Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Autentický zážitek daleko od civilizace mohou nabídnout právě horské chaty. Některé z nich vás okouzlí výhledy na panoramata hor, jiné jsou známé svou útulnou atmosférou, hřejivou pohostinností a historií. Na místě některých stojí dnes moderní hotely s veškerým zázemím a nabízí i možnosti většího odpočinku v podobě wellness.
Seznam Zprávy připravily výběr osmi proslulých horských chat v Jeseníkách. Mají rozličný charakter a nabízejí specifické služby, ať už hledáte romantický víkend ve dvou, chcete strávit aktivní dovolenou s rodinou či přáteli, uspořádat firemní akci nebo školní lyžařský kurz. Anebo se v nich prostě jen na výletě či při lyžování zastavit na pití a jídlo.
1. Chata Švýcárna
V nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků stojí v nadmořské výšce 1304 metrů chata Švýcárna, nachází se mezi Červenohorským sedlem a Pradědem. Srubová chata byla postavena v roce 1887, její historie ovšem začala o několik desítek let dříve. Dnešní chata s kapacitou 48 lůžek vznikla přeměnou pastevecké salaše, kterou obýval bača ze Švýcarska, odtud vzešel i název chaty.
Otevřena je celoročně a díky své poloze na hřebenové trase i dlouhé historii je velmi vyhledávanou mezi turisty. Návštěvníci tu naleznout restauraci i nedaleký vlek, proto je objekt vhodný například i pro lyžařské kurzy, školní výlety nebo rodinnou dovolenou.
2. Chata Jiřího na Šeráku
Na severním konci hřebene Hrubého Jeseníku ve výšce 1351 metrů nad mořem se nachází kamenná chata Jiřího na Šeráku, která je opletena více než 130letou historií. K objektu se 67 lůžky a restaurací se dostanete pěšky po vyznačených trasách nebo lanovkou z Ramzové. Vhodná je i pro rodiny s dětmi, protože zdejší příroda a čistý vzduch lákají k odpočinku a nenáročné dovolené. Pořádat se tu dají také oslavy, teambuildingy, workshopy nebo svatby.
Milovníci turistiky na druhé straně ocení nejen krásný výhled do okolní krajiny, ale i nedaleký Keprník nebo túru dál po hřebenovce k Červenohorskému sedlu a Pradědu. Na své si přijdou i zkušení cyklisté, například při výjezdu na Šerák. A místo ocení i milovníci piva - podle hory, na níž chata stojí, se jmenuje i zde čepovaná značka piva z nedalekých Hanušovic.
3. Chata Barborka
Na jižním svahu Pradědu, největšího vrcholu Jeseníků, se nachází chata Barborka. Je součástí zimního střediska Praděd - Ovčárna, které díky velké nadmořské výšce až 1440 metrů poskytuje jistotu sněhu i v okrajových částech sezony.
Její historie sahá do roku 1943 a je spojená s rozvojem turistiky v této oblasti. Jako útočiště před nepříznivým horským počasím na místě původně sloužila jednoduchá dřevěná chatka, později se rozrostla.
Svůj dnešní název získala po druhé světové válce, kdy fungovala jako první základna pro Horskou službu v Jeseníkách - připomíná to i pamětní deska. Koncem roku 2014 Barborku postihl požár, díky včasnému zásahu hasičů však oheň nestihl napáchat větší škody. Dnes chata slouží po celý rok turistům - naleznou tu občerstvení, střechu nad hlavou i skvělou domácí kuchyni.
4. Chata Červenohorské sedlo
V nadmořské výšce 1013 metrů stojí uprostřed hlavního hřebene Hrubého Jeseníku chata Červenohorské sedlo. Vybudoval jí Klub českých turistů v roce 1935. Je nejen ideálním výchozím bodem pro horské aktivity, ale i součástí oblíbeného lyžařského a rekreačního střediska, které tvoří celý komplex hotelů a chat.
Dostat se sem dá i autobusem, na své si tu tak přijdou návštěvníci během celého roku, i mimo lyžařskou sezónu. Pravidelně tudy například projíždí i trasa největšího českého cyklistického závodu Czech Tour.
Nejznámější horské chaty po celé republice
K zapůjčení jsou zde například elektrokola, se kterými lze vyrazit na množství vyznačených cyklistických tras, pro pěší a běžkaře jsou tu značené turistické trasy a zdejší pobyt doplňuje i nabídka wellness. Konají se zde adaptační kurzy, firemní akce, oslavy či sportovní soustředění. Stravování je zajištěno v restauraci.
5. Chata Paprsek
Dřevěná chata Paprsek se nachází uprostřed překrásné klidné přírody v nadmořské výšce 1022 metrů na rozhraní tří horských celků, tím jsou Rychlebské hory, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník. Stavět se začala zhruba v polovině roku 1932 a ještě tentýž rok v srpnu byla otevřena veřejnosti pod názvem Schleslerhaus (Slezský dům). Už tehdy to byla velmi dobře vybavená chata nejen na letní turistiku, ale i na zimní období. A stejně to platí i dnes.
Po druhé světové válce došlo k několika úpravám, změnám majitelů a rozšiřování služeb. Kvůli zvýšení ubytovací kapacity majitelé v roce 2013 dokonce na pozemku přistavěli novou budovu. Dnes je areál ideálním místem pro pořádání svateb, rodinných oslav nebo teambuildingů. Součástí chaty jsou i restaurace a wellness.
6. Hotel Ovčárna
Přímo pod horou Praděd, nedaleko zmiňované chaty Barborka, se v nadmořské výšce 1300 metrů nachází hotel Ovčárna, který dříve býval turistickou chatou. Ta byla postavena pro potřeby ovčáků v roce 1863 a velmi rychle se stala centrem jesenického horského dění, později ji začali navštěvovat mimo stovek turistů i lyžaři. Stála totiž na křižovatce významných turistických cílů Jeseníků, ať už se jedná o Praděd, Červenohorské sedlo, Petrovy kameny nebo naučnou stezku Bílá Opava.
Přehled největších lyžařských středisek na Jesenicku
V historii je také tučně zapsáno datum 22. prosince 1910, kdy chata vyhořela a při požáru zemřel i její tehdejší správce. Dnes je jejím pokračovatelem moderní hotel s wellness, který lze navštívit jak v letní sezóně kvůli pěší turistice, tak i v zimě k lyžování. Ideální je i pro pořádání menších firemních či společenských akcí.
7. Penzion Rejvíz
Ve stejnojmenné osadě v Hrubém Jeseníku stojí celodřevěná chata penzion Rejvíz, jehož historie sahá do roku 1795. Právě z té doby pochází část budovy, ve které je i vyhlášený výčep. Zároveň se jedná o nejstarší část celého areálu, který se v průběhu let rozrůstal.
Největší růst nastal na počátku 20. století, kdy byla vybudována jídelna společně s letními pokoji, v roce 1931 tu pak vyrostl třípatrový hotel. Interiér penzionu dnes zdobí mimo jiné řezbářská díla původních majitelů bratrů Braunerových - známé jsou hlavně židle s podobiznami štamgastů.
Zajímavostí také je, že v roce 1947 se objekt stal rekreačním střediskem pro ministerstvo vnitra. Podle tehdejšího ministra Václava Noska dostala jméno Noskova chata. Dnes návštěvníky láká svým vzhledem, tradiční českou kuchyní, možností wellness pobytu, velkou zahradou s dětským koutkem nebo přilehlým jezerem vhodným pro koupání.
8. Hotel Petrovy Kameny
Dnešní moderní Hotel Petrovy Kameny nacházející se v nadmořské výšce 1335 metrů patří svou polohou k nejvýše položeným hotelům v České republice. Stojí na místě jedné ze tří původních turistických chat v Hrubém Jeseníku. První chata tu ale vznikla ještě před ní, už v roce 1887 - takzvaná Nová Švýcárna pod hlavičkou Pastevecké společnosti z Velkých Losin, brzy ale zanikla.
V roce 1921 tu vyrostla malá stavba, která posléze až do druhé světové války sloužila různým účelům. Po válce, kdy objekt chátral, byl v letech 1952 až 1955 přestavěn na lyžařské výcvikové středisko pod názvem Kurzovní chata. Dnešní podobu získala stavba v roce 1987 a kvůli rostoucímu turismu byla přebudována na hotel, který nese od roku 2022 název Hotel Petrovy Kameny.
Chybí ve výběru nějaká vaše oblíbená horská chata v Jeseníkách nebo máte zkušenosti s některou z výše zmíněných? Napište nám to do komentářů.