Článek
Už v říjnu se může narodit páté vnouče premiéra Viktora Orbána. To byla ve čtvrtek dopoledne jedna z hlavních zpráv provládního serveru Magyar Hírlap. Celému webu ale dál dominovalo téma zprávy Evropské komise o stavu právního stavu v jednotlivých členských zemích EU. Zpráva, kterou ve středu představila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, je obzvlášť kritická ke stavu vlády práva, soudnictví i médií v Maďarsku a Polsku.
Europoslanec maďarské vládnoucí strany Fidesz Balázs Hidvéghi označil report Jourové s narážkou na finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose za „Sorosovu zprávu“. Právě Soros je dlouhodobým terčem strany Fidesz, která ho označuje za liberálně-levicového nepřítele Maďarska a „hybatele v pozadí“, který má stát i za migrační krizí.
Podle politika je dokument plný absurdních a zaujatých tvrzení, navíc prý zohledňuje pouze názory „Sorosových organizací“, tedy lidskoprávních neziskových organizací.
Ve stejném duchu už ve středu reagovala maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová. „Objektivní a nestranná analýza všech spolehlivých informací o situaci v Maďarsku může vést jen k tomu závěru, že v Maďarsku jsou respektovány základní hodnoty EU a právní stát platí,“ cituje ministryni orbánovský server Magyar Nemzet.
Have you ever wondered how an objective and fact-based #RoL report looks like? I give you a hint. Hungary’s contribution to the #RoL review cycle is now available on: https://t.co/xM1VyffHiw
— Judit Varga (@JuditVarga_EU) October 1, 2020
Evropská komise se při zpracování zprávy obracela na instituce jednotlivých členských států, na jaře komunikovala také s občanskou společností, akademiky a profesními organizacemi novinářů i soudců. V Maďarsku komisi odpovědělo na dotazy osm nevládních organizací, mezi nimi například Maďarský helsinský výbor nebo Transparency International.
Provládní média se věnovala i přímo Jourové, když připomněla, že se v roce 2006 ocitla ve vazbě. Českou komisařku vyzval v pondělí maďarský premiér k rezignaci. Důvodem jsou podle Orbána její slova na adresu jeho představ o Maďarsku. Směr, kterým Orbán systém v zemi mění, označila Jourová v rozhovoru pro Der Spiegel za „nemocnou demokracii“.
K věci se před odletem na summit v Bruselu vyjádřil také český premiér Andrej Babiš. S Orbánem prý výzvu k odstoupení Jourové probírat nebude.
Slovensko a Polsko: další rekordy v počtu nakažených
Na Slovensku ve čtvrtek začal platit nouzový stav. Země zároveň hlásí další rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem a právě vývoj pandemie je i hlavním tématem slovenských médií.
Čísla, včetně počtu provedených testů, se výrazně zvyšují už druhý týden. Zvýšil se i podíl pozitivních testů. Ve středu na Slovensku otestovali 9170 vzorků, z toho jich bylo 797 pozitivních.
Od čtvrtka na Slovensku například platí omezení pro hromadné akce i počet lidí v prodejnách, země se vrátila k povinnému nošení roušek i venku.
Rekord s téměř 2000 nově nakaženými zaznamenalo za středu i Polsko. Při počtu 29 600 testů se odhalilo 1967 případů. I když se počet testů za poslední týden zvýšil, v přepočtu na počet obyvatel země testuje skoro nejméně v EU. V Polsku totiž musí mít od září testovaní lidé evidentní příznaky nemoci covid-19: horečku, kašel a problémy s dýcháním.
Ziuuuuuuuu..... Tak skomentuję dzisiejsze dane #koronawirus https://t.co/qV6SX848eF pic.twitter.com/uUTCFdGGtk
— Dominik Uhlig (@dominikuhlig) October 1, 2020
Dosud nejvíc testů během jednoho dne provedli Poláci 30. července, bylo jich 35 100.
Vývoj v procesu vraždy Waltera Lübckeho
Německý soud propustil z vazby Markuse H., který byl spoluobžalovaným v procesu s pravděpodobným vrahem místního politika v hesenském Kasselu Waltera Lübckeho. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem zrušil příslušný zatýkací rozkaz, protože neexistuje dostatečné podezření ze spáchání trestného činu, píše ČTK.
Podle státních zástupců Markus H. ideologicky ovlivňoval hlavního podezřelého Stephana Ernsta, a mimo jiné tak napomáhal k vraždě. Vycházeli přitom z krajně pravicového pozadí činu. Podle soudu by napomáhání předpokládalo, že Markus H. přinejmenším pokládal za možné, že Ernst Lübckeho zabije. To ale podle dosavadních důkazů „není ve vysoké míře pravděpodobné“. K Lübckeho vraždě došlo loni v červnu na terase jeho domu.
Dozvuky škatulat v polské vládě
V Polsku se živě debatuje o personálních výměnách ve vládě, které se definitivně potvrdily ve středu. Hlavní pozornost na sebe, hned po nástupu Jarosława Kaczyńského na pozici vicepremiéra, upoutal nominant na funkci ministra školství Przemysław Czarnek. O jeho dlouhodobé výrazně homofobní rétorice jsme psali ve středu.
Czarnka už zkritizovala opozice. „Téměř 2000 nových onemocnění, rekordní deficit, hospodářská krize. Ale všichni se budou zabývat jedním ministrem-homofobem, který navíc připouští tělesné tresty u dětí? Přesně o to jde Kaczyńskému. O další ideologickou válku. Pokrytec,“ napsal na Twitteru šéf opoziční Občanské platformy Borys Budka.
Blisko 2 tys. nowych zachorowań, rekordowy deficyt, kryzys gospodarczy. Ale wszyscy będą zajmować się jednym ministrem-homofobem, który w dodatku dopuszcza kary cielesne wobec dzieci? Przecież właśnie o to chodzi #Kaczyński.emu. O kolejną wojnę ideologiczną. Hipokryta.
— Borys Budka (@bbudka) October 1, 2020
Czarnka se zastal vicepremiér a ministr státních aktiv Jacek Sasin. „Názory, které má poslanec Czarnek, jsou názory, jež odpovídají tomu, co hlásí naše politické uskupení, tedy že v Polsku není prostor, a především ve vzdělání, na vnucování ideologie,“ řekl politik s odkazem na takzvanou „ideologii LGBT“, jíž polská vláda vyhlásila válku.
Sasin okomentoval i vstup Kaczyńského do vlády. Předseda strany Právo a spravedlnost bude jako nový vicepremiér s ohledem na jeho politickou pozici výše postavený než premiér Mateusz Morawiecki.
Dům z 3D tiskárny
V šestatřicetitisícovém německém městě Beckum vzniká dům vyrobený technologií 3D tisku. Stěny dvoupodlažního rodinného domu tiskne vrstvu po vrstvě obří tiskárna, která produkuje speciálně upravenou maltu a beton.
Dům vzniká přímo na stavebním pozemku. Jeden metr čtvereční zdi vytvoří tiskárna během pěti minut. Projekt částkou 200 000 eur podpořila vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, která doufá, že tím spustí revoluci ve stavebnictví. Digitalizaci oboru má v příštích letech podpořit dalších 750 000 eur.
„Vytištěné domy“ vznikly už například ve Spojených státech nebo Belgii. Dům v Becku je prvním svého druhu v Německu, uzavírá agentura DPA.