Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Středočeský Mělník, jehož jádro se tyčí na malebném ostrohu nad vodou, je známý bohatým historickým dědictvím a dlouhou vinařskou tradicí. Zajímavý je i pod povrchem – díky středověkému podzemí či kostnici.
Město nabízí pestrou paletu aktivit a míst k návštěvě třeba během víkendového pobytu. Seznam Zprávy přinášejí několik tipů, co zde můžete vidět a zažít.
Zámek Mělník
Jednou z dominant Mělníka je historický zámek, který vlastní šlechtický rod Lobkowiczů. Nabízí výhledy na soutok Labe a Vltavy a okolní vinice, z nichž jedna leží hned ve svahu pod zámkem. Interiéry lákají třeba na umělecké sbírky Lobkowiczů, které zahrnují i malby českých barokních mistrů, jako byli Karel Škréta či Petr Brandl.
Za zmínku stojí také zámecké sklepení z 11. a 14. století. Prohlídku si lze zpestřit návštěvou zámecké cukrárny či restaurace.
- Otevírací doba a vstupné: Zámek Mělník je otevřen ve dnech úterý–pátek od devíti do 17 hodin a soboty a neděle v devět až 18 hodin. Interiéry zámku můžete projít s průvodcem, prohlídky se konají od 10:00 každou hodinu. Základní vstupné činí 190 Kč.
- Tip: Nezapomeňte se zastavit ve vinotéce na ochutnávku místních vín od Vinařství Chateau Mělník.
Mělnické vinobraní 2024
Mělnické vinobraní je jedním z nejstarších a největších vinařských festivalů v České republice. V roce 2024 se koná 85. ročník.
- Pátek 20. 9. 2024 - uskuteční se slavnostní zahájení a den bude doprovázet hudební program, kde vystoupí interpreti z mainstreamu i rapu, například kapely Wohnout a PSH, možné bude zhlédnout také divadelní či cimbálové vystoupení.
- Sobota 21. 9. 2024 - vystoupí velký dechový orchestr Mělník a koná se velký historický průvod, na akci také zavítají Leoš Mareš či Rytmus a z rapové scény interpreti Smack nebo Rest.
- Neděle 22. 9. 2024 - na pódiu se objeví například ASM - Amatérské sdružení muzikantů s kapelníkem Marianem Kořínkem či hudební skupiny Factory Band a Navostro.
- K programu tradičního vinobraní se připojí regionální muzeum Mělník, v pátek a neděli se uskuteční také vyhlídkové plavby lodí Fidelio k soutoku Labe a Vltavy. Více informací na stránkách akce.
Kostel svatého Petra a Pavla s kostnicí
Převážně gotický chrám svatého Petra a Pavla působí z dálky, jako by měl jen jednu věž. Ta druhá je menší a pochází z románského období. Vyšší věž má renesanční úpravu a na špičce barokní cibulovou báň. Dnešní podoba kostela je výsledkem puristických úprav architektem Kamilem Hilbertem na začátku 20. století a rekonstrukce po zásahu leteckou pumou za druhé světové války.
Za návštěvu stojí i chrámová krypta, která ukrývá kostnici. Její sbírka obsahuje pozůstatky více než 10 tisíc lidí a velikostí se řadí k největším v České republice. Kosti jsou sestaveny do tvarů jednoduchých ornamentů. Kostnice se využívala v dobách, kdy zdejší hřbitov nezvládl pojmout velký nápor těl, zejména při morových epidemiích. Tehdy hrobníci vybírali ze země kosti pozůstalých a rovnali je právě v kostnici.
- Otevírací doba a vstupné: Vstupné do kostnice je 50 Kč a otevírací doba kostnice spolu s věží je v pondělí až pátek od 9.30 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10.30 do 17 hodin.
Mělnické podzemí
Mělnické podzemí je rozsáhlý komplex chodeb a sklepů pod historickým centrem města. Vznikalo ve 13. století souběžně se stavbou města a jeho třetí, nejhlubší patro sahá do hloubky až 25 metrů. Můžete podniknout prohlídku části podzemí, která zahrnuje mimo jiné i návštěvu studny ze 14. století. S průměrem 4,54 metru je údajně nejširší v České republice.
- Otevírací doba a vstupné: Prohlídky pořádá turistické informační centrum denně od 9:30 do 16:30 hodin, vždy po hodinách kromě 12.30, plné vstupné je 80 Kč.
Městské hradby
Městské opevnění v Mělníku, další kulturní památka, je z většiny již zaniklý systém středověkých hradeb a bran. I zbytky jsou však stále dobře viditelné a stojí za prohlídku. Opevnění tvoří hlavní hradba, parkánová zeď a příkop včetně Pražské brány a gotické hlásky. Dochované části městského opevnění se nacházejí zejména v severní a severovýchodní části historického centra.
Muzeum Mělník
Muzeum Mělník má dvě stálé expozice. První z nich, věnovaná regionální historii, přírodě a vinařství, se nachází v budově kláštera s přilehlým kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Muzeum nabízí návštěvníkům také ochutnávku kvalitních českých vín. Druhá expozice představuje historické kočárky a nachází se v samostatné budově v Ostruhové ulici. Mimo to pořádá muzeum různorodé akce a výstavy.
- Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je celoročně od úterý do neděle, devět až 12 a 12:30-17 hodin. Vstupné do hlavní budovy je 40 Kč a na expozici kočárků 50 Kč.
Letní koupaliště
Koupaliště nabízí komplex bazénů s atrakcemi, hřiště na volejbal i nohejbal a občerstvení.
- Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je denně od devíti do 19 hodin za příznivého počasí. Celodenní základní vstupné je 140 Kč.
Kam dál po okolí Mělníka
Skalní obydlí Lhotka
Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku a nejdéle obývaným z těch, která vznikala v osmnáctém a devatenáctém století. V obydlích žili nejchudší lidé z obce, někdy sloužila k dočasnému bydlení například po požáru a také jako úkryty ve válečných dobách.
Skalní obydlí představuje původní bydlení a hospodaření ve skalním bytě spolu s malou ukázkou zemědělské techniky. Otevřeno je od května do září ve čtvrtky až neděle v 10–12 a 13–17 hodin, základní vstupné je 30 Kč.
Zoopark Zelčín
V Zelčíně můžete nakrmit a pohladit zvířata přímo v jejich výbězích. Nachází se zde jak běžná hospodářská zvířata, tak například klokani, emu a surikaty. Zoopark také pravidelně pořádá hudební a kulturní vystoupení, rodinná odpoledne a zábavné akce. Otevřen je denně, v červenci a srpnu od devíti do20 hodin, v září a říjnu od devíti do 18 hodin, jednotné vstupné činí 180 Kč.