Hlavní obsah

Už stovky let lákají badatele i turisty. Objevte mystická místa a stavby v Česku

Foto: Profimedia.cz

Tajemný klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích.

Česko je bohaté nejen na památky a přírodní krásy, ale i na místa, jež v sobě ukrývají záhadnou, až mystickou atmosféru a silnou energii. Stovky let lákají poutníky, badatele i běžné turisty, kteří k nim vyrážejí za tajemstvím.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dávné stavby opředené legendami nebo přírodní útvary, jež budí respekt i údiv. Mnohé z těchto míst jsou spojeny s prastarými pověstmi, magickými rituály i nevysvětlenými jevy.

Seznam Zprávy připravily výběr osmi zajímavých mystických míst na českém území, k nimž jsou nejen vázány různé tajemné legendy. Jsou to také místa, která vyzařují zvláštní energii, ať už pozitivní, či negativní.

1. Chrám v Panenském Týnci

Foto: Jan Klimeš, Mapy.cz

Zadní pohled na nedokončený chrám v Panenském Týnci.

Stavba gotického kostela započala pravděpodobně v roce 1316 slavným válečníkem Plichtou ze Žerotína. Po jeho smrti se však budování honosného chrámu protahovalo, až po požáru v roce 1382 zůstala budova nedokončena.

Majestátní gotická stavba má 21 metrů dlouhé, devět metrů široké a přes 20 metrů vysoké kněžiště, dochovalo se i několik zdí či portál. Dokončena je však barokní zvonice, která byla přistavěna v roce 1744 Jaroslavem, taktéž z rodu Žirotínů.

Za jeho příběhem a energií na místo míří lidé nejen z celé České republiky. Pod chrámem se údajně nachází dvě velmi silné zóny pozitivní energie, které se dokonce kříží. Díky tomu se jejich síla násobí, a jedná se tak prý o jedno z nejlepších energických a nejmagičtějších míst v Česku. Místo je volně přístupné veřejnosti a často se stává i cílem zamilovaných párů, které si tu říkají své „ano“.

2. Dýmající vrch Boreč u Lovosic

Foto: Jarda Hettner, Mapy.cz

Výhled na vrch Boreč.

V Českém středohoří, západně od Lovosic, se nachází vrch Boreč. Na něm můžete být svědkem unikátního jevu, který působí v určitých podmínkách opravdu tajuplně a magicky. Z hory v zimním období vycházejí oblaka páry, což je za mrazivého počasí velké lákadlo pro mnoho turistů nejen z nejbližšího okolí. Jen pozor, při napadaném sněhu může být výstup náročnější, až nebezpečný - například s dětmi.

Naučná stezka Boreč

S národní přírodní památkou Borečský vrch rozkládající se na vrchu Boreč seznamuje i naučná stezka. Ta je dlouhá 3 kilometry, na kterých se nachází celkem 9 zastavení s informačními panely. Jedná se o okružní trasu, jež začíná i končí na návsi v Režném Újezdě.

Nejprve byl tento jev popsán jako projev sopečné činnosti, ovšem vše vyvrátil v roce 1881 pražský profesor Jan Krejčí. Na vrchu totiž lze pozorovat geologické jevy zvané mikroexhalace a ventaroly. Vrch je protkán množstvím skalních puklin a hora nasává studený vzduch z okolí, který v ní následně stoupá vzhůru. V jejím nitru se během tohoto procesu vzduch ohřívá, přidá se vlhkost a z puklin na vrchu pak vycházejí oblaka páry.

3. Svatý kopeček v Mikulově

Foto: Martin Fousek, Mapy.cz

Svatý kopeček je výraznou krajinnou dominantou města Mikulov.

Do Mikulova a okolí nemusíte vyrazit jen do vinných sklípků, nad městem se také tyčí Svatý kopeček, který je vyhlášený silnou energií vyzařující ze země, což má údajně povzbuzující účinky. Jeden z kopců Pavlovských vrchů byl vyhlášen přírodní rezervací v roce 1946, jelikož se tu nachází mnoho chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů.

Naučná stezka Svatý Kopeček

Místem také vede naučná stezka, která turisty seznámí s touto Mikulovskou dominantou, křížovou cestou, historickými stavbami a místní faunou a flórou. Délka je 3,5 kilometru a vybrat si lze ze čtyř nástupních míst označených informační tabulí. Po cestě pak čeká dalších 7 informačních panelů nebo 20 odpočinkových míst s lavičkami.

Na vrchu nepřehlédnete ani kapli svatého Šebestiána a zvonici. Tanzberg, jak se kopec nazýval původním názvem, je zároveň významných poutním místem. Křížová cesta na Svatý kopeček je jednou z nejstarších v českých zemích a symbolizuje poslední cestu Ježíše Krista z Jeruzaléma na horu Golgotu, kde byl ukřižován.

4. Měsíční menhir u Javorníku

Foto: Novak 22, Mapy.cz

Měsíční menhir u Javorníku na Šumavě.

Jeden z českých menhirů, tedy kamenů vztyčených lidskou rukou, se nachází na Šumavě mezi městem Javorník a obcí Zkulín. Menhirů je tedy v okolí hned několik, například Mudrc, Dvojčata / Manželé, Sluneční nebo Větrný kámen, ale tím nejznámějším je právě Měsíční menhir.

Vděčí za to své specifické energetické auře, má i údajně léčivé a harmonizační účinky. Skoro dvoumetrový šedozelený balvan, jehož okolí dýchá zvláštní atmosférou, je schovaný v lese, vede k němu ale naučná stezka.

Naučná stezka Měsíční kámen

Naučná stezka s informačními panely je dlouhá asi dva kilometry a dovede vás z města Javorník až k Měsíčnímu menhiru ukrytému v lese.

5. Hrad Houska

Foto: Tomáš Tuček, Mapy.cz

Hrad Houska.

Houska je nejtajemnějším hradem v České republice, který má bohatou a záhadami zahalenou historii. Nachází se nedaleko Máchova jezera ve východní části Kokořínských lesů. Založen byl v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. v gotickém stylu na místě původně dřevěného, později kamenného hradiště z konce 9. století. Během své dlouhé historie prošel řadou úprav a v jeho architektuře se tak mísí všechny slohy.

Samotný hrad a jeho okolí je opředené mnoha tajemnými pověstmi. Podle jedné z legend o jeho vzniku byl hrad postaven na skále, kde byla brána do pekel. Na jejím místě byla postavena hradní kaple, která „zabraňuje“ zlým silám vstoupit na zem. Hrad je i častým cílem lovců duchů.

6. Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Foto: Pavel T, Mapy.cz

Klášter Rosa Coeli.

Nedaleko Brna se ve městě Dolní Kounice nachází zřícenina jednoho z nejstarších ženských klášterů na Moravě. Už jeho název zní lehce poeticky, Rosa Coeli, což znamená v doslovném překladu Nebeská růže nebo Růže nebes. Mnoho lidí sem vyráží nejen za zříceninou klášterního kostela s barokní rezidencí, která dýchá romantickou a magickou atmosférou, ale i kvůli unikátní architektuře a všudypřítomné pozitivní energii.

Historie kláštera sahá až do 12. století – založen byl v roce 1181. Nejprve to byla převážně dřevěná budova v románském slohu, která byla později nahrazena stavbou kamennou ve slohu gotickém. V roce 1420 byl klášter během husitských válek vypálen, ale později se dočkal opravy. Fungoval až do začátku 16. století, kdy ho postihl velký úpadek a nakonec byl zrušen. Informace o otevírací době kláštera Rosa Coeli a vstupném naleznete na webu.

7. Kamenné řady u Kounova

Foto: Milan Kožnar, Mapy.cz

Kamenná řada v lese u Kounova.

Jedno z nejzáhadnějších míst v Čechách se nachází nedaleko obce Kounov, západně od hlavního města v přírodním parku Džbán. Na ploše několika hektarů lze vidět 14 rovnoběžných řad křemencových kamenů tvořených zhruba z dvou tisícovek kusů kamenů různých velikostí.

Řady ukryté v lese objevil mladý učitel Antonín Patejdl v roce 1934, některé z nich se táhnou i několik set metrů. Umístěny jsou v nepravidelných rozestupech vedle sebe téměř rovnoběžně a zajímavý je také fakt, že směřují i přesně od severu na jih. Od jejich objevení panují dohady nad jejich stářím, účelem nebo původem.

8. Boží kameny u Strakonic

Foto: Taťána Roubalová, Mapy.cz

Boží kameny u Strakonic.

Západně od Strakonic u Tažovické Lhoty se nachází vrchol Boží kámen, na kterém je místo, jež je považováno za to s nejsilnějším energetickým nábojem v Čechách. Konkrétně se jedná o seskupení žulových balvanů, nazvané Boží kameny.

Shluk kamenů může působit na první pohled vcelku obyčejně. Údajně tu ale pulzuje tak silná pozitivní energie, že by měla přinést úlevu od chronických nemocí.

Navštívili jste nějaké mystické místo v České republice, které není v článku? Dejte o něm vědět ostatním v komentářích.

Související témata:
Mystika

Doporučované