Hlavní obsah

Starověké vodovodní i moderní pro lodní dopravu. Poznejte 10 evropských akvaduktů

Foto: Unsplash.com

Akvadukt ve španělské Segovii.

Akvadukty jsou jedním z nejdůležitějších vynálezů lidské civilizace. Bez nich by města jako Řím nebo Konstantinopol nemohla prosperovat. V Evropě jich můžeme dodnes obdivovat hned několik. Podívejte se na deset nejzajímavějších.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V následujícím výběru poznáte, že akvadukty nejsou jen kamennými oblouky minulosti. Některé z vodních mostů dodnes zásobují místa vodou, po jiných se můžete projít i plavit.

1. Pont du Gard (Francie)

Foto: Zdeněk Mengler, Mapy.cz

Pont du Gard.

Pont du Gard je jedním z nejlépe zachovalých římských akvaduktů a zároveň jednou z nejvýznamnějších starověkých památek ve Francii. Tato třípatrová stavba z prvního století našeho letopočtu se nachází poblíž města Nîmes a byla součástí 50 km dlouhého vodovodu, který přiváděl vodu do římské kolonie.

Impozantní most dosahuje výšky 49 metrů a i po dvou tisíciletích zůstává mistrovským dílem inženýrství. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí a součástí světového dědictví UNESCO.

2. Akvadukt v Segovii (Španělsko)

Foto: Fran Dratva, Mapy.cz

Akvadukt v Segovii.

Tento ikonický římský akvadukt dominuje historickému centru španělské Segovie. Najdeme jej i na erbu města, které leží asi 90 kilometrů severně od Madridu. Postaven byl koncem prvního století za vlády císaře Trajána. Stavba je neuvěřitelně zachovalá, přestože byla vybudována bez malty či jiného spojovacího materiálu, pouze precizním poskládáním žulových kvádrů. Akvadukt má 167 oblouků a jeho nejvyšší bod dosahuje téměř 29 metrů.

3. Parco degli Acquedotti (Itálie)

Foto: Shutterstock.com

Parco degli Acquedotti.

Ve výčtu nesmí chybět ani viadukty ze samotného Říma. Toto starověké město ve třetím století zásobovalo vodou celkem 11 akvaduktů. Zbytky několika z nich můžete obdivovat v rámci rozlehlého parku Parco degli Acquedotti, který najdete na jihovýchodním okraji města. Na tomto místě se právě římské akvadukty zásobující lázně, fontány i vily spojovaly a protínaly. Místo je oblíbené i mezi filmaři, objevilo se třeba v ikonickém Felliniho snímku Sladký život, ale i v novodobém seriálu Ripley.

4. Valensův akvadukt (Turecko)

Foto: Pavel Závodský, Mapy.cz

Valensův akvadukt.

Valensův akvadukt v Istanbulu byl klíčovou součástí komplexního vodního systému starověké Konstantinopole. Dokončen byl v roce 368 za vlády císaře Valense a zajišťoval dodávku vody do hlavního města Východořímské říše. Nejzachovalejší část akvaduktu měří necelý kilometr a Turky je nazývaná Bozdoğan Kemeri. Protíná ji i rušný Atatürkův bulvár.

5. Akvadukt ve Skopje (Severní Makedonie)

Foto: Thomas Mohr, Mapy.cz

Akvadukt ve Skopje.

Jeden z méně známých, ale fascinujících akvaduktů na Balkáně se nachází v severomakedonském hlavním městě Skopje. Přesné datum jeho vzniku je nejasné – některé teorie tvrdí, že pochází z římského období, zatímco jiné jej spojují s osmanskou nadvládou. Dnes se dochovalo 55 oblouků a i přes částečné chátrání je akvadukt důležitou historickou památkou.

6. Vanvitelliho akvadukt (Itálie)

Foto: Jan Bartůněk, Mapy.cz

Vanvitelliho akvadukt.

Tento barokní akvadukt byl postaven na příkaz krále Karla III. Neapolského, aby zásoboval vodou rozlehlý Královský palác v Casertě. Návrh vytvořil architekt Luigi Vanvitelli a dokončen byl roku 1762. Cihlová stavba připomíná starověké římské akvadukty, je 529 metrů dlouhá a honosí se třemi řadami oblouků. Společně s palácem je součástí světového dědictví UNESCO.

7. Akvadukt Roquefavour (Francie)

Foto: Štěpánka Otepková, Mapy.cz

Akvadukt Roquefavour.

Akvadukty však nejsou jen písní minulosti. Ten na území francouzské obce Ventabren s názvem Roquefavour přivádí vodu z řeky Durance do města Marseille dodnes. Stavba byla inspirována starověkým Pont du Gard, ale svou velikostí jej výrazně překonává – dosahuje výšky 82 metrů a délky 375 metrů. Zajímavé je, že plány na jeho stavbu vznikly už v 16. století, realizovány ale byly až mezi lety 1841 až 1847.

8. Pontcysylltský akvadukt (Wales)

Foto: Karel Buchar, Mapy.cz

Pontcysylltský akvadukt.

Významnými akvadukty dneška jsou ty, co slouží lodní dopravě. Působivý je například Pontcysylltský akvadukt v severovýchodním Walesu. Lodě i chodci na něm překonávají údolí s řekou Dee ve výšce 38 metrů. Dokončen byl v roce 1805 a dodnes je nejvyšším a nejdelším akvaduktem v Británii – jeho litinový kanál je 307 metrů dlouhý a jen asi 3,7 metru široký (včetně pěšiny pro chodce). V roce 2009 byl akvadukt zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

9. Akvadukt Briare (Francie)

Foto: Shutterstock.com

Akvadukt v Briare.

Tento elegantní železný lodní akvadukt byl postaven mezi lety 1890 - 1896 a na jeho konstrukci se podílela firma Gustava Eiffela. Najdete ho ve francouzské obci Briare a umožňuje lodím překonat řeku Loiru po kanálu Canal latéral à la Loire. Se svou délkou 662 metrů byl dlouho nejdelším lodním akvaduktem na světě. Akvadukt v Briare je jedním z nejmalebnějších míst pro vodní turistiku ve Francii.

10. Magdeburský vodní most (Německo)

Foto: Shutterstock.com

Magdeburský vodní most.

Na závěr nelze opomenout ani aktuálně největší lodní akvadukt na světě. Ten se u města Magdeburg klene nad řekou Labe. Na šestnácti betonových pilířích propojuje dva významné německé kanály – Středoněmecký průplav (Mittellandkanal) a Havelský kanál. Most byl dokončen v roce 2003 a měří 918 metrů. Jeho stavba trvala šest let a stála přes 500 milionů eur.

Související témata:

Doporučované