Článek
Vojenská mise Sophia stojí v přední linii boje proti ilegální migraci do Evropy. Málokdo ale přitom ví o její existenci.
„Je to operace, která od začátku působila proti pašerákům a podílela se na redukci migrantských toků, ale také se starala o lidské životy, které byly ve Středozemním moři ohroženy,“ popisuje Čech Pavel Mrůzek účel mise, do které je sám zapojen. V Římě zástupuje náčelníka štábu pro doplňování personálních zdrojů.
Do mise je zapojeno celkem pět Čechů. Tři z nich působí na velitelství v Římě a dva lidé na jednom ze zasahujících plavidel.
Lodě mají za úkol odklon a zadržování plavidel převaděčů v mezinárodních vodách. Těmi se rozumí převážně severní a střední část Středozemního moře.
Operace námořních sil Evropské unie ve Středozemním moři je známá zkratkou EUNAVFOR MED (z angl. European Union Naval Forces - Mediterranean). Jmého Sophia si mise vypůjčila od děvčátka narozeného somálské matce na německé fregatě Schleswig-Holstein.
Zadrželi 151 pašeráků
Operace vznikla rozhodnutím společného zasedání ministrů obrany a zahraničních věcí členských států EU. Ti se v rámci mise Sophia vzájemně kontrolují.
Od října roku 2015, kdy začala aktivní fáze operace, vojáci podle květnové zprávy zadrželi a italským autoritám předali celkem 151 lidí podezřelých z pašeráctví uprchlíků. Zároveň zachytili 551 pašeráckých plavidel a tím zachránili na moři více než 44 tisíc lidí.
Třebaže mise Sophia nepřetržitě běží už třetím rokem, ne vždy se vyvíjí, přiznal v rozhovoru pro Seznam Mrůzek. Důvodem je to, že život operace je úzce spjat s politickým děním v Evropě. I proto mělo úterní jednání s Babišem nezanedbatelnou roli.
„Dozvěděl jsem se zajímavé věci, migranti platí dva až pět tisíc dolarů za cestu,“řekl Babiš na tiskové konferenci po návštěvě velitelství. „Ti mafiáni, pašeráci neobchodují pouze s lidmi, ale i s ropnými produkty, naftou. Jsou to obrovské částky,“ dodal.
Otřel se tak o další téma, s nímž se Sophia potýká. „Pašování lidí a pašování ropy jsou dvě podobné aktivity. Lidé, kteří se zabývají pašováním lidí, mohou velmi snadno přejít k technickým záležitostem, které jim umožní pašovat ropu,“ vysvětlil Mrůzek s tím, že vnímat a redukovat je potřeba obě tyto aktivity.
Babiš chce krizi čelit posláním peněz do Afriky
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_H_K/Fc3gG.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Co přinesla Babišova úterní návštěva Říma?Video: Jiří Hošek
Premiér Babiš mezitím novinářům nastínil rozsáhlejší schéma. Řešením migrační otázky je podle něj kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí. Řekl to v úterý po jednání s italským premiérem.
Conte v úterý od českého premiéra rovněž slyšel potvrzení českého postoje, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Potvrdil tak, že Česko a Itálie se v pohledu na uprchlické kvóty liší. Italský premiér to podle Babiše chápe.