Hlavní obsah

Ostrov exotiky uprostřed Prahy: Botanická zahrada Na Slupi slaví 250 let

Foto: Václav Opletal, Mapy.cz

Středoevropská květena i rostliny z exotických ostrovních destinací. Expozice Botanické zahrady PřF UK jsou pestré.

Oáza zeleně uprostřed města, oblíbený výletní cíl Pražanů, ale i významné vědecké pracoviště. Botanická zahrada Univerzity Karlovy na pražském Albertově slaví letos hned několik významných výročí.

Článek

Místo, které můžete klidně navštívit každý měsíc, a vždy bude trochu jiné. Barvami hýřící exotické květiny, pichlavé kaktusy a vzácné dřeviny si můžete prohlížet v rozlehlých sklenících a v létě i v pečlivě upraveném venkovním areálu. Projděte se s námi jednou z nejkrásnějších českých botanických zahrad.

Botanická zahrada Karlovy Univerzity v kostce

  • Rozkládá se na ploše cca tří a půl hektaru.
  • Ročně ji navštíví zhruba 100 000 návštěvníků.
  • Je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a nachází se tu Katedra botaniky.
  • Je zapojena do mnoha programů záchrany ohrožených druhů rostlin.
  • Od roku 2024 je držitelem mezinárodní akreditace pro arboreta ArbNet.

250 let historie

Botanická zahrada byla založena v roce 1775, a je tak nejstarší kontinuálně fungující zahradou v Česku. Původně se nalézala na opačném břehu Vltavy, konkrétně na Smíchově, v okolí dnešního Jiráskova mostu - Dienzenhoferovy sady jsou fakticky jejím pozůstatkem. A už tehdy se těšila značné oblíbenosti, dokonce prý byla považována za nejkrásnější botanickou zahradu na sever od Alp. Profesor Vincenc František Kosteletzký, který ji v té době vedl, tu se svým týmem v devíti sklenících opečovával až 13 tisíc druhů rostlin.

V září 1890 však vltavské břehy zasáhly katastrofální povodně a i vzhledem k industrializaci Smíchova bylo rozhodnuto o přesunutí zahrady na Nové Město. Novým domovem se jí pak stala Slupská stráň, na níž měla v té době své skleníky Česká společnost pro zvelebování zahradnictví. Pozemky roku 1895 odkoupil rakousko-uherský stát, aby je přetvořil v univerzitní botanickou zahradu.

Areál byl přitom zpočátku rozdělen mezi Univerzitu Českou a Německou. Zatímco ta Česká opatrovala původní skleníky v dolní části pozemku, Německá v té horní vystavěla úplně nové technické skleníky. Každá také v blízkém okolí vybudovala vlastní botanický ústav a zázemí pro zahradníky.

Druhá světová válka zasáhla Botanickou zahradu poměrně výrazně. Po uzavření vysokých škol byla Česká zahrada připojena k té Německé. V roce 1945 byl pak celý areál značně poškozen během bombardování - německé skleníky byly zničeny úplně a k jejich obnovení už nikdy nedošlo, nemalých škod ale doznala i česká část.

Po válce byl areál, teď už sjednocený pod dnešním názvem „Botanická zahrada Univerzity Karlovy“, kompletně zrekonstruován a skleníky přestavěny. V druhé polovině devadesátých let pak došlo ještě k renovaci historických skleníků, jež byly obnoveny do původní podoby ze čtyřicátých let.

Vnitřní expozice

Hned za pokladnou vstoupí návštěvníci do Expozice evolučně významných skupin rostlin, přičemž největší chloubou jsou zdejší vzrostlé exempláře Cykasu indického. Dosahují stáří přes 130 let a součástí zahrady byly již v dobách, kdy ještě sídlila na Smíchově.

Ve stálé Expozici tropů, zaměřené primárně na užitkové rostliny, si můžete prohlédnout rostliny mangrovových porostů nebo jeden z největších leknínů světa. Expozice je členěna geograficky dle světadílů.

Také část věnovaná subtropům představuje jak druhy zeleně veřejnosti dobře známé, jako jsou kamélie nebo myrty, tak i unikátní kolekce - jako je například soubor šťavelových rostlin. Zdejší exempláře jsou přenosné, pěstované v nádobách, a tak zatímco od října do května je najdeme v interiéru, přes léto mají své speciální stanoviště na venkovní zahradě - takzvaný ranžírunk.

V sukulentní části skleníku pak na návštěvníky čekají rostliny z Jižní a Severní Ameriky, jižní Afriky, Madagaskaru, ale i dalších ostrovních států, jako jsou Galapágy nebo Kuba.

Foto: Václav Opletal, Mapy.cz

Kolekce kaktusů patří k nejvýznamnějším celkům.

Venkovní expozice

Na rozlehlé zahradě je umístěno dalších sedm expozic, z nichž za nejcennější bývá považována ta věnující se středoevropské květeně - založena byla již roku 1904. Unikátní jsou i mnohé dřeviny, zejména obří a více než 130 let stará bonsaj Jinanu dvoulaločného, známého pod botanickým názvem Gingko biloba, nebo jedna z vůbec prvních metasekvojí, které byly přivezeny na evropský kontinent.

Venkovní expozice Botanické zahrady Na Slupi

  • Květena střední Evropy
  • Karpatská skalka
  • Užitkové rostliny
  • Systém krytosemenných rostlin
  • Ranžírunk (letní stanoviště subtropických rostlin)
  • Sbírka dřevin
  • Refugium (odpočinkový prostor)

Mapu expozic najdete na webových stránkách.

Vedle botanických expozic je pak v zahradě umístěn také Geopark a vede tudy naučná stezka s řadou zajímavých informačních panelů.

Foto: Václav Opletal, Mapy.cz

Jinan dvoulaločný je ve skutečnosti obří bonsají.

Praktické informace k návštěvě

  • Botanická zahrada Univerzity Karlovy je přístupná po celý rok, absolvovat zde můžete i komentované prohlídky nebo navštívit některou z řady akcí. Převážná část areálu je bezbariérová.
  • Otevírací doba se v jednotlivých měsících mění, vždy si ji proto ověřte na webových stránkách.
  • Vstupné: Vstup do exteriérů je zdarma. Plné vstupné do interiérových expozic činí 100 Kč, snížené 50 Kč. Platba je možná pouze v hotovosti.
  • Každé úterý je od 10 do 12 hodin pro veřejnost otevřena botanická poradna.

Doporučované