Článek
„Obnovujeme základ našeho vztahu,“ poznamenala šéfka německé vlády v narážce na to, že dnes podepsaná dohoda navazuje na Elysejskou smlouvu, v níž se přesně před 56 lety k těsné spolupráci svých zemí zavázali jejich tehdejší představitelé Konrad Adenauer a Charles de Gaulle. „Myslím, že by byli hrdí na to, že ta smlouva dodnes trvá a vzkvétá,“ poznamenal Macron k dohodě z roku 1963, která byla klíčová pro poválečný vývoj německo-francouzských vztahů.
Rozšíření tehdejší smlouvy je podle Merkelové nutné, protože „žijeme ve zvláštních časech“, které vyžadují nové a rozhodnější odpovědi. Stejně jako Macron se přitom zmínila o výzvách, které představuje oslabení dosavadního mezinárodního řádu, o klimatických změnách nebo o vystoupení Británie z Evropské unie. „V tomto světě a v této Evropě musí Německo a Francie přijmout zodpovědnost a ukázat cestu,“ vyjádřil své přesvědčení francouzský prezident.
Smlouva chce dostat Němce do Rady bezpečnosti OSN
Smlouva, jejíhož podpisu se na cášské radnici zúčastnil také šéf Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, si klade za cíl mimo jiné posílit schopnost Evropy jednat samostatně v zahraniční a bezpečnostní politice nebo prosadit Německo za stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Na 16 stránkách dohody jsou také návrhy, které mají vést k užší spolupráci v hospodářské, energetické, klimatické nebo rozvojové politice.
„Práce podpisem nekončí, smlouva se musí naplňovat den za dnem,“ zdůraznila Merkelová na ceremonii, během níž zazněly hymny Německa, Francie i Evropské unie. „Po smlouvě musejí následovat činy,“ podotkl ve stejném duchu Macron, proti němuž před radnicí protestovalo přes sto členů sociálního hnutí žlutých vest.
Novou smlouvu přivítal mimo jiné šéf EK Juncker, podle něhož je přátelství Německa a Francie garantem míru v Evropě. Předseda Evropské rady Donald Tusk, který byl slavnostnímu podpisu také přítomen, zase vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí posílit spolupráci mezi Berlínem a Paříží může prospět celé Evropě.
Kritika dohody se ale ozývá od některých opozičních stran. Šéf poslanců německých Zelených Anton Hofreiter má za to, že je nedostatečná a bez skutečného obsahu. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) zase míní, že smlouva je „hlubokým úklonem“ Merkelové před Macronem. Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová naopak tvrdí, že jde o zradu francouzského lidu.