Hlavní obsah

Poznáte 10 zásadních staveb z doby socialismu? Zkuste si náš kvíz

Foto: Jarda Nedoma, Mapy.cz

Bývalá restaurace ze světové výstavy, dnes v Praze na Letné.

Některé budí kontroverze či jim hrozila demolice, jiné jsou velmi oblíbené. Výběry staveb z dob socialismu vypadají různě, jedno je však jisté: ani v době totality se nestavělo špatně. Co vám říká architektura z let 1948–⁠⁠⁠⁠⁠⁠89?

Článek
1. Emauzský klášter v Praze přišel o věže při bombardování na konci druhé světové války. Mezi lety 1964–⁠⁠⁠⁠⁠⁠68 je nahradila dostavba v podobě betonové skořepiny inspirované křídly anděla od architekta Františka Marii Černého. Jaké je další jméno tohoto kláštera?
Foto: Maxim Stanko, Mapy.cz
2. Teď něco opravdu lehkého. Na které hoře stojí ikonický vysílač s hotelem a restaurací od architekta Karla Hubáčka, dokončený v roce 1973?
Foto: České radiokomunikace, Seznam Zprávy
3. O stavbě metra v Praze se uvažovalo už od 19. století, poprvé se však rozjelo až v roce 1974. Na kterých linkách jsou stěny u nástupišť některých stanic celé nebo z velké části obložené fotogenickými hliníkovými dlaždicemi s designem kulových vrchlíků od architekta a designéra Jaroslava Otruby?
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy
4. Po nástupu socialismu se někteří levicově smýšlející architekti inspirovali v Sovětském svazu návrhy takzvaných kolektivních domů či koldomů – se společným stravováním, péčí o děti nebo volnočasovým zařízením. Tento typ bydlení se moc neujal, přesto v Česku tři koldomy stojí. Ve kterém městě je ten na obrázku?
Foto: Filip Grygera, Seznam Zprávy
5. Jednou ze staveb řazených k takzvanému bruselskému stylu je i kruhová budova na obrázku. Jak zní její název a kde stojí?
Foto: Veletrhy Brno, Seznam Zprávy
6. Výrazný karlovarský hotel ve stylu brutalismu od Věry a Vladimíra Machoninových z roku 1976 je pravidelně také dějištěm zdejšího filmového festivalu. Jak se jmenuje?
Foto: Milan Makovička, Mapy.cz
7. Nejúspěšnější československou účastí na světových výstavách byla ta v roce 1958. Národní pavilon z té doby se nezachoval, památkou je však bývalá restaurace od architektů Cubra, Hrubého a Pokorného, přestěhovaná na pražskou Letnou. Ve kterém městě se konalo toto Expo?
Foto: Jarda Nedoma, Mapy.cz
8. Jednou z nejvýraznějších ukázek bruselského stylu je nádraží od architekta Josefa Hrejsemnou z roku 1969, které před několika lety jen díky občanské iniciativě uniklo demolici a náhradě novostavbou. Dnes je krásně zrekonstruováno, ale interiér někdejší nádražní haly je přestavěný na tělocvičnu. Ve kterém městě stojí?
Foto: Alexej Kokorev, Mapy.cz
9. Architekt Karel Prager pro potřeby československého parlamentu v 60. letech upravil a nadstavil bývalou budovu pražské burzy v sousedství Národního muzea. Jak se přesně jmenoval tento socialistický parlament?
Foto: Filip Grygera, Seznam Zprávy
10. Na závěr zkuste i něco těžšího. Jednou z nejvýraznějších českých a československých staveb 70. let se stala ambasáda ČSSR v jenom západoevropském městě od architektů Jana Šrámka a Jana Bočana z roku 1970. Dnes je v budově česká ambasáda. Které město to je?
Foto: Adam Karčmář, Mapy.cz

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Poznámka: V otázce č. 3 jsme přidali informaci o stanici na lince C.

Doporučované