Článek
Letenské sady jsou jedním z nejoblíbenějších parků v Praze. Rozprostírají se na levém břehu Vltavy a nabízejí návštěvníkům úžasné výhledy na Prahu, uklidňující stín v parném létě a řadu různorodých aktivit po celý rok. Jsou místem, kde si můžete na chvíli odpočinout od městského ruchu, relaxovat, sportovat i objevovat kulturní památky.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
Z historie Letenských sadů: Od vinic k modernímu parku
Letenské sady za sebou mají bohatou historii, sahající až do středověku. Oblast Letenské pláně byla původně využívána jako vinice, díky čemuž se zdejší kopcovitý terén postupně stal součástí kulturní pražské krajiny. V průběhu 18. a 19. století se využití oblasti proměnilo a Letenská pláň se pravidelně stávala místem pro vojenská cvičení, přehlídky a shromažďování vojenských jednotek.
V roce 1860 získalo pozemky město Praha s cílem vybudovat v části pláně veřejný park. Architekti a zahradníci se inspirovali evropskými parky té doby, například vídeňským Prátrem. Letenské sady postupně osázeli stromy a keři a vytvořili zde síť cest pro pěší, která je kostrou parku dodnes.
Kulturní symboly a dominanty parku
Ploché návrší Letná se stalo dějištěm některých zásadních okamžiků české historie. Právě zde se odehrávaly mnohé masové demonstrace - nejen během sametové revoluce v roce 1989. Spojeno je i s fotbalovou Spartou a pozdvižení u kulturní i široké obce vzbudil v minulosti například nerealizovaný návrh vystavět zde novou budovu Národní knihovny dle návrhu Jana Kaplického, lidově přezdívanou Chobotnice nebo Blob.
Letenské sady zabírají jen část Letné, u hrany ostrohu nad Vltavou, mezi zástavbou Holešovic a Kramářovou vilou. V prostoru parku se přitom nachází několik zajímavých staveb či prvků, které stojí za pozornost.
Metronom: Symbol novodobé historie
Jednou z nejikoničtějších dominant Letenských sadů je Stroj času, lidově přezdívaný Metronom, monumentální umělecké dílo postavené na místě bývalého Stalinova pomníku. Pohyblivý mechanismus, navržený sochařem Vratislavem Kárníkem, byl instalován v roce 1991 a stal se symbolem plynutí času a změn, kterými si Česká republika prošla po pádu komunismu. Objekt vysoký skoro 25 metrů s vahou sedm tun musel na místo instalovat vrtulník.
Metronom se nachází na vyvýšeném místě, odkud je nádherný výhled na Staré Město, Karlův most a řeku Vltavu. Vydlážděný piedestal kolem Metronomu, který je pozůstatkem gigantického Stalinova pomníku, se stal populární zejména mezi mladšími generacemi, skateboardisty a turisty.
Stalinův pomník
Stalinův pomník, kdysi dominanta Letenské pláně, byl největším sousoším svého druhu na světě. Monument, který znázorňoval Josifa Stalina v čele skupiny dělníků, rolníků a vojáků, byl odhalen v roce 1955. Autorem díla byl sochař Otakar Švec, který se však odhalení nedočkal, jelikož ještě před jeho dokončením spáchal sebevraždu. Pomník byl už krátce po svém odhalení považován za kontroverzní, získal si hanlivou přezdívku Fronta na maso a po destalinizaci byl v roce 1962 odstřelen.
Hanavský pavilon: Drobný architektonický skvost
Další neodmyslitelnou součástí Letenských sadů je Hanavský pavilon, postavený v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy jakožto reprezentační stavba Komárovských železáren knížete Hanavského.
Unikátní, bohatě dekorovaná litinová stavba v neobarokním stylu bývá považována za jednu z nejkrásnějších staveb svého druhu v Evropě. Pavilon slouží jako restaurace, kde si návštěvníci mohou vedle jídla užít i jedinečný výhled na pražské panorama s mosty v popředí. Místo patří k nejkrásnějším vyhlídkám v Česku.
Letenský zámeček: Restaurace parku na míru
Restaurační a kavárenský pavilon, nazývaný Letenským zámečkem, projektoval architekt historismu Ignác Ullmann v roce 1863 přímo do nově navržených Letenských sadů. Stavba je inspirována italskými palladiánskými vilami a dnes se uvnitř nachází restaurace.
Kolotoč: Historický poklad pro děti i dospělé
V Letenských sadech, poblíž Letenského zámečku, stojí jeden z nejstarších dochovaných kolotočů v Evropě, poprvé uvedený do provozu v roce 1894. Ručně poháněný kolotoč s figurami koní, potaženými pravou koňskou kůží, je ukázkou precizního staročeského řemesla. Po důkladné rekonstrukci v roce 2022 je v sezóně opět v provozu a láká děti i dospělé. Kolotoč spravuje Národní technické muzeum, které stojí naproti.
Pavilon Expo 58
Pavilon Expo na pražské Letné je bez nadsázky ikonickou budovou. Vznikl jako restaurace československého pavilonu pro světovou výstavu Expo 58 v Bruselu. Po mezinárodním úspěchu a ocenění Zlatou hvězdou za architekturu byla restaurace přenesena do Prahy a znovu postavena na Letné. Hlavní budova pavilonu se nedochovala.
Stavba, navržená architekty Františkem Cubrem, Josefem Hrubým a Zdeňkem Pokorným, je mistrovským dílem modernistické architektury 20. století a reprezentantem takzvaného bruselského stylu. Je charakteristická atypickým okrouhlým tvarem, skleněnou fasádou, lehkostí konstrukce a elegantními liniemi. V současnosti uvnitř sídlí prodejní galerie a aukční síň Expo 58 Art.
Viniční sklepy pod Letnou – nejstarší viniční sklepy v Praze
Zajímavostí je, že přímo pod pavilonem se nachází nejstarší pražské dochované viniční sklepy o rozloze 400 metrů čtverečních. Jsou upomínkou na zdejší historické vinice - původně byly součástí starého vinného lisu, který tu roku 1540 založil Jan Kulhánek. Rozsáhlé renesanční prostory s původní křížovou klenbou ve výšce čtyř metrů však veřejnosti nejsou přístupné.
Kramářova vila: Rezidence premiéra ČR
Významná reprezentační budova s výhledem na historické centrum města a Vltavu byla postavena v letech 1911–1914 jako soukromé sídlo Karla Kramáře, prvního předsedy vlády Československa. Dnes tvoří těsné sousedství Letenských sadů a dotváří jejich atmosféru. Architekt Friedrich Ohmann ji navrhl ve stylu kombinujícím secesi a neoklasicismus.
Vila, vybudovaná na bývalé barokní baště svaté Máří Magdaleny, vyniká bohatou výzdobou, prostornými interiéry a rozsáhlou zahradou. Po Kramářově smrti v roce 1937 prošla různými změnami vlastnictví i využití. Dnes slouží jako oficiální rezidence předsedy vlády České republiky a konají se zde významné politické a společenské události. Veřejnosti vila není běžně přístupná, s výjimkou dnů otevřených dveří, které se konají několikrát do roka.
Aktivity a volnočasové možnosti v Letenských sadech
Letenské sady jsou ale oblíbené nejen pro své pamětihodnosti, návštěvníci sem míří především díky možnostem volnočasových aktivit. Park je ideálním místem pro milovníky sportu, rodiny s dětmi i lidi, kteří hledají klidnou oázu v rušném městě. Během letních měsíců tráví řada Pražanů volné dny odpočinkem na jedné z mnoha travnatých ploch.
Sportovní vyžití a volný čas
Letenské sady jsou rájem pro běžce, cyklisty a in-line bruslaře. Park nabízí několik tras různých obtížností, které vedou stinnými alejemi i otevřenými plochami, pro bruslaře pak in-line okruh. Sportovní nadšenci mohou využít také některé z venkovních posilovacích prvků nebo hřiště na petanque.
V zimních měsících bývá na Letenské pláni u stadionu Sparty návštěvníkům k dispozici venkovní kluziště se zázemím - občerstvením, půjčovnou bruslí i převlékacím stanem.
Vodní nádrž Letná
Rybník, nově vybudovaný v letech 2021-2023, slouží primárně jako zásobárna vody pro zalévání zdejší zeleně. Během léta je ale možné se tu na vlastní nebezpečí i koupat. Mimo sezónu břehy vybízejí k procházkám. Uprostřed jezera byl vybudován i malý umělý ostrůvek, přístupný po dřevěné lávce.
Vodní nádrž je také zajímavým technickým prvkem, vodu z Vltavy sem totiž přivádí více než kilometr dlouhé potrubí a čerpá se v historické Rudolfově štole. Do budoucna se počítá s napájením obnoveným Hradním potokem.
Pro rodiny s dětmi i pejskaře
Pro rodiny s malými dětmi je v parku připraveno několik dětských hřišť. Najdete tu prolézačky, houpačky, přírodní i další atrakce, které děti zabaví na dlouhé hodiny. U Letenského zámečku se nachází malé, ale originální hřiště s keramickými sochami zvířat od sochařky Alexandry Koláčkové. Na opačném konci parku u tramvajové točny na Špejcharu se pak zabaví i starší děti - k dispozici je jim tu volně přístupné dopravní hřiště.
Pokud na procházku vyrážíte se čtyřnohým doprovodem, je vám v Letenských sadech k dispozici také psí hřiště.
Kulturní akce a festivaly
Letenské sady jsou každoročně dějištěm několika významných kulturních akcí. Největší z nich je festival Letní Letná, který se zaměřuje na novocirkusová a divadelní představení. V průběhu léta se tu konají také koncerty pod širým nebem, festivaly, výstavy a další kulturní programy.
Gastronomie s výhledem na Prahu
K návštěvám Letenských sadů obvykle patří i gastronomické zážitky. V parku jsou k dispozici restaurace a v sezóně i bistra, stánky a bary. K populárním pražským místům nejen v létě patří venkovní posezení, patřící k restauraci Letenský zámeček. Rozkládá se ve východní části parku blízko Letenského náměstí a Národního technického muzea, nabízí úchvatný výhled na panorama Prahy a v těsné blízkosti je i dětské hřiště.
Kde se najíst v Letenských sadech a okolí: Restaurace a bistra
Spojení Letenských sadů s okolím
Letenské sady jsou snadno dostupné pěšky, na kole i veřejnou dopravou. Na procházku se sem můžete vydat například od metra Hradčanská nebo z Letenského náměstí. Díky lávce od architekta Bořka Šípka, která na západním okraji Letenských sadů přemosťuje Chotkovu ulici, se park napojuje na další významné pražské zelené plochy, jako jsou Chotkovy sady a Královská zahrada u Pražského hradu.
Od Letenského zámečku můžete po schodech a svažitých cestách sestoupit na Nábřeží kapitána Jaroše a vydat se odtud dál do centra. Nebo se vypravit za dalšími kulturními poklady Prahy 7. V těsné blízkosti Letenských sadů byste neměli vynechat Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum, jen pár minut chůze vás ale dělí například také od Národní galerie ve Veletržním paláci nebo od dalšího z oblíbených pražských parků, Stromovky.