Článek
Na jihu Moravy, jen kousek od hranice s Rakouskem, leží Mikulov – město s malebným historickým centrem a okolím posetým vinicemi. Z mikulovského zámku je výhled na Pálavu, jejíž bílé vápencové hřbety jako by přímo zvaly k výletům.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Pěšky rovnou z města se dá vyrazit na procházku na Svatý kopeček nebo do jeskyně Na Turoldu, ale i na delší výlety do okolí – k romantickým zříceninám, do Lednice a Valtic nebo k archeologickým nalezištím pravěkých kultur.
1. Svatý kopeček a lom Janičův vrch

Svatý kopeček.
Svatý kopeček je snad nejznámějším výletním cílem přímo na okraji Mikulova. Na vrcholu kopce se tyčí poutní kostel svatého Šebestiána, k němuž stoupá barokní křížová cesta vybudovaná po morové epidemii roku 1622. Místo je oblíbené nejen mezi věřícími, ale i mezi turisty.
Vrchol nabízí výhledy na Mikulov, Novomlýnské nádrže i vinice rozprostřené na svazích Pálavy. Svatý kopeček je zároveň přírodní rezervací – jeho jižní svahy zdobí pestrá skalní step, naopak ty severní jsou částečně zalesněné. V opuštěném lomu pod vrcholem hnízdí výr velký.
Tip: Vinařství Šílová
Rodinné vinařství Víno Šílová v Mikulově obhospodařuje deset hektarů vinic v okolních obcích. Specializuje se na tradiční bílé odrůdy, jako Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Neuburské. Degustace probíhají přímo ve vinařství, které leží kousek pod Svatým kopečkem – s výhledem na město a Pálavu.
Z Mikulova přes Svatý kopeček lze po modré značce pokračovat asi dva kilometry k zatopenému vápencovému lomu. Oceníte to zvláště v létě, protože za posledních dvacet let se lom stal místem vyhledávaným pro koupání. Přírodní památka má průzračně čistou vodu, břehy připomínají středomořské pláže a celé okolí je navíc cenným útočištěm pro chráněné rostliny i živočichy.

Lom Janičův vrch.
V letní sezoně je návštěvnost omezena na sto lidí, koupání je zpoplatněné. Lokalitu navštěvují také potápěči a ze břehů lze pozorovat výra velkého nebo vlhu pestrou.
2. Sirotčí hrádek
Zřícenina gotického hradu nad Klentnicí s její nezapomenutelnou siluetou stojí na hřebeni Pálavy na dvou skalních blocích, mezi nimiž kdysi vedl most. Její dochované zdi se dramaticky tyčí do výšky. Zbytky oken, věže a paláce dokládají, že hrad byl ve své době důmyslně začleněn do reliéfu skály. Dnes se téměř stává její součástí.

Sirotčí hrádek.
Hrad byl vybudován ve 13. století, později jej vlastnili Lichtenštejnové a Ditrichštejnové, v 16. století byl už pustý. K místu se váže pověst o rytíři Čičosovi a jeho synovi Orphanovi, kterého prý lidé po nocích vídají jezdit na koni k nedalekému vrchu Turold. Zajímavostí je, že se zde natáčely některé scény z populární filmové pohádky O statečném kováři.
Přístup je volný celoročně, pěšky z Klentnice nebo z Mikulova. Výšlap se dá spojit i s procházkou po pláni na plochém vrcholku sousední Stolové či Tabulové hory, na kterém bývalo v době bronzové hradiště. Pokračovat můžete ještě kousek dál po červené značce mezi bývalé kamenolomy. V jednom z nich spatříte ranč, který místu dává atmosféru divokého západu.
Tip: Muzeum kávy a Café Fara v Klentnici
Výchozím nebo cílovým bodem při cestě na Sirotčí hrádek může být obec Klentnice, kterou najdete přímo pod zříceninou.
Kromě toho, že je to vinařská obec, se můžete občerstvit například v příjemném podniku Café Fara. Není to jen kavárna s vlastní bio směsí, ale i restaurace, jež připravuje jídla hlavně z místních farmářských surovin. Bonusem je noblesní architektura kombinující baroko a současný styl, za niž dostal autor Marek Štěpán cenu v soutěži Grand Prix Architektů. Je možné se zde také ubytovat.
Hned vedle najdete Muzeum kávy, ve kterém si lze prohlédnout desítky historických kávovarů či kafemlýnků, stejně jako starodávných plechovek od kávy nebo kávových servisů z různých dob.
3. Hrad Děvičky a Velký špunt

Děvičky.
Další zřícenina v srdci Pálavy, nedaleko od Sirotčího hrádku, se vypíná nad obcí Pavlov. Tedy na opačné straně vrchů, než leží Mikulov. Hrad Děvičky, zvaný také Dívčí hrady, měl chránit obchodní cestu do Brna a Olomouce a patřil významnému rodu Pernštejnů. Z původní stavby se dochovaly mohutné hradby, zbytky sklepů a stále stojí i velká část pětiboké dělostřelecké věže.
Výstup je sice trochu náročnější, ale výhledy z hradu patří k nejhezčím v regionu – vidět jsou nejen Pavlov a vodní plochy přehrad Nové Mlýny, ale i Dolní Věstonice. Přístup je možný jen pěšky a pouze po značených trasách. Podle jedné z legend vznikl název hradu podle tří zkamenělých dívčích postav v okolních skalách.
Chcete-li si výšlap prodloužit, vydejte se po modře značené turistické cestě po úbočí hory Děvín ke skalnímu útvaru Velký špunt. Je to velký balvan, který se kdysi po ulomení ze špičky skal při pádu zaklínil mezi dvěma skalními stěnami. Z hradu je to sem asi tři kilometry daleko. Zpátky se můžete vydat i přes vrcholek Děvína, kde stojí televizní vysílač.
4. Jeskyně Na Turoldu a Geopark Turold

Jeskyně Na Turoldu.
Na severním okraji Mikulova najdete přírodní rezervaci Turold a v ní jedinou zpřístupněnou jeskyni v jurském vápenci v Česku. Neuvidíte zde klasické krápníky, které jsou typické pro podobné jeskyně, ale zvláštní korozní útvary, které připomínají korálové útesy. Sousední jeskyně Liščí díra s jeskyní Na Turoldu tvoří spleť chodeb o rozpětí 2,5 kilometru a dohromady tak tvoří nejdelší známý systém v druhohorních vápencích v Česku.
V jeskyni můžete navštívit i Jezerní dóm s jezírkem. Kousek od vstupu do jeskyně byl navíc na umělém náspu vybudován Geopark, kde si můžete prohlédnout 17 druhů hornin z různých koutů republiky. Jeskyně je přístupná od dubna do října, v létě se zde konají každé pondělí také noční prohlídky od 19 do 21 hodin každých 15 minut.
K jeskyni a Geoparku zvládnete dojít z centra Mikulova i pěšky a po cestě se můžete zastavit na mikulovském židovském hřbitově. Patří k největším v Česku, má jedinečnou atmosféru a je odsud i pěkný výhled. Některé z tisíců náhrobků, které zde uvidíte, pocházejí z počátku 17. století.
5. Archeopark Pavlov a archeostezka do Dolních Věstonic

Archeopark Pavlov.
Moderní Archeopark v Pavlově přibližuje každodenní život lidí, kteří před třiceti tisíci lety žili pod Pálavou – k vidění jsou originální nálezy, repliky venuší, včetně té nestarší na světě, - Věstonické venuše, stejně jako unikátní skládka mamutích kostí dochovaná na místě. Interaktivní formou se seznámíte s tím, jak vypadal život pro pravěké lidi na českém území.
Návštěvu expozice lze spojit s procházkou po naučné archeostezce, která spojuje Pavlov s Dolními Věstonicemi. Na trase dlouhé přes čtyři kilometry se nachází pět zastavení přímo na místech, kde archeologové učinili nejdůležitější objevy – včetně naleziště zmíněné slavné Věstonické venuše.
Tip: Víno a architektura
Chcete ochutnat dobré víno a zároveň být v zajímavém prostředí kvalitní současné architektury? Přímo v Pavlově najdete například vinařství Přátelé Pavlova, jehož budovu navrhl architekt Marek Štěpán. Nebo jen kousek odsud vinařství Reisten, jehož autory jsou architekti z kanceláře ORA.
Naproti přes přehradu Nové Mlýny pak v katastru Popic najdete vinařství Sonberk, které kromě dobrého vína nabízí i úchvatný panoramatický výhled na přehradu a pálavské vrchy s vinicí v popředí. Budova vinařství je dílem známého architekta Josefa Pleskota. Kousek odtud, rovněž v Popicích, se rozkládá vinařství Gotberg se sídlem od atelieru Bukolsky architekti.
6. Lednicko-valtický areál

Zámek Lednice.
Největší komponovaná krajina v Evropě, zapsaná na seznam UNESCO, zahrnuje desítky kilometrů upravené přírody, zámků, kaplí a romantických staveb. Srdcem oblasti jsou zámky v Lednici a Valticích, mezi nimi vedou historické aleje a naučné stezky. Do každé z obou obcí je to z Mikulova jen asi 14 kilometrů daleko.
Mezi nejnavštěvovanější místa patří Minaret, Janův hrad nebo Apollonův chrám. Uměle upravená krajina areálu nabízí mezi jednotlivými stavbami zajímavé dálkové průhledy. V zámeckém parku ve Valticích roste několik desítek druhů vzácných dřevin, k odpočinku láká zámecká louka i bylinková zahrada.
V Lednici zase může zaujmout historický skleník a vedle neogoticky upraveného zámku také barokní jízdárna, v níž se natáčela část filmové pohádky Hodinářův učeň. V zámeckém parku lze využít i plavbu lodí po řece Dyji k Minaretu nebo k Janovu hradu.
Tip: Burgr's Club
Pokud vám po chození vytrávilo, rozhodně stojí za to zastavit se v lednické restauraci Burgr's Club. Ať už ochutnáte jeden z nezapomenutelných burgerů nebo něco jiného z pestrého menu, rozhodně nebudete zklamaní. Pečivo vozí rodinná pekárna, zelenina pochází od místního farmáře a maso dodává jihomoravská firma Steinhauser. Vyberou si dokonce i vegetariáni.
Lednicko-valtický areál je ideální pro pěší nebo pro cyklisty, díky nenáročnému terému i pro rodiny s dětmi. Pobyt na místě zpříjemní i vodní hladiny Lednických rybníků. Dětem také můžete půjčit poníka a nechat je projet se po parku jako šlechta.
7. Portz Insel a Stezka svobody

Portz Insel.
Asi čtyři kilometry od Mikulova směrem na Valtice se nachází bývalý letohrádek Portz na někdejším ostrově Portz Insel. Dnes už je to jen spíše poloostrov s mokřady v okolí. Přes část rybníka k němu vede zrekonstruovaný cihelný most z první třetiny 17. století. Okolí nabízí příjemnou vycházku po nenáročné naučné stezce, která vede až do Sedlce a dál k rakouské hranici.
Stezka svobody připomíná osudy lidí, kteří se v době železné opony pokusili překročit hranici do Rakouska. Cestou si o jejich osudech můžete číst na informačních panelech a zastavit se u památníku. Výlet lze zakončit v malé zoo v Sedlci nebo si domluvit degustaci vína v některém z vinařství poblíž.