Článek
Turismus v Orlických horách začal vzkvétat v druhé polovině 19. století. Pravý rozmach zažil těsně před první světovou válkou a následně za první republiky, kdy tu vznikla řada horských chat. Vybrali jsme sedm z nich, které „přežily“ i druhou světovou válku a fungují pro turisty dodnes.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
1. Masarykova chata
Asi nejznámější chatou v Orlických horách je ta na Šerlichu, která nese jméno po prvním československém prezidentovi. Postavena byla velmi rychle. Základy chaty byly položeny v březnu 1924 a pro veřejnost se otevřela už v září následujícího roku. Architektem byl Bohuslav Fuchs, který proslul svými funkcionalistickými stavbami (například Hotel Avion nebo Tesařova vila v Brně). Ten je mimochodem také autorem Klostermannovy chaty na Šumavě.
V září roku 1938 chatu přepadli nacisté a pokusili se ji vypálit, naštěstí neúspěšně. Němci chatu přejmenovali na Hitlerbaude - Hitlerova bouda - a během druhé světové války se v ní rekreovaly rodiny fašistických pohlavárů, nacházelo se tu i středisko Hitlerjugend.
V květnu 1945 pak chatu osvobodila sovětská armáda a stavba se dostala zpět do českých rukou. Na počátku 50. let nesla prosté jméno „Chata ČSTV na Šerlichu“, původní název se jí vrátil až v roce 1990. A osudy jména následovala i Masarykova busta, která se tu slavnostně odhalovala celkem čtyřikrát - v letech 1935, 1949, 1968 a 1990.
2. Jiráskova chata
Dřevěná chata s rozhlednou se nachází na Náchodsku u obce Dobrošov na stejnojmenném kopci. Její historie se začala psát už v roce 1895, kdy na jejím místě stál menší objekt. I ten nabízel k výhledům do krajiny šest metrů vysokou věž. V této podobě se mimochodem jednalo o vůbec první turistickou útulnu v Čechách. Vybudovat ji tu nechal náchodský odbor Klubu českých turistů.
Původní chata se těšila vysoké oblibě a už v prvním desetiletí 20. století turisté začali uvažovat o jejím zvětšení, aby navýšili kapacity. Vznikl tak projekt přestavby z pera architekta Dušana Jurkoviče, samotnou stavbu ale oddálila první světová válka.
Hned po jejím konci byl spisovatel Alois Jirásek požádán o souhlas se spojením chaty s jeho jménem. Základní kámen byl položen v roce 1921 při příležitosti jeho sedmdesátin. Slavnostně otevřena byla o dva roky později. Na přestavbu turisté získávali prostředky i z veřejné sbírky.
3. Panorama a Jiráskův dům
Pravým hybatelem turistiky v Orlických horách byl rychnovský právník Jindřich Štemberka. Sám napsal, že naučil chodit do hor tolik lidí, že se jim musel postarat o útulek. A tak Štemberka v lednu 1915 zakoupil ve Dříši v Deštném malý hostinec, který nechal přebudovat na chatu Panorama.
Štemberka se pár let poté stal předsedou Orlické župy Klubu českých turistů a jeho chata se stala důležitým turistickým místem. Rozhodlo se tu o výstavbě chaty na Šerlichu i o vyznačení hřebenové cesty přes Orlické hory. Ta se pojí opět se jménem Aloise Jiráska, který ji v roce 1921 z balkonu Panoramy i slavnostně otevřel.
Chata se postupně rozšiřovala, přesto však její kapacity nestačily. Druhý majitel, továrník Pilnáček, tak v roce 1931 postavil v jejím sousedství pro ubytování hostů modernější a komfortnější budovu - Jiráskův dům. Ten nyní slouží jako aparthotel. Původní chata Panorama zatím zůstává veřejnosti zavřená.
4. Šerlišský mlýn
Horská chata Šerlišský mlýn stojí v zalesněném údolí Bělé, asi 3 km od Deštného v Orlických horách. Nachází se na významné křižovatce turistických tras vedoucích na Šerlich, Vrchmezí a k přírodní rezervaci Bukačka. Masarykova chata je od ní vzdálena jen půl druhého kilometru.
Původně zde stál Postlerův mlýn a hájovna, která patřila šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů z Opočna. V roce 1902 byl bratry Fuknerovými z Trutnova mlýn přestavěn na výletní restauraci. Na zdejší pile se dokonce připravoval stavební materiál pro výstavbu Masarykovy chaty.
Na přelomu 20. a 30. let prošel hostinec přeměnou na plnohodnotnou horskou chatu. Stavba byla tehdy zvýšena o jedno patro. I tato horská chata má svou pohnutou minulost, za svou historii několikrát vyhořela. A za druhé světové války sloužil mlýn k rekreaci žen prominentních osob Wehrmachtu.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
5. Kramářova chata
V sedle mezi Suchým vrchem a vrcholem Bradlo najdete horskou chatu sousedící se zvláštní rozhlednou. Turistickou chatu zde Klub Českých turistů postavil mezi lety 1926-1928 podle plánu architekta Jaroslava Stejskala. Slavnostního otevření se osobně zúčastnil i první československý premiér Karel Kramář, jehož jméno chata nese.
O státníky tu nouzi neměli, v roce 1937 na chatě dokonce poobědval druhý československý prezident Edvard Beneš při inspekci stavby opevnění.
Podobně jako jiné byla na začátku druhé světové války chata zabrána německou armádou a byl v ní zřízen rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce byla opět otevřena veřejnosti. Ne však na dlouho. V 50. letech byla využívána československou armádou jako rekreační středisko.
Po pádu komunistického režimu z důvodu nevydařené privatizace dlouhou chátrala a v roce 2003 dokonce vyhořela. Na rekonstrukci čekala dlouho. Svou původní funkci ubytovaní a restaurace začala znovu plnit od roku 2012.
6. Orlická chata
Odlišnou historii má Orlická chata, kterou najdete přímo nad hlubokým údolím Zemská brána, asi tři kilometry od obce Bartošovice. Byla otevřena v roce 1925 nejdříve jako ozdravovna pro děti. Vybudoval ji německý spolek ze Střekova, původně na místě stál jen srub z kulatiny. Zájem o toto zařízení byl ale natolik velký, že bylo nutné postupně přistavět ještě jídelnu a poté další samostatnou budovu.
Dnes Orlická chata funguje jako turistické místo, kde je možné se ubytovat nebo se občerstvit v restauraci.
7. Čihalka
Horská bouda Čihalka v klidné části Olešnice v Orlických horách byla původně statkem. Ten byl roku 1869 přestavěn na chatu s vinárnou, která nesla jméno „Schnappe“. I proto si vysloužila v češtině přezdívku Šnapa. Vybudovat hospodu právě tady se přímo vybízelo, kolem chaty totiž vedla tradiční stezka do dnešních lázní Dušníky v tehdejším Prusku.
Budova byla několikrát přestavovaná. Podobu, kterou má dnes, získala na počátku 20. století. V současnosti nabízí možnost ubytování, restauraci i vlastní malou sjezdovku s vlekem. Poblíž najdete rovněž výchoziště běžecké stopy.
Chybí ve výběru nějaká vaše oblíbená horská chata či bouda? Napište o ní do komentářů.