Článek
Ačkoli by se mohlo zdát, že v době internetu a on-line médií budou knihovny spíše stranou zájmu, opak je pravdou. V Praze jich najdete přes čtyři sta a nové stále přibývají. Patří k nim knihovny vědecké, univerzitní, specializované, ale i ty, které většina lidí dobře zná, tedy knihovny určené pro širokou veřejnost.
A rozhodně nezahálejí. V souladu s moderními trendy nabízejí knihovny v hlavním městě stále širší portfolium služeb. Vedle kvalitní četby se zaměřují také na pestrou programovou skladbu kulturních a doplňkových aktivit. Stávají se tak nejen místem, kam návštěvníci narychlo zavítají, aby vrátili vypůjčený titul. Jsou i prostorem, kde můžete strávit příjemné odpoledne. Vybrali jsme několik knihoven, v nichž se vám bude líbit i v případě, že literatura není právě váš šálek čaje.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
Národní technická knihovna
Národní technická knihovna (NTK) se nachází v pražských Dejvicích v kampusu Českého vysokého učení technického a je jednou z nejvýznamnějších vědeckých a technických knihoven v Česku. Moderní budova s charakteristickým architektonickým pojetím byla dokončena v roce 2008. Má půdorys sférického čtverce a díky skleněné fasádě upoutá pozornost už z dálky.
Svébytný rukopis architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera, Petra Lešky a Václava Králíčka z týmu Projektil architekti spolu s designovým studiem hipposdesign Radima Babáka a Ondřeje Toboly se odráží i v originálním pojetí interiéru. Betonové povrchy a sklo doplňuje moderní mobiliář a hravé kresby Dana Perjovschiho, pokrývající ochozy atria. S knihou se tu můžete nejen usadit, ale na některé z designových pohovek klidně i natáhnout.
Národní technická knihovna slouží jako centrální knihovna pro studenty, vědce a odborníky technických oborů, ale přístupná je i široké veřejnosti. Kromě klasického knihovního fondu nabízí i digitální služby, jako je přístup k online databázím a elektronickým knihám. V objektu jsou umístěny fondy NTK, Ústřední knihovny ČVUT, VŠCHT a také pobočka Městské knihovny pro Prahu 6.
Budova má několik pater, která jsou rozdělena podle tematických sekcí, a disponuje kapacitou 1,5 milionu svazků. Nabízí rovněž prostory pro individuální i týmové studium, konferenční místnosti a klidové zóny. V přízemí pak najdete příjemnou kavárnu. Pravidelně se tu pořádají odborné přednášky, výstavy a workshopy.
- Otevírací doba: ve všední dny 8-22 hodin, o víkendech 10-22 hodin
- Více informací najdete na oficiálních webových stránkách.
Národní knihovna
Národní knihovna České republiky, sídlící v historické budově Klementina v centru Prahy, je nejen největší a nejvýznamnější knihovnou v zemi, ale i jednou z těch nejpůsobivějších. Její historie sahá až do roku 1777, kdy byla ustanovena jako veřejná univerzitní knihovna. Samotné Klementinum, rozsáhlý barokní komplex, patří k nejkrásnějším historickým památkám v Praze a nabízí nejen knihovní služby, ale také možnost návštěvy jeho astronomické věže a barokního knihovního sálu.
Národní knihovna uchovává více než sedm a půl milionů knihovních jednotek, včetně vzácných rukopisů, historických map a starých tisků. Nejvzácnějším exemplářem je přitom slavný Vyšehradský kodex, který je svou hodnotou stavěn na úroveň korunovačních klenotů.
Vedle toho je však „běžnou“ knihovnou s univerzálním knihovním fondem, zaměřeným na potřeby vysokých škol a vědeckých pracovišť v oblasti společenských a přírodních věd, kultury a umění.
Zajímavostí je, že má právo takzvaného povinného výtisku všech knih, vydaných na území Česka, s nadsázkou tu tak najdete opravdu vše, pokud tedy povinnost vydavatelé dodrželi. Knihovna plní také roli kulturní instituce a pořádá výstavy, přednášky a další akce zaměřené na popularizaci literatury, historie a umění.
- Otevírací doba: Od pondělí do soboty 9-19 hodin.
- Více informací najdete na webových stránkách.
Městská knihovna v Praze
Městská knihovna je otevřená každému - půjčit si tu můžete beletrii, učebnice i odborné tituly. V Praze provozuje celkem 48 poboček a také takzvané bibliobusy. Snaží se přitom být nejen institucí, v níž si vyzvednete či vrátíte knihu, ale i atraktivním místem pro trávení volného času. A zvláště pobočky, otevřené či zrekonstruované v posledních letech, vynikají promyšleným designovým pojetím i úrovní služeb. Nezřídka v nich najdete dětské koutky, možnost se občerstvit či si kromě knih vypůjčit i řadu dalších užitečných věcí.
Ústřední budova Městské knihovny
Městská knihovna na Mariánském náměstí je nejen největší a nejvytíženější pobočkou Městské knihovny, je také vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Umělecké dílo Idiom, umístěné ve vstupních prostorách, se v posledních letech stalo instagramovým i tiktokovým trendem.
A tak není třeba klesat na mysli, pokud před vchodem narazíte na dlouhé fronty - zástupy cizinců čekají, aby si tu mohli udělat fotky na sociální sítě. Jdete-li si vypůjčit knihu, můžete je bez výčitek předběhnout a pokračovat do prostor samotné knihovny.
Idiom - trend sociálních sítí
Dutý sloup vystavěný z knih a ukončený nahoře i vespod zrcadlem tak, že při pohledu dovnitř vypadá jako nekonečný, je v Ústřední knihovně umístěn od roku 1998 a je dílem výtvarníka Mateje Kréna, světově uznávaného slovenského umělce.
Krén se narodil v roce 1958 v Trenčíně a vedle Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě absolvoval také Akademii výtvarných umění v Praze. Základním stavebním kamenem jeho děl jsou právě knihy, z nichž vytváří sochařské objekty a prostorové instalace.
Idiom, tvořený z 8000 knižních svazků, má symbolizovat nekonečnost vědění. V posledních letech jej zpopularizovaly především sociální sítě, objevil se ale například i v turistickém průvodci Lonely Planet nebo na obálce prestižního vědeckého časopisu Science.
Novoklasicistní stavba vznikla ve třicátých letech podle návrhu Františka Roitha, svému účelu slouží po celou dobu a od roku 1964 je kulturní památkou. Je totiž nejen první účelovou budovou pro knihovnu v Československu, v době svého vzniku se jednalo o jednu z nejmodernějších knihovnických budov Evropy.
V souladu s tehdejšími trendy byla navržena jako bibliotéka se všemi potřebnými službami. Zároveň však také jako kulturní instituce s prostorami pro přednášky, koncerty a výstavy i patřičným zázemím pro návštěvníky.
Více než jen půjčovnou knih je Ústřední knihovna i dnes. Odehrává se tu řada kulturních akcí a návštěvníkům je po celý rok k dispozici kavárna, informační středisko, počítačová studovna nebo například prostor zvaný „Dílna“, který je možné využít třeba jako coworking, místo pro setkávání nebo řadu různorodých aktivit.
Myslí tu ale i na rodiny s dětmi, pro které je připraven dětský koutek s knihami i hračkami. Ve druhém patře budovy rovněž sídlí výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy - vstupuje se do něj bočním vchodem.
Knihovna samotná pak vedle knih zpřístupňuje i elektronické zdroje a uchovává vzácné tisky. Na Mariánském náměstí sídlí také specializované oddělení Pragensií, kde si mohou zájemci formou prezenční výpůjčky prostudovat rozsáhlou sbírku knih a dokumentů, věnujících se historii i současnosti hlavního města.
Více informací najdete na webových stránkách.
Další zajímavé pobočky Městské knihovny
Městská knihovna Velký Mlýn
Atypická pobočka, otevřená v roce 2023 v rekonstruovaných prostorách barokního Löwitova mlýna v historickém podzámčí v blízkosti Thomayerových sadů, vás okouzlí jedinečnou atmosférou. Budova je spíše kulturním centrem než klasickou knihovnou. Historický interiér rozlehlé místnosti s kachlovými kamny a pohodlnými křesly vybízí k posezení u dobré četby. Z místní kavárny si navíc můžete přinést i kávu nebo zákusek.
Více informací najdete na webových stránkách.
Městská knihovna Michle - Jezerka
Další z poboček, která zaujme nejen knihomoly, ale také fanoušky nevšední architektury, se nachází v rekonstruované budově bývalé Občanské záložny v Michli. Dominantou interiéru je prostor takzvané agory, tedy prosvětlené kulaté atrium, u stropu doplněné hravým prvkem zavěšených barevných deštníků. Právě tady se odehrává téměř veškeré kulturní dění.
Návštěvníkům je k dispozici také takzvaný Ateliér - místo pro rukodělné aktivity, vybavené pracovními stoly i šicími stroji. V dětském oddělení je pak vedle chytré zdi, „dupátka“ s ptačím zpěvem a dalších prvků pro nejmenší také unikátní prostor pro teenagery s virtuální realitou, houpacími sítěmi i žebřinami pro protažení. V zázemí knihovny jsou dodnes dochovány historické prvky, jako například masivní pancéřové dveře původního bankovního trezoru.
Více informací najdete na webových stránkách.
Městská knihovna Petřiny
Nejnovější pobočka Městské knihovny má za sebou první rok provozu, už během výstavby ale posbírala řadu architektonických cen. Velkorysý vzdušný prostor byl navržen nejen s ohledem na funkčnost, ale také na příjemný návštěvnický zážitek.
Interiéru vévodí atypické kruhové schodiště, prostory jsou vybavené pohodlným sedacím nábytkem, je tu zázemí pro klidné čtení i práci. Najdete zde také několik kluboven, které je možné si rezervovat pro studium, pracovní jednání nebo třeba hraní deskovek. Dobře vybavené je rovněž zdejší dětské oddělení, návštěvníci mohou využít komunitní kuchyňku a v létě je přístupná i příjemná zahrada se vzrostlým ořešákem.
Více informací najdete na webových stránkách.
Městská knihovna Hradčany
Důležitým lokálním kulturním centrem se stala také malá, ale mnohým čtenářům dobře známá pobočka na pražském Pohořelci, které před několika lety hrozilo uzavření. K němu však po protestech místních obyvatel naštěstí nedošlo.
Nečekejte moderní interiér ani stylovou kavárnu. Zdejší prostory umístěné v historické budově jsou sice útulné, kouzlo této pobočky však tkví především v aktivním a přívětivém personálu. Ten vám nejen doporučí zajímavou četbu, ale aktivně tu pořádá i kulturní akce.
Více informací najdete na webových stránkách.
Městská knihovna na Náplavce - sousedská dílna
Zcela specifickou pobočku najdete na Smíchovské náplavce v kobce číslo 16. Knihy tu však nehledejte. Městská knihovna tu pod názvem DOK16 provozuje první půjčovnu věcí, především pak nářadí a náčiní potřebného pro různé ruční a řemeslné práce. Držitelé čtenářského průkazů si zde mohou zdarma vyrobit poličku nebo třeba svázat zápisník.
Více informací najdete na webových stránkách.
Kam pro cizojazyčnou literaturu?
Hledáte původní vydání oblíbeného díla nebo chcete četbou podpořit své jazykové dovednosti? V Praze je zájemcům k dispozici mnoho specializovaných knihoven, jež často doplňující aktivity některého z jazykových nebo kulturních center sídlících v našem hlavním městě. Kam se vydat za cizojazyčnými tituly?
- Knihovna Amerického centra (angličtina)
- Knihovna Goethe Institutu (němčina)
- Knihovna Rakouského kulturního fóra (němčina)
- Mediatéka Institutu Francais de Prague (francouzština)
- Knihovna Italského kulturního institutu (italština)
- Knihovna Institutu Cervantes (španělština)