Hlavní obsah

Krása, ale i roje včel, drzé opice a varani. Památky na Srí Lance vás ohromí

Foto: Shutterstock.com

Stúpa Džetavanaramája v Anuradhapuře byla ve starověku nejvyšší stavbou po pyramidách.

Památky UNESCO na Srí Lance nejsou mrtvé monumenty. Jsou to živá místa plná místních lidí a zvířat. Potkáváte tu zástupy věřících v bílých šatech, školní výpravy v uniformách. Stejně jako opice, včelí roje, varany a hady.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když plánujete cestu do neznámé lokality, je zařazení místa na seznam památek UNESCO nejlepším vodítkem. Máte jistotu, že navštívíte něco, co jinde na světě neuvidíte, a váš zážitek bude opravdu vzrušující.

Ale protože už se to rozkřiklo, nebudete sami… Pomůže, když si naplánujete výlet ve všední dny, aby k zástupům zahraničních turistů nepřibyli také místní. To vše platí samozřejmě i pro Srí Lanku.

Navštívili jsme všechny UNESCO památky na tomto ostrově, ať už architektonické nebo přírodní skvosty, a dali dohromady průvodce. Kromě toho, co a proč na ostrově stojí za vidění, zmiňujeme i odvrácenou stranu těchto míst. Přidáváme rovněž informaci, kolik času si na jednotlivé památky potřebujete vyhradit.

1. Starobylé královské město Anuradhapura

Foto: Martina Schneider Králová, SZ

Buddhistické dágoby jsou velké jako egyptské pyramidy.

Dávné hlavní město ze 3. století před naším letopočtem se starověkými buddhistickými dágobami velkými jako pyramidy. Stojí tu i nejstarší doložený strom na světě – posvátná smokvoň Ficus religiosa. Pochází z větvičky stromu, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. Místo je stále zaplněné věřícími v bílém oblečení, kteří se modlí u Buddhova stromu nebo s modlitbami obcházejí dágoby předepsaným způsobem.

Pouhých 12 kilometrů odsud je vzdálené posvátné místo Mihintale s Buddhou, dágobou, meditační skalkou a překrásným výhledem do krajiny.

  • Na co si dát pozor: Na posvátných místech je nutné zouvat boty a chodit naboso, jenže počasí bývá většinou velmi horké. Chcete-li se vyhnout poskakování po rozpálených kamenech, přibalte si s sebou ponožky, které kontakt s horkou zemí zmírní.
  • Kolik času potřebujete: tři hodiny, ideálně autem nebo na kole; pokud máte další dvě hodiny, navštivte ještě krásné svaté místo Mihintale.

2. Polonnaruwa – ruiny starého královského města

Foto: Martina Schneider Králová, SZ

Bývalé královské hlavní město Polonnaruwa.

Ruiny královského hlavního města z 10.-12. století jsou plné reliéfů a soch se spoustou uměleckých detailů. Najdete tu zbytky paláců a chrámů, zdobené kamennými podobami trpaslíků a bájných zvířat. Četnost Buddhových soch je vysoká a jejich velikost většinou extrémní. Mezi ruinami rozesetými v zeleni stromů a trávníků můžete pozorovat zvířata, pravděpodobně potkáte varany, hady a opice.

  • Na co si dát pozor: Ruiny Polonaruwy jsou drobné a rozeseté na větším území. Když budete místa projíždět autem, riskujete, že vám unikne jejich atmosféra. A když půjdete pěšky, můžete se unavit v horku. Doporučujeme proto zajistit si předem půjčení kola, většinou jsou k mání v některých místních hotelech.
  • Kolik času potřebujete: tři hodiny, ideálně na kole.

3. Skalní pevnost Sigiriya (Lví skála)

Foto: pixabay, SZ

Vystoupat až na vrchol skály Sigiriya dokážou jen lidé, kteří netrpí závratí. Ale krasavice a lví tlapy jsou naštěstí níž a může je vidět každý.

Stolová hora z 5. století před naším letopočtem se starověkými malbami s kráskami nahoře bez, s obrovskými lvími tlapami, které kdysi mohly být součástí obrovské lví brány, a ruinami královského paláce na vrcholu.

Král z dávnověku se tam kdysi ukrýval před svými nepřáteli, střežen majestátním lvem a doprovázen nástěnnými malbami nebeských krasavic. Dnes vám místní průvodce ukáže, kde býval jeho trůn. Na návštěvníky v následujících staletích to učinilo tak silný dojem, že vyrývali do takzvané zrcadlové zdi nápisy, opěvující líbeznost zobrazených bytostí.

  • Na co si dát pozor: Okolí stolové hory si oblíbily včelí roje, proto je třeba zachovávat ticho, abyste je nevyplašili. Trpíte-li závratí, pravděpodobně zvládnete výstup po točitých schodech k malbám s prsatými krasavicemi a pokračování k impozantním lvím tlapám. Avšak poslední úsek na vrchol k ruinám paláce by vám mohl dělat potíže, protože při chůzi po schodech vidíte hloubku pod sebou.
  • Počítejte s tím, že při výstupu na Sigiriyi se neschováte v žádném stínu, proto je lepší plánovat návštěvu v ranních nebo podvečerních hodinách.
  • Možná k vám dorazí doporučení, že můžete místo Sigiriye vystoupat na horu Pidurangala, ze které také budete mít krásný výhled, abyste se vyhnuli davům turistů. To sice můžete udělat, ale pohled na starověké umění a genia loci vám jiná hora nenahradí.
  • Kolik času potřebujete: jednu až dvě hodiny.

4. Jeskynní chrám Dambula

Foto: pixabay, SZ

Chrámy v Dambule se staly vzorem pro mnoho skalních chrámů na ostrově. Převis skály ukrývá sochy Buddhy, později přibyly stavby. Nedaleko je i posvátná smokvoň Bo.

Starověké chrámy pod skalním převisem pocházejí ze 3. století před naším letopočtem. Uvidíte zde mnoho výjevů ze života Buddhy převážně z 18. století a také 157 jeho soch, většinou barevných. Velmi pravděpodobně tu potkáte kromě turistů i mnoho roztomilých školních výprav v uniformách. Vystoupáte-li nahoru, odměnou vám bude krásný výhled do krajiny.

  • Na co si dát pozor: Po cestě nahoru vás mohou provázet opice endemického druhu makak bandar, které hledají něco k jídlu. Když uvidí, že jíte, mohou na vás skočit, aby vám jídlo sebraly, a riskujete škrábance. Je proto lepší mít viditelně prázdné ruce a hrátky opic jen pozorovat.
  • Kolik času potřebujete: hodinu, nenáročný výstup.

5. Město Kandy s Chrámem Buddhova zubu

Foto: Martina Schneider Králová, SZ

Navštívit Chrám Buddhova zubu během večerní bohoslužby je zážitkem pro všechny smysly.

Navštívit Chrám Buddhova zubu během večerní bohoslužby s bubeníky a píšťalami, hořícími ohni a doutnajícími vonnými tyčinkami je zážitkem pro všechny smysly.

Kandy je poslední sinhálské hlavní město do příchodu Britů. Stojí zde chrám Buddhova zubu z 16.-18. století, který uchovává nejposvátnější relikvii. Tento a některé starší chrámy v okolí mají specifickou architekturu, která není ovlivněna přítomností Evropanů.

Návštěva chrámu Buddhova zubu může být magickým zážitkem, zvlášť při bohoslužbě s bubeníky, píšťalami a ohni. Při ní je možné zahlédnout posvátnou zlatou schránku Buddhova zubu. V srpnu během úplňku se tu koná největší buddhistická slavnost, Esala Perahera. Patří k ní několikadenní průvody se slony a tanečníky a jejím vrcholem je slon nesoucí posvátnou relikvii Buddhova zubu.

  • Na co si dát pozor: Jestliže do Chrámu zubu přijdete mimo čas bohoslužby, připravíte se o magickou atmosféru. Zjistěte si proto předem, v kolik hodin se konají - je to několikrát za den. A dostavte se 15 minut po začátku, abyste se vyhnuli frontám. Jednu řadu však určitě vystůjte: v horním patře chrámu je k nahlédnutí svatá schránka Buddhova zubu.
  • Kolik času potřebujete: hodinu.

6. Přístavní město Galle Fort

Foto: Martina Králová, SZ

Směs křesťanských kostelů, mešit i budhistického chrámu – to je městečko Galle Fort.

Galle Fort je přístavní městečko v pevnosti s koloniálními domy převážně z 18. století, spoustou obchodů, kaváren a restaurací. Obklopují ho zachovalé hradby, které zde postavili Portugalci, Holanďané a Britové.

Vládne zde unikátní atmosféra díky tomu, že se cizinci mísí s místním, převážně muslimským obyvatelstvem, střetává se starý a současný svět, stejně jako evropská kultura s tou asijskou.

Některé z restaurací a hotelů jsou excelentní a nabízejí zážitek se skvělým jídlem a pitím za ceny jako například v Praze. O víkendu zde můžete pozorovat svatební páry, které se fotí do alba, protože chtějí mít památku na toto krásné a žádané město.

  • Na co si dát pozor: Na hradbách nebo na pláži můžete potkat kejklíře s opičkou, krajtou a kobrou, který vás bude vybízet, abyste se s jeho zvířaty vyfotili. Opička obvykle nelení a usadí se vám na rameni. Přestože pak za focení žádá vysokou částku, která se vám nemusí líbit, dejte mu tolik, kolik uznáte za vhodné. Totéž platí pro samozvané průvodce, kteří vám budou chtít ukázat město.
  • Kolik času potřebujete: Ideálně celý den nebo i více dní. Možností ubytování je tu dost, využít lze i malou pláž u majáku.

7. Horské deštné pralesy Horton Plains, Knuckles Conservation Forest a Peak Wilderness

Foto: Martina Schneider Králová, SZ

Pěší okruh přírodní rezervací Horton Plains vám zabere asi čtyři hodiny.

Okruh deštným pralesem Horton Plains, jenž patří do přírodních památek UNESCO, vám zabere až čtyři hodiny.

Horské deštné pralesy v centrální vysočině se nacházejí ve výšce 1000–2500 metrů nad mořem. Obklopeny jsou čajovými plantážemi a najde zde jelínky, opice, leopardy a mnoho druhů endemické fauny a flóry.

V rezervaci Horton Plains jdete místy po cestě z růžového a oranžového kamene, míjíte propast Worlds End a vodopády, na parkovišti u vchodu můžete potkat jeleny, kteří žebrají jídlo. Kdežto v pohoří Knuckles na náhorní plošině Pithawala Pathana procházíte zamlženou pastvinou s překrásnými výhledy, na níž potkáte stáda buvolů.

  • Na co si dát pozor: V přírodních rezervacích se není kam schovat v případě deště, plánujte proto cestu za hezkého počasí, nebo si přibalte pláštěnku. Zatímco v Horton Plains můžete jít po alespoň trochu značené cestě, v Pithawala Patana nic takového není. Nepouštějte se tedy bez průvodce do nepřehledných míst, dá se tu zabloudit.
  • Na otevřené pláni průvodce nepotřebujete. V oblasti Peak Wildenress si pro výstup nahoru rozhodně nevybírejte cestu, po níž chodí poutníci na Adams Peak z Nallathaniya u Dalhousie. Je vybetonovaná, plná stánků a z přírody na ní neuvidíte nic. Dejte na doporučení místních průvodců, kteří znají jiné stezky.
  • Kolik času potřebujete: Ideálně dva až tři dny v horách celkem včetně městeček, čajových továren a vyhlídek. Dvanáctikilometrový okruh rezervací Horton Plains zabere asi tři až čtyři hodiny. Pithawala Pathana je asi na hodinu. A na stezkách kolem Adams Peaku můžete strávit půl dne i víc.

8. Deštný prales Sinharaja Forest

Foto: Shutterstock.com

Tropický deštný prales Sinharaja je domovem mnoha zvířecích druhů.

Unikátní tropický deštný prales je domovem 60 procent srílanských endemických stromů a poloviny endemických druhů savců, motýlů, plazů i obojživelníků. Můžete zde potkat barevné housenky, ptáky a ještěrky.

Na co si dát pozor: Ve spadaném listí bydlí malé pijavice, proto si zjistěte, jak ochránit nohy. Někdo doporučuje vyšší boty, někdo si nohy namydlí, jiný se maže místním balzámem Siddalepa. Někdo s sebou nosí sůl a připojenou pijavici případně posolí. Důležité je průběžně nohy kontrolovat a nesedat si do listí na zem.

Kolik času potřebujete: jeden den.

Související témata:

Doporučované