Článek
Než k němu ale dorazil, vyjel ze zúžené části sjezdovky padesátiletý lyžař a narazil do přední části jeho vozu. Při kolizi utrpěl zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehl.
Okresní soud před časem záchranáře Váňu potrestal podmíněným trestem devět měsíců s odkladem na jeden a půl roku. Člen horské služby ale vinu odmítá a proto se odvolal. Podle kolegů záchranářů Váňa nenese za smrt lyžaře odpovědnost a při zásahu postupoval zcela podle pravidel.
Rozhodnutí soudu je nyní pravomocné. Obviněný i jeho právní zástupce se k verdiktu zatím odmítli vyjádřit. Komentovat ho nechtěl ani šéf Horské služby v Jizerských horách René Mašín.
V případu nešťastné události byla již dříve vyslechnuta řada svědků. Obě strany sporu se v argumentaci opírají i o odborné posudky. Odlišná jsou především tvrzení svědků o tom, zda záchranář měl v době zásahu na vozidle vedle světelného zapnuté i výstražné zvukové zařízení.
Obdobná nehoda se stala na Ještědu v roce 2005, kdy jednatřicetiletá žena při lyžování narazila do terénního auta a těžkým zraněním v nemocnici podlehla. Nehoda se stala v nepřehledném úseku, kde se sjezdová trať křížila s takzvanou Televizní cestou, po níž jezdila vozidla ke skokanským můstkům. Řidiče vozu tehdy soud zprostil obžaloby a konstatoval, že vina je na straně střediska. Sportovní areál Ještěd zaplatil ze své pojistky 240.000 korun druhovi zemřelé ženy.