Článek
Řím, známý také jako Věčné město, je místem, kde se na každém kroku setkáte s kouskem historie. I když si vyhradíte na prozkoumání metropole jenom dva dny, nejdůležitější památky pohodlně zvládnete navštívit pěšky bez použití hromadné dopravy, obzvlášť když se ubytujete poblíž centra.
Jsou totiž rozmístěny v nevelkých vzálenostech od sebe. Cestou za historickými unikáty si navíc můžete užít pohledy na velké množství fontán, malých i obrovských, překvapí vás totiž skoro na každém rohu.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Navštivte s námi slavné Koloseum, majestátní památník Viktora Emanuela II. nebo kouzelné náměstí Piazza Navona. Čas budete mít i na prohlídku Vatikánu a velkolepé baziliky svatého Petra nebo Michelangelovy Sixtinské kaple, kde se stanete svědky Stvoření Adama.
Den první
Koloseum a Forum Romanum
Své dvoudenní putování po římských památkách můžete stejně jako my začít u jednoho z nejikoničtějších míst metropole – Kolosea. Bylo postaveno v prvním století našeho letopočtu na příkaz císařů z dynastie Flaviovců a až do konce antického období sloužilo k předvádění podívaných, jako byly lovy zvířat a gladiátorské hry.
V Koloseu si můžete prohlédnout výstavu o jeho historii a k jakým účelům bylo v průběhu staletí využíváno. Pokračovat můžete po vnitřních ochozech, ze kterých uvidíte původní systém chodeb a místností, které sloužily jako jakési technické zázemí pro přípravu podívaných se zvířaty a gladiátory. Na tuto část prohlídky si vyhraďte aspoň hodinu a půl, při vstupu do Kolosea bývají fronty.

Aréna uvnitř Kolosea.
Rozhodnete-li se pro prohlídku vnitřku, lístky na základní okruh ochozů amfiteátru spolu s nedalekým archeologickým parkem Forum Romanum stojí 18 eur, pro mladé od 18 do 25 let platí sleva, a cena je tak vyjde na dvě eura, děti do 18 let mají vstupné zdarma.
Chcete-li navštívit i archeologický park Forum Romanum, který je hned vedle amfiteátru, budete potřebovat minimálně další hodinu a půl navíc. Uchvátí vás však pozůstatky někdejšího centra společenského života Říma, které se zde začalo formovat od 7. století před naším letopočtem. Místo sloužilo politickým, obchodním i náboženským účelům, o pár století později se přidaly i baziliky, v nichž se řídily soudní procesy.
Archeologický park je poměrně rozsáhlý, horní část vede přes vrcholek Palatine, kde se nacházejí pozůstatky sídel a zahrad. Spodní stranu archeologického parku můžete částečně vidět z ulice Via dei Fori Imperiali, která vede k další naší zastávce – památníku Viktora Emanuela II.
Tip: V historickém centru se nachází fontány s pitnou vodou zdarma zvané nasoni. Fungují od roku 1874 a voda z nich teče nepřetržitě. V okolí Kolosea jich je také několik.
Trajánovo fórum a Památník Viktora Emanuela II.
Od Kolosea můžete pokračovat ulicí Via dei Fori Imperiali. Projdete tak kolem infocentra, kolem Fora Romana a také dalšího antického naleziště zvaného Foro di Traiano neboli Trajánovo fórum, jemuž dominuje Trajánův sloup.
Detailně vytesaný spirálovitý sloup z druhého století našeho letopočtu zobrazuje válečné výjevy z vítězného tažení proti dákům, kteří žili na území dnešního Rumunska. Sloup je pojmenovaný po tehdejším panovníkovi Traianovi, který území dobyl.

Výhled z památníku Vittorio Emanuele II. na Forum Romanum.
Hned naproti pozornost upoutá monumentální památník z bílého mramoru – Monumento a Vittorio Emanuele II. Říká se, že připomíná psací stroj, postaven byl však jako pocta Viktoru Emanuelovi II., který sjednotil Itálii a stal se prvním italským králem v 60. letech 19. století.
Placenou návštěvu památníku musím rozhodně doporučit, nabízí krásné výhledy na okrové stavby v centru města i již zmíněné Kosoleum a Forum Romanum. Samotná terasa ohrazená mohutnými sloupy a zastřešená zlatým plastickým stropem je nezapomenutelnou podívanou.
Ve vnitřních prostorách památníku můžete také zavítat do muzejní expozice o historii země, která zobrazuje události od 18. století po první světovou válku. Základní vstupné stojí 17 eur, snížené čtyři eura a pro mladší 18 let je zdarma.
Tip: Mnoho restaurací najdete poblíž těchto památek třeba v ulici Via Urbana, doporučujeme navštívit místo Taverna Urbana a dát si špagety Carbonara. Jen pozor, porce je v jídelníčku určená pro dva lidi.
Fontana di Trevi
Od náměstí Piazza Venezia, se kterým památník sousedí, se můžete vydat k dalšímu známému místu – fontáně di Trevi. Náměstí projděte přímo rovně k ulici Via del Corso a po několika metrech zabočte doprava, do ulice Via delle Muratte. Dorazíte tak před slavnou pozdně barokní fontánu s mytickými sochami postavenou v 60. letech 18. století.

Fontana di Trevi.
Fontána je ohrumující, ale klid a pohodu tu určitě nečekejte, úzké průchozí uličky jsou doslova nacpané turisty. Pokud se dostanete přímo k fontáně, na její okraj si nestoupejte, jinak vás vypíská místní dozorčí. Jestli se ale v budoucnu chcete do Říma vrátit, musíte do fontány hodit minci, jak praví pověra.
Den druhý
Španělské schody a Piazza del Popolo
Druhý den si můžete projít další římské památky a nechat si čas i na návštěvu Vatikánu. Začněte třeba u Španělských schodů – širokého monumentálního schodiště, které stoupá ke kostelu Trinità dei Monti a mnoha lidem slouží k odpočinku.

Španělské schody a kostel Trinità dei Monti.
Až je vyjdete nahoru a vyfotíte se s výhledem na Sixtinskou kapli, můžete zpět dolů a vydat se ulicí Via del Babuino k oválnému Lidovému náměstí, Piazza del Popolo. Je zajímavé obeliskem vysokým přes 20 metrů a stojícím naproti dvěma téměř stejným kostelům Santa Maria in Montesanto a Santa Maria dei Miracoli.
Obě stavby sice na první pohled působí zcela totožně, každá má ale jiný půdorys a kupoli. Santa Maria in Montesanto napravo ji má osmibokou a levá Santa Maria dei Miracoli zase dvanáctibokou.
Andělský hrad
Teď už se vydejte směrem k řece Tibeře, třeba ulicíVia M. Cristina. Jakmile přijdete k řece, pokračujte podél ní na jih až k Andělskému hradu. Nábřeží je z jedné strany lemované stromy, jejichž větve rostou zahnutě do oblouku a vytváří tak příjemný zátaras od sousedící silnice. Pohledem na řeku zavadíte o prostor připomínající pražskou náplavku, trhy ani podniky tu ale nenajdete. Zdejší náplavka je jen betonový chodník.

Andělský hrad.
Andělský hrad, který nelze přehlédnout, je vysoká stavba kruhovitého tvaru. Postaven byl na začátku druhého století našeho letopočtu a sloužil jako mauzoleum panovníka Hadriána. Poté se spojil s městským opevněním a dále sloužil i jako vězení.
Vatikán a bazilika svatého Petra
Od Andělského hradu vede směrem na západ široká hlavní ulice lemovaná sloupovými lampami. Jmenuje se Via della Conciliazione a směřuje k papežskému státu. Mezi Andělským hradem a začátkem této ulice si můžete u zabudované „cisterny“ napustit perlivou i obyčejnou vodu, abyste zahnali žízeň před vstupem do Vatikánu.
Projdete tedy dlouhou ulicí Via della Conciliazion až k oválnému náměstí svatého Petra. Tady spíše doporučuji se rozhodnout, jestli půjdete do stejnojmenné baziliky, nebo do Vatikánských muzeí. Stihnout obě hlavní vatikánské atrakce najednou je dost časově náročné.
Zvolíte-li baziliku svatého Petra, ukazatele vás navedou k bezpečnostní kontrole, která se nachází po obvodu lemovaném sloupy. Na kontrole jen projdete rámy na detekci kovu a ukážete obsah batohu. Vstup do katedrály vede přímo z náměstí a je zdarma.
Pokud byste si ale chtěli prohlédnout kopuli z větší blízkosti, můžete si zaplatit vstupenku za 15 eur a výtahem vyjet nahoru. Kopuli můžete obejít jak zevnitř, tak zvenčí. Musíte ale vystoupat řadu schodů, než se dostanete na venkovní vyhlídku. Prohlídka vám zabere nejméně hodinu. Jestli do schodů šlapat nechcete, můžete zůstat na venkovní terase s výhledem na náměstí svatého Petra.
Svatý rok 2025
Každých 25 let papež tradičně vyhlašuje takzvaný Svatý rok. Ten aktuální začal 24. prosince 2024 a potrvá do 6. ledna 2026. Během Svatého roku přicházejí poutníci z celého světa do Vatikánu, aby mohli projít Svatou bránou, speciálně otevřenou v bazilice svatého Petra, a za určitých podmínek dosáhnout udělení odpustků. Do chrámu lze ovšem vstoupit i bez poutnického účelu, vstupy jsou vyznačené a koordinované pracovníky s reflexními vestami.
Vatikánská muzea
Jestli půjdete raději do Vatikánských muzeí, bezpečnostní prohlídku zatím absolvovat nemusíte. K Vatikánským muzeím vede cesta kolem vnější strany hradeb a je značená šipkami. Od náměstí svatého Petra se zkrátka vydáte ulicí Via di Porta Angelica a pak vás hradby navedou přímo k místu.

Výhled z baziliky na Vatikánská muzea.
Na prohlídku expozic doporučuji vyhradit si minimálně tři hodiny. I když proběhnete jen jeden návštěvnický okruh, který vás provede památkami od staroegyptských artefaktů přes Rafaelovy obrazy až po Michelangelovy legendární fresky v Sixtinské kapli se slavným výjevem Stvoření Adama z počátku 16. století, stejně to několik hodin zabere.
Nechcete-li prostát hodinu ve frontě na vstupenky, kupte si online lístky dopředu. Základní vstupné stojí 20 eur, studentské osm eur, ale je nutné se prokázat studentským průkazem ISIC. Za online rezervaci ale počítejte s poplatkem navíc ve výši pěti eur.
Náměstí Piazza Navona se třemi fontánami
Poslední dvě významné zastávky po návštěvě muzeí vás čekají opět v centru Říma. Až přejdete řeku Tiberu zpět na pravý břeh, po mostě Ponte Vittorio Emanuele II nebo Ponte Principe, vydejte se na východ. Řadou spletitých uliček dojdete na půvabné náměstí Piazza Navona lemované mnoha restauracemi.

Piazza Navona.
Střed náměstí zdobí tři fontány ze 16. a 17. století vyobrazující mytické náměty. Zde doporučuji vyzkoušet zejména restauraci Bernini, a pokud ulovíte místo venku, můžete se kochat Neptunovou fontánou přímo při večeři.
Pantheon
Pak už jen zbývá poslední zastávka – Pantheon. Od náměstí je to k němu pouhých pět minut pěšky. Tento starověký chrám se začal stavět kolem roku 27 před naším letopočtem a přestavěn byl poté ve druhém století našeho letopočtu panovníkem Hadrianem.

Vstup do Pantheonu.
Je unikátní svou kopulí o průměru 43 metrů a okulem uprostřed ní – kulatým otvorem, kterým dovnitř proudí denní světlo. Stavba je dodnes trochu záhadou, přesný stavební postup kopule nebyl dosud určen.
Vstupenky lze zakoupit z automatů před budovou, cena je pět eur pro dospělé, tři eura pro studenty a pro děti do 18 let je vstup zdarma.
Tip: Pokud jste fanoušky italského sýru parmazán, prakticky v jakémkoliv supermarketu lze zakoupit malé, balené sýry jako svačinu. Některé jsou v balení i s krekry.