Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kodaň, živé hlavní město Dánska, harmonicky spojuje bohatou historii se současnou kulturou. Ať už vás láká její úchvatná architektura, muzea a galerie nebo podvečerní rušné čtvrti, každý si zde přijde na to své. Máte k průzkumu města jenom víkend? Využijte čas systematicky, například za pomoci našeho náčrtu, kudy se městem vydat.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Den první: cesta tisíciletou dánskou historií
Kodaňská radnice, Národní muzeum a ostrov Christiansborg Slot
Kodaňské dobrodružství doporučuji začít poblíž hlavního nádraží. Vydejte se od něj po ulici Tietgensgade, projděte kolem zábavního parku Tivoli a za ním odbočte vlevo na bulvár Hanse Christiana Andersena. Ten vás dovede na radniční náměstí s kodaňskou radnicí, dánsky Rådhus. Nepřehlédnutelná honosná budova ve skandinávském romantickém slohu zde stojí od roku 1905, dominuje jí věž inspirovaná italskou architekturou.
Do radnice se během týdne dostanete nejdříve v devět hodin a v sobotu od půl desáté, v neděli je zavřená. Můžete zde také navštívit výstavu, která je přístupná zdarma a jmenuje se Světové hodiny Jense Olsena. Právě jeho hodiny totiž zdobí budovu radnice. Příjemné je nahlédnout i do radniční zahrady, která je otevřena od května do září. V radniční prodejně můžete získat další potřebné informace, jelikož slouží jako turistické infocentrum, ale také upomínkové předměty a kvalitní dárky v kodaňském stylu.

Christiansborg Slot.
Jen dva bloky jihovýchodně od radnice se nachází dánské Národní muzeum. Nabídne vám pohled do místní historie v různých dobách - v antice, středověku, ale i v prehistorii. Také zde nalezneme etnografickou sbírku i dětské muzeum. Vstupné stojí 140 dánských korun (cca 480 Kč) a děti do 18 let se sem dostanou zdarma.
Po návštěvě muzea zamiřte ke královskému paláci Christiansborg Slot, který stojí hned naproti přes kanál Børsgraven na ostrově Slotsholmen. Zde si můžete prohlédnout síně včetně trůnního sálu, stáje a také 800leté ruiny pod palácem z 11. století. Audioprůvodce je přístupný prostřednictvím aplikace Useeum a nezapomeňte si na návštěvu vzít sluchátka.
Jelikož už jste nějakou tu hodinku strávili na nohách, můžete si jako další v pořadí jít odpočinout do kavárny. Mým osobním tipem je kavárna Kompa'9 v uličce Kompagnistræde anebo hned naproti podnik s názvem Nonna Cafe.

Útulná kavárna Kompa'9 u historického centra.
Z paláce se tam dostanete, když přejdete kanál po mostě směrem na sever ke stanici metra Gammel Strand, pokračujete stejnojmennou ulicí, poté odbočíte doprava a hned zase doleva. Kromě dobré kávy a sladkého pečiva můžete přes okno pozorovat venkovní dění, v létě se zde dá usednout na židličky na ulici.
Starý přístav, pevnost Kastellet a Malá mořská víla
Po dostatečném odpočinku v kavárně se vydejte dál. Zamiřte na sever k barokní pevnosti Kastellet. Na cestu si můžete i pronajmout sdílené kolo. Ale pěšky cesta k pevnosti zabere jen půl hodiny a budete mít více času a možností pozorovat malebné uličky a jejich barevné a různorodé domy.
Budete totiž procházet čtvrtí Indre By, jež je centrem rušného života Kodaně. Zahrnuje krásný přístav Nyhavn s loděmi, barevnými domy a restauracemi s mořskými plody, stejně jako dlouhou promenádu Strøget s butiky a obchody.
Nyhavn je přístavní čtvrť ze 17. století, vybudovaná kolem úzkého vodního kanálu. Táhne se od náměstí Kongens Nytorvi až k nábřeží většího kanálu Inderhavnen. Všimněte se domu s číslem 9 - je zde nejstarší, byl postaven v roce 1681. V přístavu si můžete prohlédnout také historické dřevěné lodě.

Kastellet.
Až se místem dostatečně pokocháte, pokračujte dále na sever kolem královského paláce Amalienborg ke zmíněné pevnosti. Tato citadela ve tvaru pěticípé hvězdy byla postavena v 17. století a je obklopena vodním kanálem a parkem. I když je zčásti přístupná veřejnosti jako turistická atrakce, oficiálně je to stále vojenský objekt, mimo jiné se sídlem správy dánských obranných sil.
Na okraji nábřeží na promenádě Langelinie hned vedle pevnosti najdete sochu, kterou žádný návštěvník Kodaně nesmí minout. Slavná bronzová socha Malé mořské víly je interpretací Andersenovy pohádkové postavy, kterou ztvárnil sochař Edvard Eriksen. Cesta sem vám zabere jen pár minut.
Socha umístěná na balvanech přímo vybízí k focení s vodní hladinou v pozadí. V dálce uvidíte i siluetu známé elektrárny Amager Bakke od architektonické kanceláře BIG, s lyžařskou sjezdovkou na střeše.

Malá mořská víla.
Na oběd do tržnice Torvehallerne Market
Abyste zahnali hlad, vydejte se do tržnice Torvehallerne. Budete se vracet zpátky na jih, ale trochu západněji, takže projdete přes park Østre Anlæg. V tomto pěkném historickém parku se v létě konají i koncerty. Na park přes ulici Sølvgade navazuje botanická zahrada. Za ní pak stačí překonat jeden blok domů a ocitnete se u tržnice.
Jsou to dvě obrovské prosklené budovy vedle sebe, které spojuje trh s ovocem a zeleninou a několika venkovními stánky s jídlem. Uvnitř jedné z nich najdete vše k jídlu a pití - od čajoven a barů s čerstvými džusy po mexická jídla. Jsou tu i lahůdkářství, obchody s kořením a zároveň na vás dýchne rušná atmosféra probíhajícího trhu.
Druhá budova je určena spíše k nakupování, i když uvnitř jsou také místa, kde se dá najíst. Najdete zde řeznictví, sýrárny, vinotéky a prodejny ryb a rybích pokrmů. Oblíbenou kratochvílí je vzít si občerstvení na nedaleký most Dronning Louises, odkud se můžete kochat výhledem.
Večer u stolních her
Objevování Kodaně můžete ukončit například večerem u stolních a deskových her v baru Bastard Café. Přes den je toto místo útulnou kavárnou, naopak večer se mění spíše ve společenské místo mladých lidí, kteří si spolu rádi zahrají společenské hry.
Nechybí ani bohatá nabídka drinků. Otevřeno mají do půlnoci, proto je Bastard Café ideální na delší rozehrané partie a fajn způsobem, jak si užít zbytek načatého dne. Nachází se 13 minut pěšky od tržnice – kousek za Národním muzeem. Doporučuji si zde udělat rezervaci předem, jelikož podnik bývá hodně vytížený.

Bastard Café v Kodani.
Druhý den, další objevy
Ráno v hipsterské čtvrti Nørrebro
Druhý den začněte v trendy čtvrti Nørrebro. Ta přitahuje zejména studenty a kreativce, takže zde potkáte spoustu zajímavých lidí. Hlavní třídu Nørrebrogade lemují kebaby a rozmanité obchůdky, naopak noční bary jsou ukryté v postranních uličkách.
Ráno můžete začít tím, že si zajdete na kafe do kavárny The Coffee Collective. Je pro oko příjemně barevně laděná a interiér je pojatý minimalisticky. Nachází se v ulici Jægersborggade, která je známá uměleckými obchůdky a kavárnami. Po snídani si dopřejte procházku hřbitovem Assistens Kirkegård, kde je pochován i slavný Hans Christian Andersen. Hřbitov slouží i jako klidný park.
Dánské muzeum designu a supermoderní knihovna
Z Nørrebro se přesuňte na západ směrem k pevnosti Kastellet. Jen kousek od ní se nachází Dánské muzeum designu, které seznamuje návštěvníky s vývojem v tomto oboru v Dánsku i ve světě. Ostatně dánský design má opravdu světový zvuk. Můžete zvolit pěší variantu a projít se plnohodnotnou procházkou, která zabere zhruba 50 minut, anebo se svézt metrem.
Výstava Dánská moderna v muzeu představuje příběh dánského designu od 20. let 20. století do roku 2000 a zaměřuje se na vznik některých z nejikoničtějších dánských výrobků. Otevírací doba muzea je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin a ve čtvrtek od 10 do 20 hodin.
Další zastávkou bude moderní budova Královské knihovny, známá pod názvem Černý diamant (Den Sorte Diamant). Tato architektonicky unikátní stavba na břehu přístavu, kterou navrhlo studio Schmidt Hammer Lassen Architects, umožní lidem výhled na moře, můžete se zde na chvíli zastavit a odpočinout si.
Christiánie

Christiánie.
Po prohlídce designu se vydejte do alternativní čtvrti Christiánie. Je to autonomní oblast plná street artu a neformálních kaváren. Tuto bývalou kasárenskou oblast obsadila v roce 1971 skupina squatterů a hippies. Od té doby se stala známou jako útočiště anarchistů, umělců a uživatelů drog, ale i přesto Christiánii každoročně navštíví přibližně milion turistů. Má totiž ojedinělou volnomyšlenkářskou atmosféru.
Oběd s výhledem na město
Na oběd si zajděte do Reffen, oblíbeného street food marketu. V industriálním prostoru sestaveném z vysloužilých přepravních kontejnerů se nacházejí food trucky, které nabízejí různé druhy jídel z celého světa. Mimo jídlo a výhledu na moře nabízí Reffen také bohatý program akcí a koncertů.
Odpolední plavba po kanálech

Nyhavn, okružní plavby.
Po obědě je ideální čas si dát třeba pohodovou plavbu lodí po kodaňských kanálech. Z přístavu Nyhavn vyplouvají lodě na okružní plavby, na nichž se svezete kolem ikonických míst, jako je Opera, Královská knihovna či Malá mořská víla. Můžete si tak z vody prohlédnout architekturu, hrady, kostely i známou sochu a zároveň ulevit unaveným nohám.
Tivoli – večerní zábava v legendárním zábavním parku

Zábavní park Tivoli.
Den zakončete návštěvou legendárního zábavního parku Tivoli. Park s dlouhou historií, otevřený už od roku 1843, má to správné kouzlo ve večerních hodinách, když se rozzáří všemi světýlky.
Tivoli je otevřen během teplejších měsíců, tedy od konce března nebo začátku dubna do října, a to denně od 11 hodin. Můžete zde vyzkoušet horské dráhy, zakousnout něco k večeři v některým z místních podniků anebo se jen tak procházet zahradami.