Článek
Průměrný úhrn srážek byl vloni na území tohoto kraje 824 milimetrů, o 151 milimetrů víc, než je dlouhodobý normál. S odkazem na data Českého hydrometeorologického ústavu o tom na webu informoval krajský úřad.
Nejvyšší úhrny srážek byly vloni v okresech Třebíč a Žďár nad Sázavou. Lokální povodně, které byly minulý rok hlavně v letních měsících a v říjnu, podle kraje nezpůsobily větší škody.
Zásoba vody ve sněhu na Vysočině byla k letošnímu 25. lednu spočítaná na 91,5 milionu metrů krychlových. Podle kraje to je pouze o něco nižší stav než průměrná hodnota pro toto období, která představuje 108 milionů metrů krychlových.
Srážkově vydatný rok 2020 je podle krajského odboru životního prostředí a zemědělství dobrou zprávou pro přírodu, lesy i vodní zdroje. Například v roce 2018 byl na Vysočině roční úhrn srážek 514 milimetrů a v roce 2019 648 milimetrů.
Dostatek zásob měly minulý rok vodárenské nádrže, které jsou hlavním zdrojem pitné vody pro obyvatele Vysočiny. Zvýšila se i vydatnost zdrojů podzemní vody, které napájejí zejména vodovody v menších obcích. Kvalita některých mělkých pramenů ale kvůli velkým dešťům utrpěla, například zakalením vody, uvedl kraj.
Přívalové deště podle zjištění ČTK vloni znečišťovaly i prameniště, které zásobuje pitnou vodou obce Opatov a Předín na Třebíčsku. Vodu z vodovodu tam v létě nešlo pít přibližně dva měsíce. Podle třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti zásobování vodou pomohou zlepšit tři nové vrty, které by měly být letos připojené k tamní úpravně vody.
Průměrná roční teplota byla vloni na Vysočině podle údajů kraje 8,7 stupně Celsia, v porovnání s dlouhodobým normálem byla vyšší o 1,3 stupně Celsia.