Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sagrada Família, mistrovské dílo Antoniho Gaudího, je jednou z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších staveb světa. Tento impozantní chrám v Barceloně láká věřící a turisty nejen díky svému výjimečnému architektonickému stylu, ale i svým nekončícím příběhem.
Vývoj perly katalánské architektury přesahuje již pět generací a i dnes, více než 140 let po položení základního kamene, stavba pořád pokračuje. Pojďme se podívat na fascinující historii a současný stav této unikátní stavby.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Sklářský génius Janecký: Sebevětší úspěch mě nenaučil tolik jako chyby
- Hrajem! Deskové hry nejsou retro, naopak zažívají boom
- Byli jsme mimo, vzpomíná generál na listopad. Rozkaz: udržet klid a zbraně
- Boučková: Z radosti ze svobody jsem byla rychle vyléčena. I díky Havlovi
- Rudý krab v lázních. Cenu za architekturu získal karlovarský koncertní sál
Začátky výstavby a podoba chrámu
Stavba byla zahájena v roce 1882. A dnes už se málo ví, že Antoni Gaudí u projektu nestál od začátku. Prvním architektem byl Francisco de Paula del Villar a jeho návrh počítal s neogotickým stylem. Už po roce však Villar projekt opustil kvůli neshodám se zadavateli ohledně nákladů na materiál.
V roce 1883 byl tedy do projektu zapojen tehdy mladý a nadějný architekt Antoni Gaudí. A ten celý koncept radikálně změnil. Ačkoli Gaudí vycházel i z gotiky, inspirován přírodními formami a křesťanskou symbolikou chrám přetvořil do podoby organicky tvarované secesně-modernistické stavby, v návrh kostela budoucnosti.
Gaudího návrh pro chrám Sagrada Família zahrnuje celkem osmnáct věží, které jsou uspořádány podle výšky. Nejnižší budou věže dvanácti apoštolů, nad nimi budou čnít čtyři evangelisté, věž Panny Marie a nejvyšší věž bude patřit Ježíši Kristu.
Podle toho budou i na špičkách zakončeny symboly příslušných postav. V případě evangelistů je to okřídlený býk jako svatý Lukáš, anděl jako svatý Matouš, orel za svatého Jana a okřídlený lev zpodobňující svatého Marka. Na mohutnou věž Panny Marie byla v roce 2021 umístěna osvětlená hvězda.
Vstupné a počty návštěvníků
- I když Sagrada Família stále není dokončená, už dnes je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Španělsku. Ročně ji navštíví miliony turistů, za rok 2023 to bylo celkem 4,7 milionu. Vstupné činí 26 eur za základní prohlídku, v přepočtu zhruba 670 korun.
- S ohledem na obrovský zájem se doporučuje vstupenky rezervovat online předem, což platí zejména v hlavní turistické sezóně.
Nejvyšší věž Ježíše Krista po zakončení obrovským křížem dosáhne výšky 172,5 metru, čímž o 11 metrů překoná současného rekordmana, gotický velechrám v německém Ulmu. Tím Sagrada Família převezme světové výškové prvenství. Nebude však vyšší než hora Montjuïc v Barceloně, jelikož Gaudí věřil, že lidské dílo nemá převyšovat boží stvoření.
Věže budou také zdobit motivy eucharistie, jako jsou klasy, hrozny a kalichy. Do věží mají být umístěny speciální zvony, které bude pohánět vítr a jejich zvuk se bude šířit do interiéru chrámu. V roce 2024 je zatím instalován pouze jeden z nich.
Gaudí na stavbě pracoval celkově více než 40 let a posledních 12 let svého života zasvětil výhradně práci na Sagradě Família. Za Gaudího života byla otevřena kaple svatého Josefa v kryptě a dokončena zvonice apoštola Barnabáše, víc toho na vlastní oči autor návrhu nespatřil. Když v roce 1926 předčasně zemřel při nehodě, bylo dokončeno pouze 10 až 15 procent chrámu.
Pokračování stavby po Gaudího smrti
Po Gaudího smrti přebral projekt jeho žák Domènec Sugranyes. Ve 30. letech minulého století ovšem stavbu přerušila španělská občanská válka, během níž byla zničena většina Gaudího plánů a záznamů o chrámu.
V roce 1939 přebral správu stavby architekt Francesc de Paula Quintana. Ve stavbě mohl pokračovat díky zbytkům materiálů zachráněných z Gaudího dílny a také projektu rekonstruovaném na základě již zveřejněných plánů a fotografií. V druhé polovině 20. století pak práce na chrámu opět plně ožily.
Úkolu pokračovat v Gaudího vizi se postupně chopili další architekti jako Isidre Puig i Boada či Lluís Bonet i Garí. Od roku 1979 se na stavbě podílí také Mark Burry – výkonný architekt a výzkumný pracovník chrámu Sagrada Família.
Burry uplatňuje i moderní technologie, aby rekonstruoval a doplnil původní Gaudího plány. Jak uvedl server Metropolitan Barcelona, k vyřešení mnoha technických aspektů Gaudího návrhu použil například i letecký software.
V roce 2005 byla stavba zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Dalšího milníku dosáhla v roce 2010, kdy ji vysvětil tehdejší papež Benedikt XVI.
Dne 12. listopadu 2023 byly v chrámu slavnostně otevřeny čtyři věže Evangelistů. Dosahují výšky 135 metrů a jako součást centrální skupiny věží obklopují budoucí hlavní věž Ježíše Krista. Celkově je spolu s věží Panny Marie dokončeno pět ze šesti centrálních věží. I ta poslední, centrální věž Ježíše Krista už je ve výstavbě, dokončení je oficiálně naplánováno na rok 2026.
Překvapivým faktem je, že téměř 130 let stavba probíhala bez oficiálního stavebního povolení. Na to, že povolení chybí, se přišlo až v roce 2016. Stavební úřad Barcelony ho tedy vydal o tři roky později, ale s omezením platnosti jen do roku 2026.
Sagrada Família je jedinečná také tím, že její výstavba byla financována výhradně z darů, sbírek a vstupného. Gaudí věřil, že takto posvěcený projekt by měl být postaven díky lidem, ne vládám nebo církvi. Tato tradice pokračuje i dnes – stavba nevyužívá veřejné prostředky a spoléhá na příspěvky jednotlivců. I proto stavba trvá tolik desetiletí.
Věž Panny Marie a dokončené detaily: