Hlavní obsah

Po stopách Jindřicha ze Skalice. Navštivte místa z Kingdom Come II

Foto: Warhorse Studios

Takhle vykreslili hrad Trosky vývojáři počítačové hry Kingdom Come: Deliverance II.

Nahlížet do herní mapy úspěšného Kingdom Come je skoro stejné, jako nahlížet do té turistické. Podívejte se, jak vývojáři počítačové hry ztvárnili místa na Kutnohorsku a v Českém ráji ve středověkých kulisách. A jak vypadají dnes.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Prvního dílu počítačové RPG hry z prostředí středověku Kingdom Come: Deliverance se prodalo osm milionů kopií. Nedávné vydání druhého dílu tak bylo velmi očekávanou událostí. Což opět dokazují čísla - už po dvou týdnech od uvedení se prodaly dva miliony kopií.

Děj hry, jehož hlavním hrdinou je kovář Jindřich ze Skalice, se odehrává na počátku 15. století. A zatímco první díl tvůrci zasadili do Posázaví, příběh toho druhého se odehrává v Českém ráji a na Kutnohorsku.

Místa, jež se objevila v roce 2018 v prvním vydání Kingdom Come, následně zpozorovala vyšší turistický zájem. Například Sázavskému klášteru vzrostla ve stejném roce návštěvnost téměř o dvacet procent, zámku v Ratajích dokonce na dvojnásobek.

Že se budou hráči opět vydávat po stopách hlavního hrdiny do herních lokací, očekávají nejen samotné památky a města, ale i kreativní ředitel studia Warhorse a hlavní tvůrce hry Daniel Vávra.

„Je mi jasné, že se to u dvojky stane znovu. Na herní mapě je i chráněná oblast, do které je zákaz vstupu. Dlouho jsem přemýšlel, jestli tam to místo vůbec dávat, protože očekávám, že nyní budou hráči chodit i tam a místní ochránci přírody mě budou nenávidět,“ uvedl v pořadu Agenda. Narážel zřejmě na přírodní rezervaci Apolena. Toto skalní město je veřejnosti nepřístupné od roku 2010 kvůli četnému poškozování skal ze strany turistů.

Takto vypadají níže zmíněná místa ve hře:

+6

Putování po stopách Kingdom Come ale přináší další skvělé lokality, kam můžete směle vyrazit. Podívejte se na výběr míst z nedávno vydaného pokračování.

Kutná Hora

Foto: Tomáš Tuček, Mapy.cz

Kutná Hora

Ve středověku byla Kutná Hora díky těžbě stříbra jedním z nejvýznamnějších českých měst. Od 13. století se zde razil třeba pražský groš. I ve hře se město ocitá ve středobodu dění.

V druhé sérii tu hráči prozkoumávají detailně zpracované městské ulice, okolní krajinu i významné památky. Například ikonický chrám svaté Barbory je v rámci herního prostředí teprve ve výstavbě. Naopak další známé památky města, jako jsou kostel svatého Jakuba Staršího nebo Vlašský dvůr, ve hře bezpečně poznáte.

Samo město se na zvýšený turistický zájem připravuje. Zdejší průvodcovská služba chystá hned dva produkty, jež budou spojené s hrou. Prvním bude samoobslužná prohlídka, v jejímž rámci se turisté pomocí aplikace a QR kódů dozví různé informace o 30 místech v centru Kutné Hory, kde mohou plnit i různé úkoly. Nabízet plánuje ale ještě kostýmovanou prohlídkovou trasu pro skupiny přímo s průvodcem.

Tvrz Malešov

Foto: Helena Volencova, Mapy.cz

Tvrz Malešov

Dalším výrazným místem, na něž narazíte v herní mapě, je tvrz Malešov. Ta je nicméně spjatá s Kingdom Come dlouho. Na motivy hry tu už od roku 2018, tedy po vydání prvního dílu, lze zažít více než tříhodinovou únikovku až pro 30 hráčů. Zahrát si ji je možné i v letošní turistické sezóně od dubna do října.

Malešov je takovým pojítkem světů Kingdom Come, protože zatímco v prvním díle zůstal asi 20 kilometrů za hranicí herního prostředí, v pokračování se objevil v plné kráse.

Hrad Trosky

Foto: Tomáš Gregor, Mapy.cz

Hrad Trosky

Ještě před tím, než se v druhé hře dostanete do Kutné Hory, pokocháte se tím, jak ve středověku mohl vypadat Český ráj v čele s hradem Trosky. Hrad se vývojáři snažili vykreslit tak, jak mohl vypadat v době své největší slávy. Nutné byly kompromisy, i tak však můžete ve hře prozkoumat jednotlivé komnaty i podhradí.

Na turistickou sezónu se zde chystají komentované prohlídky cílené přímo na hráče. Speciální víkendová akce v červenci bude zaměřena na období, jež zachycuje děj hry.

Věžický rybník

Foto: Lydie Pražáková, Mapy.cz

Vežický rybník

Opravdu malebnou scenérii si ve hře i ve skutečnosti užijete kolem Věžického rybníka, který obklopují vysoké pískovcové skály. Že se tato dominanta Českého ráje dočká digitálního ztvárnění ve hře, odhalilo studio Warhorse už v listopadu 2024.

Místa zaniklých pevností

Foto: Antonín Stára, Mapy.cz

Zámek Suchdol

V druhém díle hry také narazíte na několik dnes už zaniklých pevností a tvrzí. V okolí Kutné hory to jsou například pevnosti SuchdolRatboř. Dnes už v obci Suchdol místo tvrze najdete renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou. I tady ale půjdou fanouškům Kingdom Come naproti. V průběhu jara 2025 bude po obci instalována srovnávací a informační stezka, díky níž si budou moci návštěvníci porovnat herní a reálná místa.

Foto: B. Stejskalová, Mapy.cz

Zbytky skalního hrádku Nebákov

V Českém ráji se zas setkáte s tvrzemi Nebákov a Semín, ty ale můžete v celku obdivovat už jen ve hře. Ze skalního hrádku Nebákov lze dnes vidět jen zbytky jako valy, příkopy, drážky a záseky ve skále. U Semína zase stojí za zmínku spíše Podsemínský mlýn a také most. Ten je ve hře ještě dřevěný, v současnosti tu však najdete jednoobloukový kamenný most, jenž si zahrál i ve filmech, například Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Kletba bratří Grimmů.

Místa z první série Kingdom Come

  • Stříbrná Skalice: Rodná ves hlavního hrdiny Jindřicha, kterou vyplení vojska krále Zikmunda, leží kousek od města Sázava.
  • Sázava: Ve hře se právě přestavuje Sázavský klášter. Kromě něj ale poznáte i kostel svatého Martina.
  • Rataje nad Sázavou: Ve hře je k vidění hrad Pirkštejn, ale také takzvaný horní hrad, na jehož místě dnes najdete zámek.
  • Hrad Talmberk: Malý hrad sloužil ve hře Jinřichovi jako útočiště po vypálení Skalice.
  • Úžice: Vesnice mezi Sázavou a Talmberkem, obdivovat zde můžete především kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Foto: Warhorse Studios

Klášter Sázava v Kingdom Come

Doporučované