Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jen málo českých vesnic působí tak malebně jako Holašovice. Může za to všudypřítomný styl, pro který se vžil název selské baroko. Není to jediná obec, v níž stojí domy v tomto stylu s původem v 19. století. V žádné se však nedochovaly v takovém množství a v tak kompaktním celku. Dnes je to klidný ráj pro výletníky, ale osada má za sebou i dosti neklidnou minulost.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Do jedné jezdil prezident, jinou chtěli odstřelit. Znáte chaty v Jizerkách?
- Takhle vypadá barva roku 2025. Jmenuje se Mocha Mousse
- Češi pod gilotinou. Historik o osudech tisíců vlastenců popravených nacisty
- Něco na té matche je. Zelený nápoj je víc než jen instagramový trend
- Zakazujete dětem hrát na mobilu? Možná je to chyba
Pohnuté osudy obyvatel
Původ vesnice sahá až do období neolitu, což odhalily archeologické nálezy nádob a kamenných nástrojů v blízkém okolí. První písemné zmínky o vesnici ale pocházejí z druhé poloviny 13. století. Ačkoliv se středověké jádro vesnice dochovalo prakticky beze změny, samotná obec i její obyvatelé prošli v průběhu historických etap turbulentními změnami.
Po morových epidemiích, kdy vymřeli téměř všichni čeští obyvatelé vesnice, se sem přistěhovali němečtí osadníci. Vesnici pak poznamenaly i husitské války a o pár staletí později do života místních výrazně zasáhla druhá světová válka. Holašovice se kvůli posunutí hranic staly součástí území německé říše, a tak byli všichni čeští obyvatelé nuceni se vystěhovat. Po skončení války zase přišel naopak odsun Němců a vesnici opět začali pozvolna osidlovat Češi.
Parkování v Holašovicích
Auto můžete nechat na placeném parkovišti vedle infocentra, které je v blízkosti památek. Provozní doba je celý týden 8–21 hodin, cena 50 Kč za hodinu. Platit je možné mincemi v korunách i eurech, dále pomocí SMS (počítejte s manipulačním poplatkem od operátora), nebo přes aplikaci SEJF.
Snahy o ochranu jedinečných Holašovic začaly koncem 50. let minulého století, ovšem úspěšnou památkovou péči přinesly až změny v 90. letech. Na seznam UNESCO byla vesnice zapsána 5. prosince 1998 pro zachované středověké systémy domků spolu s jedinečným dekorem fasád ve stylu selského baroka. Areál čítá celkem 23 památkově chráněných usedlostí a 120 budov.
Co domek, to překvapení
Podél dlouhé obdélníkové návsi se rozprostírají jednotlivá stavení, každé jedinečné svým příběhem. Například v domě s číslem popisným 6, kterému se přezdívá Selský dvůr a jehož historie sahá do počátku 16. století, je nyní pro návštěvníky k dispozici výstava o životě na jihočeské vesnici s více než 200 předměty zobrazujícími tradiční způsoby hospodaření.
Další expozici tradičního řemesla lze navštívit v bývalé kovárně, o které se zmiňují písemné památky již z roku 1713. Lze ji poznat už podle štukování – to vyobrazuje kovadlinu, kleště a kladivo, tedy symboly kovářství. Budova si prošla v průběhu let několika přestavbami a změnami, nějakou dobu sloužila například jako hasičská zbrojnice. Poslední rekonstrukce z roku 2018 znovu navrátila kovárně původní vzhled a záměr.
Vedle stojí také někdejší chalupa kováře s tradičním zdobným štukem a trojúhelníkovým štítem, ve které je v současnosti zprovozněn koloniál. Tam se dají zakoupit drobné suvenýry, potraviny i drogerie.
Přímo v Holašovicích je k dispozici ubytování s restaurací nazvané Špejchar u Vojty, nacházející se v historické budově z poloviny 19. století. Během sezóny nabízí restaurace tradiční jihočeské speciality a pro ubytované jsou k zapůjčení elektrokola.
V žádné vesnici nesmí chybět hospoda. Ani tady neskončí návštěvnice a návštěvníci na suchu. Zavítat mohou do statku s číslem popisným 18, ve kterém je dokonce možné si pronajmout jednu z místností na oslavy, svatby nebo podobné společenské akce.
Zajímavosti
- Holašovický Stonehenge: Nedaleko od vesnice se nachází takzvaný Holašovický Stonehenge, kamenný kruh tvořený 25 menhiry – velikými vztyčenými kameny. Údajně magické místo má například podporovat duchovní rozvoj osobnosti a meditaci.
- Filmy, které se tu natáčely: Vesnice se stala filmovou kulisou pro snímky Už zase skáču přes kaluže (1970), Babovřesky 3 (2015) a pro seriál Stříbrná paruka (2001)
Původ statku se datuje do doby před první světovou válkou, kdy sloužil jako hostinec. Od té doby však prošly jeho vnitřní dispozice různými změnami a v dnešní podobě pojme největší místnost až 120 lidí.
Jako upomínkový předmět z unikátní vesnice si pak můžete odnést například dekorativní i užitkovou keramiku, kterou zde tvoří rodina Müglových v domě s číslem popisným 26.
Selské baroko v okolí
Holašovice nejsou jedinou jihočeskou obcí, v níž lze najít domy ve stylu selského baroka. K dalším patří například Malé Chrášťany se svou vesnickou památkovou rezervací, které se nacházejí jen 11 kilometrů od Holašovic.
Ještě blíže leží Dobčice, Záboří a Třešňový Újezdec, k dalším obcím patří například Pištín, Plástovice nebo Zbudov.
S čím návštěvu Holašovic spojit
- Hora Kleť: Pro sportovní nadšenkyně a nadšence je ideální výlet na Kleť, nejvyšší vrchol Blanského lesa. Má nadmořskou výšku 1084 metrů a nachází se zde nejvýše položená hvězdárna v Česku. Vedle rozhledny je horská chata s hospůdkou, v níž se můžete odměnit například vyhlášenou česnečkou.
- České Budějovice: Co by kamenem dohodil odsud leží město založené králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku řek Vltavy a Malše. Je zde například jedno z největších náměstí v Česku, které tvoří pravidelný čtverec. Vyhledávanou památkou je vyhlídková Černá věž. V centru města čekají příjemné kavárny nebo bistra, například Café Datel, U Vás a Na lžíci. Město slibuje i sportovní vyžití v podobě cyklotras vedoucích podél břehu obou řek.
- Zámek Hluboká: Daleko není ani na ikonický zámek Hluboká nad Vltavou, který vzhledem připomíná britský Windsor. Přímo vedle zámku navíc sídlí Alšova jihočeská galerie v bývalé jízdárně a součástí celého zámeckého areálu je i rozsáhlý park.
- Český Krumlov: Opomenout nelze ani kouzelný Český Krumlov s rozsáhlým hradním komplexem, jenž je také na seznamu UNESCO. Na prohlídku naláká třeba jedno z nejstarších a nejlépe dochovaných barokních divadel. Pozornost si zaslouží i venkovní otáčivé hlediště, které ovšem funguje jen v létě.