Článek
Lidstvo žije ode dneška „na úvěr”. V minulém roce byly přírodní zdroje, které Země dokáže za jeden rok obnovit, vyčerpány o šest dní později. Každým rokem se počet „soběstačných” dní zmenšuje. V praxi vyčerpání přírodního bohatství znamená, že lidstvo vyprodukovalo více uhlíku, než oceány a lesy dokážou absorbovat, chytilo více ryb, pokácelo více stromů a spotřebovalo více vody, než dokáže planeta za rok obnovit. Od roku 1977, kdy tento den připadal na 1. listopadu, je rozdíl celých 91 dní.
V každé zemi připadá Overshoot Day na jiné datum. Nejhorší jsou v tomto ohledu Australané, Kanaďané a Američané, kteří své přírodní zdroje vyčerpali již v březnu. V České republice připadl tento den na 28. dubna.
Svůj osobní Overshoot Day si můžete vypočítat ZDE.
If everyone in the world lived like the average Aussie, we would need 5.2 Earths. #EarthOvershootDay #movethedate pic.twitter.com/ugAHRCXVDt
— WWF_Australia (@WWF_Australia) August 2, 2017
Jak my jako jednotlivci můžeme přispět k zlepšení situace? Problematikou se zabývají některé kampaně a charitativní organizace, které doporučují všem jednotlivcům následující:
1. Jíst méně masa
2. Spálit méně pohonných hmot
3. Zredukovat množství vyhozeného jídla
Organizace Global Footprint Network prohlásila, že potraviny tvoří 26 % naší ekologické stopy. Pokud bychom snížili potravinový odpad na polovinu, konzumovali méně potravin bohatých na bílkoviny a jedli více zeleniny, může se dopad na planetu snížit na 16 %.