Článek
Irina Jančenková a Gulnara Korjaginová z vesnice Paločka vedou kampaň za připomínku tisíců lidí, kteří v okolí jejich domova na začátku 30. let zemřeli.
Šlo o ty, které sovětský režim obvinil z antikomunistických zločinů. Například ze zaměstnávání dělníků nebo pronajímání soukromých objektů. Jejich trestem pak bylo násilné přestěhování do sibiřské divočiny.
„V květnu nebo v červnu 1931 sem loď přivezla 7800 lidí. Po osmnácti měsících z nich zůstalo naživu jen 700,” vzpomíná Korjaginová.
V roce 2018 dostaly Jančenková a Korjaginová prezidentský grant k prozkoumání historie tohoto nuceného přestěhování. A aby mohly najít hroby obětí, požádaly o pomoc dobrovolnickou organizaci Patriot.
Dobrovolníci z Patriotu a místní aktivisté doposud objevili desítky hrobů. Ale zdá se, že vybudování oficiálního památníku na tomto místě bude ještě složité. Ostatky obětí nemohou být znovu pohřbeny bez povolení a šéf místního úřadu Aleksej Sidichin se v tom nechce moc angažovat. „Jako úřední osoba tady mám důležitější věci na práci než se šťourat v minulosti. Musím tu dělat spoustu věcí pro budoucnost a dnešní prosperitu,” říká Sidichin.
Podrobnosti v úvodní reportáži. Je součástí pořadu Svět bez obalu, který najdete v premiéře na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod zde.