Článek
Británie navzdory původnímu plánu na vytvoření kolektivní imunity začalo s restriktivními opatřeními. „Zastavte provoz metra, jinak se bude dál umírat,“ vzkázal londýnský starosta Sadiq Khan po zjištění situace, která panuje zejména v londýnském metru.
V pondělí večer pronesl Boris Johnson k Britům projev, kde naordinoval přísná pravidla pro vycházení z domu. Následující ráno, po probuzení do nového režimu, Británií zmítaly zmatky, nedorozumění i zjevné porušování nových pravidel.
Omezení v dopravě jako uzavírání některých stanic a rušení pravidelných spojů spolu s nedodržováním domácí karantény vytvořilo problém nový – vozy londýnské hromadné dopravy praskají ve švech.
Londýnský starosta Sadiq Khan sice vzkázal obyvatelům přes mluvčího, že by měli dodržovat nařízení, aby hromadnou dopravu používali jen v případě, že je to opravdu nezbytné, primárně pak zaměstnanci „kritických odvětví“. Internetem ale i poté proletěly fotografie přeplněných souprav metra a dalších veřejných dopravních prostředků.
Dopravní podnik už minulý týden uvedl, že počet cestujících v metru se snížil o 70 procent, v autobusech o 40 procent. Zároveň ale ruku v ruce s omezením velké části dopravních spojů dochází k přelidňování dopravních prostředků, zejména ve špičkách, kdy jezdí přibližně jeden spoj za dvacet minut.
London Tube this morning. This is not social distancing, this is a dream come true for Coronavirus who will infect these people at Will & bring this infection into your family home this evening
— Tory Fibs (@ToryFibs) March 24, 2020
The decision to shut 40 tube stations & put on less frequent trains is killing London pic.twitter.com/WNibvD6pjZ
Situace se dle britských médií nezměnila ani ve středu. Sadiq Khan oznámil, že onemocněla třetina dopravního personálu. Na starostovu hlavu se snesly stížnosti a obviňování ze strany zdravotnického personálu kvůli jeho rozhodnutí služby jen omezovat. Někteří zaměstnanci zdravotnictví vzkázali, že se více obávají cesty do práce než ošetřování pacientů nakažených koronavirem.