Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mariánské Lázně jsou jedním z pouhých jedenácti evropských lázeňských měst zapsaných v roce 2022 na seznam památek UNESCO. Město obklopuje pohoří Slavkovský les, ve kterém běžně narazíte na vyvěrající prameny, rašeliniště a mofety – výrony oxidu uhličitého z nitra země. Ne náhodou je to území takzvaného Západočeského lázeňského trojúhelníku, který spolu s „Mariánkami“ tvoří Karlovy Vary a Františkovy Lázně.
Když přichází na volbu, jaké české lázeňské město z tohoto trojúhelníku jet prozkoumat, mnozí volí známější Karlovy Vary. Ovšem i tyhle menší a mladší lázně mají rozhodně co nabídnout. Navíc nejsou tolik turisticky vytížené, takže vás tu čeká více klidu a nebudete muset nikde stát fronty.
Historie vzniku: od bažin po výstavní letovisko
Mariánské Lázně byly ještě před dvěma stoletími nehostinným údolím s hustými lesy a bažinami. Že v této oblasti vyvěrají léčivé prameny, lidé věděli dlouho, ale až koncem 18. století je začali využívat a začalo zde růst město. Účinky pramenů poprvé prostudoval lékař Josef Jan Nehr a na jeho podnět zde pak v roce 1808 vznikl první lázeňský dům.
Opat kláštera v Teplé, Karel Kašpar Reitenberger, spolu se zahradním architektem Václavem Skalníkem transformovali nehostinné údolí v místo plné parků a procházkových tras. V 19. století se město rychle rozrůstalo a s napojením na železnici v roce 1872 se stalo populárním cílem evropské elity. Zdejší léčebné procedury vyhledávali umělci i panovníci, včetně anglického krále Eduarda VII.
Války se města nijak výrazně nedotkly a po roce 1945 došlo k odsunu německého obyvatelstva a znárodnění lázeňských zařízení. V období komunismu se z Mariánských Lázní stala léčebna pro pracující a nedostatečné financování vedlo ke špatné údržbě a opotřebení budov. Po roce 1989 však Mariánské Lázně postupně znovu rozkvetly. Otevřely se i zahraničním návštěvníkům a začala rozsáhlá obnova historického centra.
Tři tipy na kavárny v Mariánských Lázních
- Kavárna 18g: Příjemné místo s nabídkou kávy, čajů, domácích dortů a slaných pochoutek. Vhodné pro ty, kteří hledají klidné posezení. Můžete zde ochutnat třeba i domácí kváskový chléb.
- Old School Café: Rodinná kavárna v centru města s nabídkou kávy, domácích limonád a koláčů. Atmosféru doplňuje minigalerie s fotografiemi a obrazy.
- Edward Café: Stylová kavárna inspirovaná obdobím počátku 20. století, s nabídkou kávových specialit a dezertů. Místo s nádechem historie a elegancí.
Prameny a lázeňství
Mariánské Lázně jsou známé rozmanitostí svých minerálních pramenů. V okolí se jich nachází více než 100, z nichž 53 je využíváno pro léčebné účely. Mezi nejznámější patří Křížový pramen, bohatý na síran sodný, který se tradičně využívá při léčbě zažívacích potíží.
Díky různému složení místních pramenů jsou Mariánské Lázně považovány za nejuniverzálnější české lázně. V oblasti léčebných procedur jsou populární nejen pitné kúry, ale třeba i minerální koupele a bahenní zábaly.
Kam na wellness nejen v Mariánských lázních
Léčebné procedury, dostupné v místních lázeňských hotelech, zahrnují unikátní terapie, jako je léčba přírodním oxidem uhličitým, který pod městem vyvěrá. Mariánské Lázně byly po dlouhá léta také sídlem Výzkumného balneologického ústavu, v němž vymysleli například moderní měření krevního tlaku.
Tip: Křišťálový strom vzpomínek
Mariánské lázně nedávno získaly novou zajímavost. Součástí hřbitova se stalo unikátní kolumbárium s takzvaným Křišťálovým stromem vzpomínek. Kromě popela zesnulých se zde budou uchovávat i vzpomínky na ně.
Rodiny, které chtějí uložit popel svého blízkého u Křišťálového stromu, obdrží lísteček na stromě s jeho jménem. Každý lístek je unikátní a nese v sobě vzpomínku na drahého člověka. Rozsvěcet lístky mohou lidé pomocí aplikace a také do ní mohou ukládat fotky, videa a vzkazy.
Hlavní lázeňská kolonáda
Dominantou města je bezesporu novobarokní Hlavní kolonáda, postavená v roce 1889. Její prosklená konstrukce a bohatá výzdoba zaujmou na první pohled. Stavbu navrhl vídeňský architektonický tým Miksche a Niedzielský. Ocelolitinová konstrukce byla zhotovena v blanenských strojírnách knížete Salma. Podle Maxima Gorkého, ruského spisovatele, získala jméno v roce 1951, aby připomněla jeho návštěvu v meziválečném období.
Mariánky i další lázně na seznamu UNESCO
Rekonstrukce v letech 1973–1981 proběhla v rámci modernizace celé promenády, ale zachovala její původní vzhled. Výzdobu tvoří fresky „Člověk a vesmír“ od Josefa Vyleťala a bronzové reliéfy od Antonína Kuchaře. Kolonáda je výjimečná i tím, že je bezbariérová.
Unikátní parky
Jelikož se o rozkvět města zasloužil talentovaný zahradník Václav Skalník, parky v Mariánských lázních patří k nejkrásnějším v Česku. Většinou se dokonce i dochovaly skoro ve stejném stavu, v jakém je před skoro 200 lety zahradník navrhl a založil.
Mariánskolázeňské parky: 5 nejkrásnějších zákoutí
- Labutí jezírko: V jeho okolí narazíte na sochy a malou kolonádu. I když už není domovem labutí, můžete na jeho hladině pozorovat jiné ptactvo.
- Lesní pramen: Pavilon ukrytý v lesoparku nedaleko Hlavní kolonády. V jeho blízkosti se nachází hudební pavilon, kde se v létě konají koncerty, a sousoší Tří grácií od Olbrama Zoubka.
- Kaplička Lasky: Romantické místo pojmenované po řediteli zdejšího divadla Juliu Laskovi. Stojí mezi stromy v Geoparku.
- Karlův kříž: Dar zakladatele města Karla Kašpara Reitenbergera, symbol víry a naděje. I když je výhled dnes částečně zakrytý, byl kdysi oblíbeným motivem malířů.
- Pirátův pramen: Najdete ho na kraji města v Pottově údolí. Cesta lemovaná potokem nabízí klid a krásné scenérie, zejména na jaře.
Zpívající fontána
Kromě kolonády se vyplatí navštívit přilehlou Zpívající fontánu, která v období od dubna do října každou lichou hodinu okouzlí diváky vodní choreografií v doprovodu slavných melodií. V devět a deset hodin večer se k hudbě přidává i světelná show.
Fontánu navrhl architekt Pavel Mikšík a má vypadat jako rozkvetlá květina. Při jejím slavnostním otevření v roce 1986 zahrála skladbu, kterou Petr Hapka složil přímo pro ni. Na jeho počest zde stojí busta.
Pokud chcete v sezoně slyšet nějakou konkrétní melodii, na stránkách města můžete najít seznam skladeb a kdy se hrají. Od září 2024 ovšem na fontáně probíhá první rozsáhlá rekonstrukce, její nová podoba bude představena na jaře 2025.
Tipy na výlety v okolí Mariánských Lázní
- Park Boheminium: Tento jedinečný park se nachází na okraji Mariánských Lázní a představuje miniaturní repliky nejvýznamnějších staveb České republiky v měřítku 1:25. Návštěvníci zde mohou během jednoho odpoledne obdivovat detaily hradů, zámků a dalších pamětihodností, jako jsou Karlštejn, Hluboká nebo Lednice. Do parku se můžete nechat vyvézt mezi dubnem a říjnem kabinovou lanovkou.
- Rozhledna Hamelika: Tato kamenná rozhledna, postavená v 19. století, se tyčí na vrchu nad městem a nabízí krásný panoramatický výhled na Mariánské Lázně a jejich okolí. Z rozhledny je vidět nejen město s jeho lázeňskou architekturou, ale také zelené vrcholky Slavkovského lesa.
- Naučná stezka Kladská: Trasa vede malebnou krajinou CHKO Slavkovský les, kolem rašelinišť a lesních jezírek. Podél stezky narazíte na informační tabule, které popisují místní flóru, faunu a historii oblasti.