Hlavní obsah

Hotel, skleník i terminál. Poznejte ikonické stavby Evy Jiřičné

Foto: Filip Grygera, SZ

Oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu patří k prvním stavbám Evy Jiřičné v Česku.

Patří k průkopníkům využití skla jako konstrukčního materiálu. Eva Jiřičná platí za českou architektonickou špičku, jejíž budovy i designy interiérů zdobí různá místa ve světě. Seznamte se s jejími výjimečnými díly.

Článek

Jiřičná se narodila ve Zlíně těsně před německou okupací a vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava, a to jako dcera architekta z výstavního oddělení Baťových závodů. Ačkoliv se na gymnáziu soustředila na chemii, k dalšímu studiu si vybrala právě architekturu na pražském ČVUT. Když pak v roce 1968 odjela na roční stáž do Londýna, po srpnové okupaci se už nevrátila zpátky.

Svou profesní kariéru tak zahájila ve Velké Británii. Zpočátku deset let pracovala v ateliéru Louis de Soisson, během nichž se podílela na rozsáhlém projektu přístavu v pobřežním letovisku Brightonu. Později se proslavila návrhy butiků pro módní značky, jako je Joseph nebo Harrods, a ikonickými skleněnými schodišti. Od 90. let minulého století pak navrhuje také v Česku. Podívejte se na její stavby.

1. Canada Water, autobusový terminál v Londýně

Tento terminál se nachází v Londýně nad stanicí metra linky Jubilee a spojuje autobusovou i vlakovou dopravu. Návrh zahrnuje autobusové přístřešky, kanceláře, veřejné toalety a kiosek s občerstvením. Hlavním bodem terminálu je velká křídlová střecha spojená skleněným „krystalem“, která zmírňuje hluk. Cestujícím slouží od roku 1998.

Kromě terminálu navrhla v Británii Jiřičná také hlavní vstup a recepci londýnského Victoria & Albert Musea nebo část univerzitní knihovny v Leicestru.

Slavné interiéry luxusních butiků

K tvorbě interiérů luxusních obchodů přivedlo Evu Jiřičnou především setkání s Josephem Ettedguiem. Právě pro něj v průběhu osmdesátých let navrhla podoby jeho butiků. Úspěch těchto realizací znamenal příval nových interiérových zakázek. Jejími klienty se tak staly například:

  • Harrods
  • Selfridges
  • Boodle & Dunthorn
  • Joan & David

Zakázku na stovky obchodů ji nabízel i Steve Jobs

2. Lávka nad Kolištěm v Brně

Foto: Filip Grygera, Seznam Zprávy

Lávka je v zimě vyhřívaná.

Po revoluci se začala Jiřičná pravidelně vracet do své rodné vlasti, kde na ni čekaly i pracovní příležitosti. Za její známé první české zakázky platí zejména ty pražské (interiéry Tančícího domu a oranžérie na Pražském hradě), ale i Brno se ještě v minulém století dočkalo kousku od této světoznámé architekty.

Jde konkrétně o pěší lávku přímo spojující obchodní centrum IBC s parkem Koliště. Ta je tvořena z ocelové konstrukce. Mostovku lávky pak tvoří sklobetonové panely, které jsou v zimě kvůli zamezení námrazy a odstraňování sněhu vyhřívány.

3. Oranžerie v Královské zahradě v Praze

Foto: Open House Praha, Eva Mořická, Seznam Zprávy

Oranžérie na Pražském hradě.

Praha se první budovy od Jiřičné dočkala přímo v areálu Pražského hradu. V Královské zahradě stojí její moderní skleník ve stylu high-tech, který je jedinečný svou nosnou konstrukcí tvořenou sítí diagonálních trubek z nerezové oceli. Díky tomuto designu jsou vnitřní prostory volné a bez sloupů. Zajímavostí je, že byl postaven na místě původní renesanční oranžérie z 16. století.

Stavba byla dokončena v roce 1999 a stala se jedním z nejvýraznějších příkladů moderní architektury v historickém prostředí. Ve stejném roce pak Jiřičná založila se svým spolupracovníkem Petrem Vágnerem architektonickou kancelář v Česku, která nese název AI-Design. Pod její hlavičkou navrhuje další projekty v Česku.

3. Hotel Josef v Praze

Foto: Filip Grygera

Hotel Josef zaujme hlavně slunečními clonami nad okny.

Jak lze moderní architekturu citlivě začlenit do tradiční městské struktury, ukazuje další pražská stavba Evy Jiřičné. Hotel Josef byl postaven roku 2002 na prázdné parcele na rozhraní Masné a Rybné ulice na Starém Městě. Skládá se ze dvou propojených budov a uvnitř i zvenku najdete vše příznačné pro tvorbu Evy Jiřičné - minimalistickou estetiku i její oblíbené materiály sklo a ocel. Ve vstupní hale mohou návštěvníci obdivovat například pro architektku typické točité skleněné schodiště.

Ačkoliv budova v historickém centru nepůsobí nijak rušivě, na první pohled zaujme slunečními clonami na fasádě, které chrání budovu před přehříváním a zároveň tvoří dekorativní prvek.

Schodiště Evy Jiřičné

Foto: Shutterstock, Lois GoBe, Shutterstock.com

Schodiště v londýnském Somerset House.

Eva Jiřičná se proslavila mimo jiné svými odhmotněnými high-tech schodišti ze skla a oceli. Navrhla je například pro Summerset House, Victoria & Albert Museum a obchody Joan & David či Joseph shop v Londýně, Hotel Josef a Café B. Braun v Praze nebo do některých souromých prostor.

4. Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Foto: Gustav Bělský, Mapy.cz

Univerzitní centrum Tomáše Bati.

Výrazně se Jiřičná otiskla i do podoby svého rodného města Zlína. Jako první tu podle jejího návrhu vyrostlo Univerzitní centrum v roce 2008. To souží jako hlavní budova zdejší Univerzity Tomáše Bati, sídlí v něm kanceláře rektorátu a Univerzitní knihovna.

Centrum kombinuje funkčnost s estetickou jednoduchostí. Stavba se vyznačuje prosklenou fasádou, která zajišťuje dostatek přirozeného světla, a otevřenými interiéry, které podporují kreativní prostředí. Uvnitř je velká dvorana, kterou zdobí luxfery. I když má stavba oválný půdorys, v interiéru jsou jasně patrné odkazy na zlínskou industriální architekturu.

5. Kongresové centrum Zlín

Foto: Zlín Film Festival, Seznam Zprávy

V Kongresovém centru se pravidelně koná například Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.

Pravou ikonou města se však stala protější budova Kongresového centra. V ní se nachází dva víceúčelové sály se zázemím. Budova byla navržena s důrazem na propojení veřejného prostoru s městským centrem a nabízí široké spektrum využití, od konferencí po kulturní akce. Slouží také jako sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů. Pro design budovy s dvouvrstvou skleněnou fasádou a střechou z PVC membrány se Jiřičná inspirovala v rozsivkách, což jsou jednobuněčné řasy.

Se sousedícím Univerzitním centrem tvoří společný komplex, dokonce jsou obě budovy propojené podzemními garážemi. Celý komplex Kongresového a univerzitního centra stojí na místě bývalých Masarykových škol v centru města. Sousedí s ním také budova Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati, postavená rovněž podle návrhu kanceláře AI Design Evy Jiřičné a Petra Vágnera.

7. Sky Barrandov v Praze

Jiřičná se často věnuje také obytným projektům. Jedním z těch nedávno dokončených je Sky Barrandov. Jsou to dva bytové domy v pražských Hlubočepích s vlnitými fasádami, které stavbám propůjčily odlehčený vzhled a navíc daly vzniknout prostorným balkónům s výhledem na město. Projekt byla dokončen roku 2017.

Další bytový projekt z pera Jiřičné a Petra Vágnera má v Praze vzniknout na místě bývalého Telecomu na Žižkově. Původně tu měla vyrůst nová čtvrť se třemi věžemi vysokými až 100 metrů. Tato podoba vzbudila kritiku mimo jiné i u komisařů organizace UNESCO. Nakonec architektka projekt přepracovala, jeho součástí bude celkem pět budov včetně jedné 80metrové věže.

Projekty Evy Jiřičné v přípravě

Foto: Central Group

Přepracovaný projekt na Centrum Nového Žižkova

  • bytový projekt pro Žižkov na místě bývalého Telecomu (Praha)
  • několik budov v nové čtvrti Westpoint (Praha)
  • víceúčelový dům Veveří Centre (Brno)
  • Nová scéna Národního domu (Frýdek-Místek)
  • renovace severního křídla Zámku Pardubice
  • rekonstrukce věžového domu na sídlišti Jindřiška (Ostrava)

Doporučované