Hlavní obsah

Hradec Králové slaví 800 let. Znáte 10 jeho největších lákadel?

Foto: Martin Eliáš, Mapy.cz

Během celého roku 2025 bude Hradec Králové slavit své osmisté výročí.

Hradec Králové je jedno z nejstarších a nejvýznamnějších českých měst, letos si připomíná 800 let od první písemné zmínky. Celý rok 2025 se zde budou konat oslavy a další akce, ale za návštěvu město stojí i z mnoha jiných důvodů.

Článek

Osm století. Toto jubileum je nejen připomínkou bohaté historie města, ale také příležitostí k oslavě jeho kulturního a architektonického dědictví. Malebné město nabízí jedinečnou kombinaci historických památek a moderní architektury a urbanismu. Během staletí se také proměnilo v centrum vzdělanosti, kultury a umění.

Oslavy 800 let Hradce Králové

V roce 2025 slaví město Hradec Králové osmisté výročí od své první písemné zmínky. Ta je v listině Přemysla Otakara I. z roku 1225, patří tak k nejstarším městům v Čechách.

Foto: Facebooková stránka Hradec Králové 800 let, Seznam Zprávy

Krále a královny při oslavách představují nejvýznaměnšjí osobnosti z historie města.

Oslavy doprovázené mottem „Hradec jsou Králové i Královny už 800 let“ se budou konat během celého roku, tedy od 1. ledna do 31. prosince 2025. Těšit se můžete na sedm desítek akcí, ať už kulturních, sportovních, společenských, koncertů či historických přehlídek a výstav připomínající bohatou minulost města.

Podrobné informace a program můžete sledovat na oficiálním webu k oslavám 800 let Hradce Králové.

Seznam Zprávy představují tipy na místa, která stojí za to nevynechat při jeho návštěvě. Vyrazit sem lze za zábavou pro dospělé i pro děti, za historií nebo po stopách slavných modernistických architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry.

1. Bílá věž

Foto: Bílá věž, Mapy.cz

Z Bílé věže je krásně vidět na celé město.

Dominantou města je 72 metrů vysoká renesanční Bílá věž. Ta stojí v centru města na jihozápadní straně Velkého náměstí. Název získala podle světlého hořického pískovce, ze kterého byla v druhé polovině 16. století postavena. Z jejího ochozu se vám naskytne jedinečný pohled na město, dohlédnout se dá také na vzdálené vrcholky Krkonoš či Orlických hor.

Věž v sobě ukrývá i nejednu zajímavost - například třetí největší historický zvon České republiky Augustin, starý přes 500 let, nebo unikátní skleněný model věže. Otevřena je návštěvníkům každý den včetně víkendů a svátků, zavřeno je jen na Štědrý den. Vstupné stojí pro dospělého 80 korun. Navštívit ji můžete i v noci v rámci nočních prohlídek.

2. Katedrála Svatého Ducha

Foto: Tomáš Málek, Mapy.cz

Katedrála společně s Bílou věží tvoří panorama města.

Vedle věže stojí katedrála Svatého Ducha, majestátní gotická cihlová stavba, založena roku 1307 královnou Eliškou Rejčkou. Objekt vyhořel do základů v roce 1339, kdy město zasáhl rozsáhlý požár a zhruba v 60. letech 14. století byl postaven včetně dnes už charakteristických dvou věží.

Velkých barokních úprav dostála katedrála na konci 18. století, později došlo architektem Františkem Schmoranzem k úpravám v pseudogotickém stylu, upraveny byly i věže pod taktovkou Ludvíka Láblera.

Velmi štíhlá stavba zaujme svou historií - byl tu například pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Ale také osobitou cihlovou gotikou, která je v českých zemích jen velmi málo k vidění. V oblasti Polabí za ni může středověký nedostatek stavebního kamene.

Název katedrála u tohoto chrámu nevychází z faktu, že by se kostel řadil k francouzské katedrální gotice. Odvozeno od slova katedra slouží jako sídelní kostel královéhradeckého biskupa.

3. Obří akvárium

Foto: Ludmila Linková, Mapy.cz

V královéhradeckých akváriích se nachází více než 40 druhů ryb.

Navštívit můžete i největší sladkovodní akvárium v České republice. Celkový objem vody je v něm 130 tisíc litrů, ve kterých od roku 1998 přibližuje návštěvníkům tropické ryby a rostliny.

Najdete zde přes 500 ryb více než čtyřiceti druhů. Během prohlídek, pořádaných celoročně, uvidíte například exotické ryby z Jižní a Střední Ameriky či výstavní místnost s unikátními lebkami exotických ryb. Můžete se také projít po tropické lávce deštným pralesem s mnoha exotickými rostlinami.

4. Zoopark Stěžery

Foto: Bohumil Klein, Mapy.cz

V Zooparku narazíte i na velblouda.

Nedaleko Hradce Králové se nachází rodinný Zoopark Stěžery o rozloze zhruba dvou hektarů. I když nepatří mezi větší zoologické zahrady, o to více zábavy poskytuje, rodinám s dětmi především. Založena byla k chovu exotických zvířat a přispívá mimo jiné k podpoře a zachování mnoha živočišných druhů.

Chovají tu mývaly severní, klokana rudého, pumu americkou, nosály červené, papoušky z Jižní Ameriky nebo Austrálie, dále surikaty, lamy alpaky a mnoho dalších zvířat. Otevřeno je celoročně, cena pro dospělého je 200 korun, snížená cena činí 100 korun.

Tip: Za architektem Josefem Gočárem

Josef Gočár byl jedním z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Narodil se 13. března 1880 v Semíně a zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Oceňován je mimo jiné jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst.

Patří k nim právě i Hradec Králové, který Gočárovi vděčí například za městský okruh. Ale nejen za to, architekt zde navrhl i řadu pozoruhodných staveb. Mezi jeho díla v Hradci Králové patří:

  • Masarykovo náměstí s budovou Anglobanky a pomníkem Tomáše Garrigue Masaryka
  • Budovy Gymnázia J. K. Tyla, Koželužské školy, Měštanské školy a vily ředitelů škol

5. 3D minigolf

Foto: 3D Black Light Minigolf, Mapy.cz

3D minigolf se nachází v ulici Svitavská v budově Albert.

V budově obchodního řetězce Albert se nachází 3D Black Light Minigolf, první svého druhu na území České republiky. Připraveno je tu osmnáctijamkové hřiště s 3D grafikami. K unikátnímu hernímu i vizuálnímu zážitku dopomohou speciální brýle, díky kterým hráč uvidí pestrobarevné postavy, živočichy a objekty ve zvýrazněných barvách.

Otevřeno je každý den včetně víkendů a svátků, běžné vstupné se pohybuje okolo 300 korun, cena se liší v závislosti na datu - jiná je ve všední dny, o státních svátcích či o víkendech.

6. Hvězdárna a planetárium

Foto: Martin Tesař, Mapy.cz

Planetárium připomínající svým tvarem UFO stojí hned vedle hvězdárny.

Na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové se na jižním okraji města nachází hvězdárna a planetárium. Jeho základní výstavba probíhala v letech 1947-1961. Hvězdárna poskytuje široké veřejnosti pravidelné pořady z oblasti astronomie, kosmonautiky a dalších příbuzných oborů.

Mimo pravidelné pozorování noční oblohy a dalších zajímavých těles vyskytujících se na obloze, tu od roku 2015 naleznete i digitální planetárium s projekční plochou ve tvaru polokoule o průměru 12 metrů. Sídlí tu mimo jiné i pobočka Českého hydrometeorologického ústavu - Solární a ozonová observatoř. Hvězdárnu čeká v blízké době modernizace na základě architektonické soutěže.

7. Dětská železnice

Foto: Dalibor ŠKODA, Mapy.cz

Dětská železnice měří necelý půl kilometr.

Malí i velcí vlakový nadšenci ocení dětskou železnici v příjemném prostředí parku na náměstí 5. května uprostřed města. Na trase dlouhé 430 metrů jsou v provozu dvě mašinky - modrý Mobydick a oranžová Jeje.

Atrakce slouží především pro děti, ale svoje si užijí i dospělí, kteří chtějí vzpomenout na dětské časy. Za jízdu dlouhou tři kola zaplatíte 40 korun na osobu. V roce 2025 se na první jízdu můžete těšit na Velikonoce. Více informací na oficiálním facebooku dětské železnice.

Tip: Za architektem Janem Kotěrou

Jan Kotěra byl český architekt a urbanista, který si za svou práci vysloužil přívlastek „zakladatel moderní české architektury“. Narodil se 18. prosince 1871 v Brně a zemřel 17. dubna 1923 v Praze.

Mezi jeho díla v Hradci Králové patří:

  • Muzeum východních Čech spolu s parkem a fontánou
  • Kiosky Pražského mostu

8. Malá vodní elektrárna Hučák

Foto: Martin Tesař, Mapy.cz

Malá vodní elektrárna Hučák

Působivá malá vodní elektrárna tvoří celek s jezem Hučák na levém břehu řeky Labe. Její historie začala v období, kdy se radní města rozhodli ochránit své obyvatele před častými povodněmi. Postavena a uvedena do provozu byla na začátku 20. století a zásobovat energií své okolí začala v roce 1912. 

Budova je nejen funkční, ale i ladná pro oko - postavena byla podle architekta Františka Sandera v malebném secesním stylu. Dnes je elektrárna chráněnou kulturní památkou a je součástí významné památkové zóny. Otevřeno je každý den, v letošním roce se mohou návštěvníci těšit i na noční prohlídky, komentovanou prohlídku si lze zarezervovat na webu.

9. Botanická zahrada léčivých rostlin

Foto: Marie Skybová, Mapy.cz

Botanická zahrada léčivých rostlin v Hradci Králové.

Botanická zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Založena byla v roce 1969, a to společně se vznikem samotné fakulty jako její výukový pavilon.

Zahrada, kde se pěstuje pět stovek převážně léčivých rostlin, se zabývá i sběrem jejich semen k mezinárodní výměně. Od roku 2025 je členem Unie botanických zahrad České republiky.

Areál má rozlohu 2,5 hektarů a je přístupný veřejnosti z Botanické ulice, dospělí zaplatí za komentovanou prohlídku s průvodcem 60 korun, snížené vstupné vyjde zhruba na polovinu. Bez průvodce je vstupné dobrovolné.

10. Městské lázně - Aquacentrum

Foto: ČTK

Budova lázní je dnes památkově chráněna.

Řadu atrakcí, které si užije celá rodina, objevíte v budově městských lázní. Máte možnost zaplavat si v bazénu, projet se v tobogánu, odpočinout si ve vířivce či sauně, využít masáže po náročném dni a pro děti je tu dětský koutek.

Budova byla vybudována v roce 1933 podle velmi plodného zdejšího architekta Oldřicha Lisky a nejprve sloužila pouze jako lázně. Až na konci 20. století došlo prvně k otevření plaveckého bazénu, o pár let později byl prostor rekonstruován na moderní aquacentrum, kterým je dnes. Otevřeno je každý den, za hodinu zaplatí dospělý 130 korun. Více informací na webu.

Máte další tip, kam vyrazit nebo na co se podívat v Hradci Králové? Dejte nám vědět do komentářů.

Související témata:

Doporučované