Článek
Podle vedoucího lékaře IVF Clinic Olomouc Štěpána Machače je to akceptovatelná hranice. “Je to společenský požadavek. Pacientek, kterým je 39 a 40 a chtějí otěhotnět, je pořád dost. Všude ve světě se udává úspěšnost oplodnění 40 let a my máme hranici na 39. I ve věku 40 let je úspěšnost pořád dobrá,” uvedl Machač v TV Seznam.
Primář pražské porodnice Podolí (ÚPMD) ovšem upozorňuje na rizika asistované reprodukce ve vyšším věku: “Nás porodníky zajímá, aby se ta hranice neposouvala dál. Žena je s vyšším věkem vystavena většímu riziku zdravotních komplikací.”
Reprodukční kliniky jsou pro prodloužení věku
Změny má přinést novela zákona o zdravotním pojištění, kterou resort předloží do června příštího roku. Reprodukční kliniky záměr vesměs vítají, oplodnění zpřístupní podle nich více ženám. Objevuje se ale i argument, že Ministerstvo zdravotnictví posunutím věkové hranice ženy nabádá k odkladu těhotenství do ještě zralejšího věku.
Věk početí stoupá, průměrný věk českých rodiček přesáhl třicítku. A stárnou i ženy, které podstupují asistovanou reprodukci. V roce 2007 bylo Češkám, jež absolvovaly nejběžnější metodu IVF neboli in vitro fertilizaci, v průměru 33,5 roku. V roce 2015 to bylo už 35,5 let.
S vyšším věkem úspěšnost početí klesá a naopak přibývá spontánních potratů. Ženám totiž klesá zásoba vajíček, která jsou navíc méně kvalitní. Zastímco u žen mladších třiceti let je šance na otěhotnění prostřednictvím IVF zhruba 22 %, od 35 let je šance už jen malá. Lékaři se shodují, že ideální rodička je čistě z medicínského hlediska pětadvacátnice.
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje podle MF Dnes i další změny. Pokud by žena po IVF skutečně otěhotněla, mohla by mít nárok na další hrazené cykly. Ženy, které by IVF absolvovaly do 35 let, by získaly bonusový cyklus.