Článek
Nejistota ohledně pandemie koronaviru, brexitu a zisků bank odrazuje finanční společnosti v Londýně od přijímání nových zaměstnanců. Počet volných pracovních míst ve finančním sektoru ve třetím čtvrtletí oproti minulému roku klesl o 54 procent.
Během tří měsíců do září firmy inzerovaly 3810 volných míst, vyplývá z údajů personální společnosti Morgan McKinley. Číslo však odpovídá jen zlomku pracovních příležitostí, které byly dostupné v předchozích letech.
Oproti letošnímu druhému čtvrtletí ale počet volných míst vzrostl. Agentura Bloomberg uvedla, že v době, kdy Spojené království podléhalo přísnějším opatřením, bylo ve finančnictví 2490 volných míst.
„Podniky a uchazeči o zaměstnání zápasí s dopadem pandemie a obávají se, co bude znamenat druhá vlna,“ řekl Hakan Enver, výkonný ředitel poradenské společnosti Morgan McKinley UK. „Nemůžeme ale zapomenout ani na brexit. Je třeba vzít v úvahu obavy o dlouhodobé oživení, volný tok kapitálu a rovnocennost finančních služeb ve Velké Británii,“ dodal.
Problémy na pracovním trhu rostou
Pokles volných pracovních míst přišel spolu s narůstajícím úbytkem možností uplatnění na trhu práce v Británii. Situace se navíc odehrává na pozadí škrtů v bankovním sektoru po celém světě. Banky se nyní potýkají s velmi nízkými úrokovými sazbami a čelí rychlým technologickým změnám.
Počet nově zveřejněných pracovních nabídek ve Velké Británii nyní poklesl nejvíce od července. Na vině je příchod druhé vlny koronaviru a s ním spojená opatření. Nejpřísnější restrikce na britských ostrovech zatím zavedlo Severní Irsko a město Liverpool. Také Londýn postupně vyhlašuje nová opatření, například zakázal setkávání lidí z různých domácností.
Kvůli restrikcím byl nejvíce zasažen sektor pohostinství. Nejméně volných pracovních míst v oboru, do kterého spadají barmani, servírky či kuchaři, je v regionech jako Severní Irsko a Skotsko. Nedostatek práce lze připsat faktu, že restaurace byly na jaře kvůli covidu-19 uzavřeny.