Hlavní obsah

Bludiště středověkých uliček v ohbí Vltavy. Co všechno vidět v Českém Krumlově?

Foto: Rostislav Hudec, Mapy.cz

Historické centrum Českého Krumlova. Jezy na řece se přes léto hemží vodáky.

Český Krumlov dýchá autentickou atmosférou díky své zachovalé architektuře a původnímu urbanismu z období středověku. Malebné uličky, historické měšťanské domy a hlavně majestátní hrad a zámek lákají návštěvníky z celého světa.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jedinečné historické město na řece Vltavě patří již od roku 1992 na Seznam světového dědictví UNESCO. Je to díky jeho výjimečně zachovalé architektuře, která představuje harmonické spojení gotiky, renesance a baroka.

Historické jádro města si uchovalo podobu, která se formovala již od 13. století. Původní urbanistický plán, složité členění uliček a neporušené historické budovy tvoří autentický obraz středověkého města, který dodnes přetrvává.

Historické centrum města je protkáno úzkými uličkami s gotickými, renesančními a barokními domy. Jeho jedinečnost však nespočívá jen v městské zástavbě. Město se pyšní druhým největším hrado-zámeckým komplexem v Česku, který zahrnuje mimo jiné cenné barokní divadlo a rozsáhlou zámeckou zahradu. Ideální doba návštěvy tohoto skvostu je mimo letní sezónu, v červenci a srpnu se zde prodíráte tisíci návštěvníků.

Historie města

Český Krumlov založil ve 13. století rod Vítkovců, když si jej za své sídlo zvolila jedna z větví tohoto mocného jihočeského rodu - páni z Krumlova. Ve 14. století panství převzala jiná větev Vítkovců - Rožmberkové.

Ti patřili k nejmocnějším rodům tehdejších Čech a město přetvořili v kulturní a hospodářské centrum. Během vlády Rožmberků zažilo město svůj největší rozmach a bylo obohaceno o významné architektonické prvky. Patřily k tomu i rozsáhlé úpravy hradu a jeho přebudování na zámek. Sídlo si přitom částečně zachovalo i svůj hradní charakter, proto se mu dnes říká hrad a zámek.

Foto: JCCR

Centrum Českého Krumlova

Po vymření rodu Rožmberků se města ujali Eggenbergové a následně Schwarzenbergové, kteří pokračovali v rozvoji zámeckého areálu i města samotného. Schwarzenbergové mimo jiné rozšířili zámecké zahrady a zasloužili se o obnovu dalších částí zámku. Dnes je Český Krumlov pokladem české architektury a kultury a jeho historie je zachycena v původní podobě měšťanských domů, klášterů a gotických i renesančních paláců.

Hrad a zámek Český Krumlov

Hrad a zámek se skládá z dolního a horního hradu. Zahrnuje více než 40 budov a pět nádvoří, přičemž celku dominuje majestátní renesanční věž. Horní hrad spojuje s barokní částí unikátní vícepatrový plášťový most, který díky arkádové konstrukci připomínající římské akvadukty dává krumlovskému panoramatu nezaměnitelnou podobu. Nabízí i nádherný výhled na Vltavu a historické centrum.

Foto: JCCR

Plášťový most

Přímo u mostu je vstup do barokního divadla, které je jedním z nejlépe dochovaných svého druhu na světě. Dodnes si zachovalo původní divadelní techniku, vybavení a dekorace, což umožňuje návštěvníkům nahlédnout do atmosféry divadelního života 18. století.

Dále nad divadlem se pak rozkládají rozlehlé barokní zahrady, které byly rozšířeny během 18. století. Zahrnují letohrádek Bellarie a velkolepou fontánu. Od června do září se zde pravidelně konají oblíbená divadelní představení na otáčivém hledišti.

Hradní muzeum a zámecká věž v Českém Krumlově jsou jedinečné tím, že jsou na rozdíl od zbytku hradu a zámku otevřené celoročně, kromě vánočního období. Vstupné je 200 korun, to snížené činí 100 korun a rodinné pro dva dospělé a až tři děti 490 korun.

Praktické informace a tipy

Parkování

Využít lze parkoviště P1 (Městské parkoviště), P2 (Chvalšinská) nebo P3 (Široká ulice), odkud je centrum snadno dostupné pěšky.

Tipy na kavárny, cukrárny a hospody

  • Kavárna Kolektiv - moderní kavárna s výběrovou kávou a domácími dezerty.
  • Cukrárna U Dwau Maryí - tradiční cukrárna s výhledem na Vltavu a výbornými domácími koláči.
  • Apotheka Café Bar - stylová kavárna v bývalé lékárně nabízející příjemnou atmosféru.
  • Café Ántré – divadelní kavárna v Městském divadle, má terasu s krásným výhledem na město.
  • Hospoda Na louži – oblíbená restaurace v centru města, je vyzdobená sbírkou historických reklamních cedulí, k jídlu a pivu zde hrávají pianisté.

Zámecká věž s vyhlídkovým ochozem je známou dominantou Českého Krumlova a po zdolání 162 schodů poskytuje nádherný výhled na celé město a okolí. Hradní muzeum nabízí pohled na bohatou historii spojenou s rody pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů i Schwarzenbergů. V expozici jsou k vidění historické zbraně, dokumenty a autentické artefakty, které přibližují život na krumlovském panství.

Co dalšího ve městě vidět

Kostel svatého Víta - patří k dominantám města, jeho podoba je inspirovaná kostelem kláštera ve Vyšším Brodě.

Renesanční radnice na náměstí Svornosti – je centrální bodem města a dodnes plní svou správní funkci. Vznikla v 16. století spojením dvou středověkých domů. Na fasádě si lze všimnout čtyř oválných kartuší se znaky města a českého království a erby Schwarzenbergů a Eggenbergů.

Foto: JCCR

Klášterní muzeum

Kláštery neboli Trojklášteří – komplex tří někdejších klášterů ve čtvrti zvané Latrán, tedy klarisek, minoritů a bekyň. Je nádhernou ukázkou gotické a barokní architektury. V prvním jmenovaném sídlí Galerie Český Krumlov, která hostí výstavy uměleckých děl, ale také ukazuje tradiční řemesla. Z nádvoří Tramín se vstupuje do Klášterního muzea, které sídlí v areálu rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou (minoritském klášteře) a přibližuje návštěvníkům středověký život řeholníků a také sakrální umění.

Egon Schiele Art Centrum – kulturně žijící místo je věnované kontroverznímu dílu slavného malíře, který část života tvořil v Českém Krumlově. Konají se zde však také výstavy významných evropských a světových umělců. Za návštěvu stojí i zdejší galerijní obchod.

Egon Schiele atelier – zahradní domek na terasovitém svahu představuje místo, na kterém malíř tvořil. Dočasně je možné ho vidět jen zvenčí, jinak bývá možné si prohlídkou expozice více přiblížit, jak Schiele pracoval.

Fotoatelier Seidel – tento historický fotoateliér uchovává kouzlo staré fotografie. Návštěvníci se mohou podívat na unikátní snímky, které zachycují život a krajinu regionu před více než stoletím.

Zajímavosti o Českém Krumlově

  • Podzemní chodby a krypty: Pod historickým jádrem města se nachází rozsáhlá síť podzemních chodeb a krypt, které kdysi sloužily jako únikové cesty nebo úkryty během nepokojů. Dnes jsou některé z nich přístupné během speciálních prohlídek, které odhalují tajemnou stránku města.
  • Filmy a Český Krumlov: Město se díky svému autentickému vzhledu stalo oblíbeným místem pro natáčení filmů. Z Českého Krumlova pocházejí známé filmové scény například z filmu „Iluzionista“ s Edwardem Nortonem a z hororu „Hostel“.
  • Pověst o bílé paní: Podle legendy městem bloudí duch bílé paní Perchty z Rožmberka, který se má zjevovat zejména na zámku. Pověsti a legendy dodávají městu magickou atmosféru, kterou ocení nejen nadšenci do historie, ale i ti, kdo si potrpí na tajemno.

Port 1560 – kavárna a galerie v bývalém pivovaru Eggenberg nabízí nejen místo pro posezení u kávy, ale také příležitost vidět výstavy místních umělců. Je to moderní kulturní bod přímo v srdci města, otevřený teprve od roku 2024.

Muzeum vltavínů – představuje unikátní sbírku zelených drahokamů, které vznikly před 15 miliony lety při dopadu meteoritu. Expozice zahrnuje také interaktivní prvky, které zaujmou jak děti, tak dospělé.

Synagoga Český Krumlov – tato krásně zrekonstruovaná synagoga je významným místem připomínajícím židovskou komunitu v regionu. Slouží také jako kulturní prostor pro koncerty a výstavy.

Regionální muzeum v Českém Krumlově – nachází se v budově bývalého jezuitského semináře a nabízí pohled na historii města a regionu. Mezi nejvýznamnější exponáty patří velký keramický model historického centra Českého Krumlova.

Městské divadlo – je známé pestrou nabídkou představení, od činohry po muzikály. Funguje zároveň jako kulturní středisko, v němž se konají nejen divadla, ale také koncerty a jiné kulturní akce.

Doporučované