Článek
Guterres v zahajovací řeči vyjádřil podle agentury AP znepokojení nad „zmenšujícím se občanským prostorem“. Poukázal přitom mimo jiné na to, že v posledních třech letech bylo ve světě zabito více než 1 000 novinářů a obránců lidských práv. Každý týden byli podle něj loni v průměru zavražděni čtyři ekologičtí aktivisté, většinou domorodí obyvatelé.
„Musíme učinit více na obranu těchto lidí a pro ukončení represálií vůči těm, kteří sdílejí své příběhy týkající se lidských práv,” zdůraznil generální tajemník. Varoval také před ekonomickou nerovností ve světě a zneužíváním technologií.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová okomentovala také současnou změnu klimatu. „Jestli si myslíte, že ekonomické zájmy jsou důležitější než životní prostředí, zkuste si spočítat své peníze, zatímco zadržujete dech.”
Zástupci 47 členských zemí Rady se během 40. pravidelného zasedání Rady OSN pro lidská práva budou po čtyři týdny zabývat situací lidských práv v řadě zemí, včetně Venezuely, Ukrajiny či Jemenu. Diskutovat přitom budou o aktuálních krizích ve světě i o jednotlivých tematických bodech, jako jsou například dětští vojáci nebo rostoucí populismus v řadě zemí.
Je moudřejší a lepší předcházet konfliktům prostřednictvím Rady #OSN pro lidská práva, než je léčit Radou bezpečnosti a jejími mírovými misemi. pic.twitter.com/xogMJIlc95
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 25, 2019
„Pro mě osobně znamená návrat k lidskoprávní tematice realizaci aktivní a především sebevědomé zahraniční politiky. Je to návrat k jejím nejlepším tradicím, které po roce 1989 obnovili ministr zahraničí Jiří Dienstbier a prezident Václav Havel,“ napsal mimo jiné šéf české diplomacie Petříček na Twitteru v souvislosti s pondělním zahájením celého zasedání.