělena na čtyři rozsochy (vyvýšeniny hlavního hřebene) - Lukšinec, Malchor, Zimní Polana a Velký Kobylík. Nahoře se nachází meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby a několik chat, například Bezručova chata s malou kapličkou.

Z vrcholu je možné dohlédnout na hřebeny a údolí Beskyd a Javorníků, Jeseníky a na slovenské straně zahlédnete Malou a Velkou Fatru nebo Vysoké Tatry.

Jak se dostat na Lysou horu

Na Lysou horu se dá dostat pěšky nebo na kole, pod kopec se můžete dopravit autem, autobusem i vlakem. Nahoru vede velké množství značených tras, podrobně rozepsané je najdete na webu Lysé hory.

Tipy na trasy

  • Mezi nejoblíbenější, ale tím pádem i nejfrekventovanější, patří červená trasa z Ostravice (parkoviště v Ostravici vedle vlakového nádraží - 100 Kč/den). Pěší trasa není tak fyzicky náročná a zvládne ji i průměrný turista, její délka je 8,5 km, které se dají zvládnout lehce pod tři hodiny.
  • Relativně nepříliš náročná je žlutě značená trasa z obce Krásná, od hlavní cesty je to sem 5,4 km.
  • Na kole lze vystoupat až nahoru například po klikaté a prudké asfaltové silnici od parkoviště Papežov, na kterou je zakázán vjezd automobilům.

Bonus: Ještěd (1012 m)

Foto: Tonda Ježek, Mapy.cz

Ještěd se tyčí nad městem Liberec.

Jedna z hlavních dominant severních Čech a symbol města Liberec, to je hora Ještěd. Je sice až jedenáctým nejvyšším českým vrcholkem, ale těší se tak velké oblibě nejen českých turistů, že by neměla v našem výběru chybět.

Na vrcholu se tyčí unikátní stavba vybudovaná v letech 1966 až 1973 - vysílač architekta Karla Hubáčka s horským hotelem a restaurací. Nahradila původní velký kříž, který na místě stával dříve. Hubáček za toto dílo v technicistním architektonickém stylu obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Z Ještědu je nádherný výhled do všech světových stran. Pokud se vám podaří vychytat počasí, dobře uvidíte na nedaleké Jizerské hory a město Liberec budete mít pod sebou jako na dlani. Na svazích pod vrcholem se nachází také populární lyžařské středisko.

Jak se dostat na Ještěd

Na vrchol donedávna vedla lanová dráha, která je od tragické nehody v roce 2021 mimo provoz. Nová lanovka by mohla být v provozu od ledna 2029. 

Od června 2024 dopravuje turisty na vrchol autobus. Pravidelná turistická linka vyjíždí z konečné zastávky tramvaje v libereckém Horním Hanychově a konečná zastávka je na parkovišti Ještědka. Odtud je to nahoru už jen necelý kilometr.

Tipy na trasy

  • Hledáte-li jednoduchou trasu a nechcete jet autobusem, využít lze sedačkovou lanovku Skalka, jež vás vyveze na sousední Černý kopec vzdálený asi 2 km od Ještědu. Z horní stanice vyrazíte po červené hřebenovce k chatě Ještědce a odtud po modré na vrchol.
  • Na placené parkoviště Ještědka se dá dojet i pohodlně autem. Chcete-li si pěší trasu trošku prodloužit, zaparkujte na Výpřeži a vyšlápněte odtud po zelené a dále po modré trase, výstup bude dlouhý asi 2 km.
  • Chcete-li na horu opravdu vystoupat, k oblíbeným trasám patří ta se začátkem u dolní stanice lanovky Skalka, kam se dostanete autem i tramvají. Vyrazit odtud můžete po modré trase k rozcestí Za Hanychovem, dále pokračovat po zelené k hostinci U Šámalů a pak už po hřebenovce nejprve po modré a následně po červené až na Ještěd. Cesta měří 8,5 km a zabere asi tři hodiny. Tuto i další trasy najdete na webu skiareálu Ještěd.

Máte zkušenost s výstupy na některou ze zmíněných hor? Podělte se o ně v komentářích.

Doporučované