Článek
Článek si také můžete pustit v audioverzi.
„Typická služba. Záchranka: Vezeme vám pacienta s covidem. Já: Nemáme místo. Záchranka: Nikdo nemá místo. Já: Tak ho dovezte, nějak to uděláme. Ale ani vesmír není nekonečný.“
Tímto příspěvkem na Twitteru upozornil v neděli večer Jiří Vyhnal, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Kyjov, na obsazenost lůžek. Jak upřesnil mluvčí, na ARO byla v pondělí odpoledne volná dvě lůžka z deseti, která ale nejsou primárně určena pro pacienty s covidem. Poslední čtyři lůžka ze 40 pak hlásí nemocnice volná na covidových stanicích.
Informační systém infekčních nemoci (ISIN), který slouží státu k přehledu o situaci v jednotlivých špitálech, eviduje v kyjovské nemocnici 26 pacientů s covidem, z toho 13 neočkovaných, 12 s dokončeným a jednoho s nedokončeným očkováním.
„Situace se začíná podobat kritickému scénáři z loňského podzimu a letošního jara,“ uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Zároveň ale dodal, že tehdy evidovali i více než 100 pacientů s koronavirem. „Počet lůžek jsme připraveni navýšit, ale začínáme narážet na personální kapacity,“ dodal.
Kvůli náporu pacientů s covidem musela nemocnice už minulý týden omezit odkladnou péči. Opatření se týká zejména oddělení chirurgie, ORL, urologie a ortopedie.
„Omlouváme se našim pacientům, kterých se omezení dotkne a odsune jim plánovaný zákrok na pozdější termín. Je to opatření, které bohužel nyní řeší celá řada nemocnic po celé zemi,“ píše se na webu Nemocnice Kyjov.
Typická služba. Záchranka: vezeme vám pacienta s covidem. Já: nemáme místo. Záchranka: nikdo nemá místo. Já: tak ho dovezte, nějak to uděláme. Ale ani vesmír není nekonečný. pic.twitter.com/HrhXvb7K9R
— Jiří Vyhnal (@jurazvrsku) November 14, 2021
Alespoň částečným řešením by mohla být pomoc armády, o kterou nemocnice požádala. Podle informací od tiskové mluvčí Jihomoravského kraje Aleny Knotkové by se mělo jednat o čtyři vojáky. Do nemocnice nastoupí za tři dny, do té doby budou v Kyjově pomáhat dobrovolní hasiči.
Operace omezí brněnská nemocnice až o polovinu
S nedostatkem personálu se potýkají i zbylé nemocnice v Jihomoravském kraji, kromě kyjovské nemocnice žádá o pomoc vojáků i sedm dalších zdravotnických zařízení.
O nejvíce pomocných sil si požádala Nemocnice u svaté Anny, kde jich potřebují 16. „Budou vypomáhat zdravotnickému personálu přímo u lůžek covidových pacientů,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zároveň doplnila, že některé vojáky by také rádi využili v testovacím centru. Kvůli nové povinnosti testovat neočkované zdravotníky, potřebují posílit i testovací kapacity.
K dnešnímu ránu bylo u svaté Anny hospitalizováno 85 pacientů s covidem. Na anesteziologicko-resuscitační klinice se nyní nachází 14 pacientů na umělé plicní ventilaci, 13 z nich je neočkovaných. Další dva pacienti jsou na přístroji ECMO a 12 pacientů leží ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.
ISIN uváděl dnes ráno v této nemocnici 88 pacientů s covidem, z toho 49 neočkovaných.
U svaté Anny dochází ode dneška také k výraznému omezení odkladné péče. V běžném provozu tu zvládnou zdravotníci až 70 operací za jeden den, teď jich budou vykonávat kvůli zhoršující se epidemiologické situaci přibližně jen 35 denně.
Armáda, hasiči i studenti. Kraj hledá dobrovolníky, kde se dá
Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) má kraj nejvíce pacientů na JIPkových lůžkách. „A podle prognóz to vypadá, že v průběhu sedmi až deseti dnů se dostaneme nad tisícovku hospitalizovaných,“ okomentoval dnes situaci po zasedání krajského krizového štábu.
Kraj požádal o pomoc kromě armády také policii a hasiče. Další personální posily chtějí na jižní Moravě sehnat přes Červený kříž, oslovovat budou i studenty vyšších odborných škol a středních zdravotnických škol.
Povinnost pomáhat v nemocnicích ale kraj nikomu přikázat nemůže. Aktuálně totiž neplatí nouzový stav, a tak se bude jednat o čistě dobrovolnou pomoc.
„Zatím nejsme v situaci, kdy bychom jako kraj vyhlašovali stav nebezpečí. S tím zatím určitě nepočítáme,“ zakončil hejtman.
V jihomoravských nemocnicích leží aktuálně 575 pacientů na covidových lůžkách. Dalších 109 pacientů je pak na jednotkách intenzivní péče.