Článek
Čínský prezident Si Ťin-pching o návštěvě svého francouzského protějška mluvil jako o vzpruze pro mnohostrannost v mezinárodních vztazích. A svěží vítr by podle něj mohla vnést i do volného obchodu. Si také uvedl, že s Macronem dali najevo „spolupráci při budování otevřených ekonomik”.
Macron doplnil, že Čína i Evropská unie musí spolupracovat na řešení velkých problémů ve „stále více narušeném světě”. „Prioritou je rozvíjet přístup na trh a partnerství mezi našimi podniky,“ řekl Macron ve středu na závěr své třídenní cesty.
Miliardové kontrakty, na kterých se země dohodly, se týkají aeronautiky, energetiky i zemědělství. Jeden z nich také umožňuje 20 francouzským podnikům vyvážet drůbež a hovězí a vepřové maso do Číny.
Do konce ledna příštího roku by se měly státy dohodnout i na výstavbě továrny na zpracování vyhořelého jaderného paliva v Číně. A smlouvu i podepsat. O věci se jedná už deset let a na dohodu čeká zejména francouzská firma Orano. Má získat polovinu z kontraktu, jehož výše má činit v přepočtu 510 miliard korun. Budoucí francouzsko-čínská továrna bude ročně schopná zpracovat až 800 tun vyhořelého jaderného paliva.
Obchod mezi Čínou a Francií kvete, letos v březnu domluvil v Paříži Si s Macronem další kontrakty za 45 miliard. Uzavřeli spolu patnáct dohod včetně smlouvy o dodávce 290 letadel Airbus A320 a deseti letounů typu A350 i výstavbě větrných elektráren v Číně – ty by měla obstarat francouzská společnost EDF.