Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ladův kraj, to je malebná oblast jihovýchodní části středních Čech, v níž jako by se zastavil čas. Z regionu, z něhož čerpal inspiraci pro svá díla malíř a spisovatel Josef Lada, jsme vybrali ta nejkrásnější místa. Zvlášť když napadne sníh, připomenou vám ladovskou zimu jako z jeho obrazů a ilustrací. Podobné zážitky zde však můžete načerpat i v ostatních ročních obdobích.
Kde je Ladův kraj
Ladův kraj leží v jižní části okresu Praha-východ ve středních Čechách, protíná ho dálnice D1. Hlavním centrem mikroregionu je Ladova rodná obec Hrusice, zhruba ve středu leží Mnichovice. Na západě se kraj táhne přes Velké Popovice ke Kostelci u Křížků, na severu k Říčanům a Čestlicím, na východě k Jevanům a Černým Voděradům a na jihu k Ondřejovu a Kališti a k řece Sázavě.
Hrusice: Ladova rodná obec
Hrusice je malebná obec, která leží přibližně 30 kilometrů jihovýchodně od centra Prahy. Pokud chcete nasát atmosféru Ladova kraje, Hrusice jsou „povinnou“ první zastávkou. Právě zde se slavný malíř a spisovatel narodil. A čerpal z nich po celý život inspiraci, která se odrážela ve všech jeho dílech.
Co navštívit v Hrusicích?
V Hrusicích určitě navštivte Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny, který představuje jejich život a tvorbu. Za návštěvu stojí také původně románský kostel svatého Václava a Mikešův pomníček. Označený je zde také rodný dům Josefa Lady.
Milovníci Ladových pohádek a ti nejmenší návštěvníci si přijdou na své při Cestě kocoura Mikeše - naučné stezce, která vás provede Ladovou krajinou a připomene oblíbené příběhy o Mikešově putování. Obec a její okolí nabízejí krásné procházky přírodou, a to zejména v zimě, kdy se krajina promění v pohádkově zasněženou scenérii, jako z Ladových ilustrací.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
Památník Josefa Lady v Hrusicích
Památník Josefa Lady v Hrusicích je umístěn v letní vile, kterou si slavný malíř a spisovatel nechal postavit ve 30. letech 20. století. Po roce 1960 byla vila přeměněna na muzeum, díky daru Aleny Ladové, dcery Josefa Lady, která objekt věnovala státu.
Návštěvníci zde nakouknou do života Josefa Lady a jeho dcery. Prohlédnou si bohatou sbírku Ladových obrázků i knih a dozví se více o jeho životě a díle. Památník každoročně přiláká přes 10 000 návštěvníků. Součástí muzea je komentovaná prohlídka a během svátků je muzeum tematicky vyzdobeno.
- Prohlídky jsou s průvodcem, ve všední den začínají každou celou hodinu a trvají trvají 45–60 minut. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.
- Otevírací doba: středa-neděle 9:00-16:30 hodin.
- Vstupné: 80 Kč, snížené 50 Kč.
Josef Lada
Ilustrátor, kreslíř, malíř a scénograf Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 ve středočeské vesnici Hrusice, kde později žil a pracoval.
Od roku 1924 se do Hrusic pravidelně vracel. Trávil tady se svou rodinou každoroční pracovní léta. V roce 1930 se rozhodl zakoupit pozemek na stavbu domu, v němž se dnes nachází jeho památník.
Vytvořil více než 15 tisíc černobílých a barevných ilustrací, mezi nejpopulárnější patří ilustrace k Osudům dobrého vojáka Švejka. Jeho oblíbenými figurami byl vodník či ponocný.
V roce 1947 byl jmenován národním umělcem. Zemřel 14. prosince 1957 v Praze a je pochován na Olšanských hřbitovech.
Hostinec U Sejků
Pokud vás po prohlídce Hrusic rozbolí nohy, vyhládne vám, nebo na vás dolehne mráz, běžte se zahřát a najíst do Hostince U Sejků. V této tradiční a zdobené hospůdce, kterou často Lada navštěvoval, na vás čeká dokonalá pohostinnost včetně skvělého piva.
Líbit se zde bude i dětem díky pohádkovým postavičkám a ladovské výzdobě. V Ladových příbězích se právě v této hospodě odehrála slavná rvačka a tancovačka. Hostinec dodržuje všechny tradice, a když se dobře trefíte, užijete si poctivou zabíjačku, masopust nebo opékání hrusického prasátka.
Lom Kaménka a základní kámen Národního divadla
Pro milovníky klidných procházek spojených s historií je lom Kaménka u Louňovic na Říčansku ideálním výletem i pro rodiny s dětmi. Tento opuštěný lom je významný tím, že odsud pochází jeden ze základních kaménů Národního divadla, který byl položen v roce 1868. Dnes je Kaménka klidným místem, ideálním pro krátkou zimní procházku, kterou můžete spojit s návštěvou dalších památek i přírodních míst v okolí.
Zřícenina hradu Zlenice jako inspirace Josefa Lady
Zřícenina hradu Zlenice stojí šest kilometrů od Hrusic a znát ji můžete i pod názvem Hláska. Tyčí se na břehu řeky Sázavy, na samém jižním okraji Ladova kraje. Patří k oblíbeným místům turistů i milovníků díla Josefa Lady. Tuto romantickou zříceninu si totiž zamiloval a často ji zachycoval ve svých obrazech a kresbách.
Hradní věž obklopená zasněženou krajinou, kterou můžete spatřit v zimních měsících, vám určitě připomene některou z Ladových krajinek. Procházka k této zřícenině po naučné stezce Posázavím je ideální zimní výlet, pokud chcete spojit kousek historie a přírody. Pěšky se k hradu dostanete od vlakové zastávky Senohraby po žluté značce, cesta je dlouhá asi dva kilometry.
Říčany: historie, příroda a Ladův odkaz
Říčany jsou od Hrusic vzdálené jen pár kilometrů. Josef Lada měl k tomuto městu blízko díky svým častým návštěvám regionu, také z místních venkovských scenérií čerpal inspiraci.
V Říčanech stojí za návštěvu Muzeum Říčany, v němž naleznete expozice zaměřené na přírodu, historii a tradiční život v krajině podobné té, kterou Lada ztvárňoval ve svých obrazech. Muzeum pravidelně chystá prohlídky s bohatým programem pro děti, který si zaručeně užijí. Součástí je také geopark, který poskytuje neobvyklý pohled na říčanský hrad.
- Otevírací doba: Otevírací doba se liší podle zvoleného okruhu, aktuální výstavy a roční doby. Před výletem se vždy podívejte na oficiální stránky muzea.
- Vstupné: Základní do geoparku 120 Kč, výstava 90 kč.
Pokud se chcete pořádně projít, vydejte se na naučnou stezku Říčansko, která spojuje historické památky města s přírodou - například Říčanský les nebo rybník Marvánek. Stezka je dlouhá zhruba devět kilometrů a zvládnete ji i se sportovním kočárkem. Zdejší krajina připomíná Ladovy vesničky, včetně typických roubenek.
Naučná stezka v Říčanech začíná v centru města, odkud vede přes říčanský hrad, soustavu rybníků a rozlehlý Říčanský les. Poté se svažuje údolím potoka Rokytky až do Radošovic, místní části Říčan. Začátek a konec trasy je v Říčanech, přesto ale nedojdete přesně do místa začátku. Z cíle do centra na vás čekají ještě dva kilometry.
Trasa vede převážně po zpevněných cestách a pěšinách, v městských částech pak po vedlejších ulicích. Celou cestu provází zelenobílé značky naučných stezek, doplněné informačními panely s mapkami trasy, které návštěvníkům usnadňují orientaci, a tak se nemáte jak ztratit.
Ondřejov: příroda, památky i známá hvězdárna
Ondřejov Lada miloval pro jeho krásnou krajinu, která mu byla inspirací pro jeho tvorbu. Procházka kolem obce vás zavede na místa s výhledy, které byly rovněž předlohou pro jeho ilustrace.
Navštívit můžete místní kapličku nebo Ondřejovskou naučnou stezku věnovanou přírodě. Stezka vede do malebné obce Ondřejov, známé Ondřejovskou hvězdárnou, která patří mezi nejvýznamnější astronomická pracoviště v Česku. Trasa propojuje místní přírodní a kulturní pamětihodnosti, včetně historických částí obce a okolních lesů. Je ideální pro rodiny s dětmi.
Senohraby: výchozí bod pro vycházky Posázavím
Senohraby jsou malebná vesnička obklopená lesy a řekou Sázavou, jako stvořená pro zimní výlet. Nabízí skvělé výchozí body pro procházky přírodou, například k již zmíněné romantické zřícenině hradu Zlenice (Hláska) nebo podél klidných břehů řeky.
Pokud toužíte po delší trase, vydejte se na Posázavskou stezku, která patří k nejkrásnějším v Ladově kraji i v jeho blízkém okolí. Tato jedenáct kilometrů dlouhá cesta vede mezi obcemi Pikovice a Kamenný Přívoz a okouzlí vás dechberoucími výhledy na meandry řeky, romantická zákoutí a skalnaté vyhlídky. V zimě je stezka oblíbená díky tichu a klidu, ale není vhodná pro kočárky ani cyklisty.
Mnichovice a pohádky o kocouru Mikešovi
Mnichovice se nacházejí v sousedství Hrusic a s dílem Josefa Lady jsou úzce spojené. Okružní Naučná stezka Mnichovickou krajinou vás provede malebnými uličkami, lesy a rybníky. Částečně se kryje i s naučnými stezkami Kocoura Mikeše a Krásné vyhlídky. Trasa je nenáročná a vhodná i v zimních měsících.
Mnichovice často zmiňoval Josef Lada ve svých příbězích o kocouru Mikešovi a díky jeho pohádkám jsou oblíbeným cílem turistů i rodin. Za zmínku stojí také stezka Krásné vyhlídky se zastávkou v Zittově mlýně, který zde stojí již od roku 1600. Pokud zamíříte do lesů, vydejte se na naučnou stezku Voděradské bučiny, upravenou i pro běžkaře.