Článek
Maďarský národní ústav pro léčiva a výživu schválil vakcínu s obchodním názvem Convidecia na základě předběžných výsledků třetí fáze testování, uvedla čínská firma v prohlášení.
Maďarsko začalo jako první v Evropské unii očkovat vakcínami čínské firmy Sinopharm a ruskou látkou Sputnik V. Nouzové použití ani jednoho z těchto přípravků dosud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila. Maďaři kromě toho očkují vakcínami od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které unijním schvalovacím procesem prošly.
Maďarsko si za svůj samostatný schvalovací proces a vyjednávání o vakcínách vysloužilo kritiku. V poslední době však i některé další evropské země vyjádřily zájem o nákup těchto preparátů poté, co se dodávky od západních výrobců zadrhly.
Jednodávková vakcína CanSino byla dosud schválena v Číně, Pákistánu a Mexiku.
V desetimilionovém Maďarsku se epidemická situace zhoršuje navzdory poměrně rychlému očkování, které podle úřadů zatím dostalo více než 1,5 milionu lidí, asi třetina z nich má za sebou obě dávky. Rekordní bilance nově nakažených Maďarsko přepisuje v posledních týdnech opakovaně, v pátek ministerstvo zdravotnictví hlásilo 10 759 infikovaných a 213 úmrtí.
Odborníci v posledních dnech opakovaně varovali, že do kritického stavu se dostává zdravotnictví, které čelí obrovskému náporu. V nemocnicích aktuálně leží přes 10 tisíc pacientů. Podle premiéra Viktora Orbána nicméně tamní lékaři situaci zvládají.
Dnes také uplynula lhůta, ve které měly být zavřené všechny obchody až na ty s potravinami a léky. Orbán nicméně ve státním rádiu 19. března uvedl, že jelikož se denní přírůstky nakažených pohybují nad hranicí 10 tisíc, dojde k prodloužení omezení o další týden. Zavřené jsou i školky a základní školy do konce Velikonoc.
Podle Orbána by se od restrikcí mohlo začít upouštět v momentě, kdy bude naočkovaný další milion Maďarů.