Článek
Vědci doposud předpokládali, že první osadníci na ostrov Madagaskar přišli zhruba před 2500 až 4000 lety. Nalezené zkameněliny vyhynulého ptáka Aepyornise, v češtině označovaného také jako pštros obrovský, jsou ale staré zhruba 10 tisíc let. „To znamená, že člověk přišel na ostrov minimálně o 6000 let dříve,“ říká vědec z Londýnské zoologické společnosti doktor James Hansford.
Nový objev vyvolává otázky nejen v oblasti historie lidstva, svědčí také o „radikálně odlišné teorii vymírání“, která je potřebná k porozumění ztráty jedinečné fauny na ostrově.
Podle předešlých zjištění vyhynul Aepyornis žijící na Madagaskaru po kolonizaci ostrova lidmi přibližně před 2000 lety. Nyní vědci připouští koexistenci lidí se sloními ptáky a dalšími vyhynulými druhy po dobu více než 9000 let.
Sloní ptáci byli vysocí asi tři metry a vážili až půl tuny. Známá jsou jejich obří vejce, která byla větší než dinosauří. Ptáci žili na ostrově společně s dalšími pozoruhodnými druhy zvířat, včetně vyhynulých obřích lemurů.
Největší otázkou pro vědce zůstává, kdo byli záhadní lovci ptáků. „Neznáme původ těchto lidí a nebudeme ho znát, dokud nenajdeme více důkazů,“ říká spoluautorka studie Patricia Wrightová z Newyorské státní univerzity ve Stony Brooku. Výzkum byl publikován v časopise Science Advances.