Článek
„Následně z nich budou vybrány projekty, které městská část zaplatí,“ sdělila místostarostka Irena Kolmanová. Tzv. participativním rozpočtování se ve čtrnácté městské části konalo poprvé v roce 2018. Stejný princip uplatňují také některé další pražské radnice.
Zaslané návrhy projektů úředníci nejdříve zkontrolují po formální stránce a poté budou představeny veřejnosti. „V říjnu a v listopadu radnice prověří realizovatelnost projektů a zorganizuje prezentaci těch, které tímto pomyslným sítem projdou. Ve druhé polovině listopadu se uskuteční veřejné hlasování. Až to rozhodne, na které konkrétní projekty budou finance ve finále uvolněny,“ uvedla Kolmanová.
Projekty, které lidé budou moci podpořit, radnice rozdělí na dva typy. První jsou ty, které si vyžádají investici od 200 000 Kč do dvou milionů korun. Souhrnná částka na ně nepřesáhne čtyři miliony. Druhou skupinou jsou projekty za 10.000 až 200.000 Kč a souhrnná částka nesmí překročit milion korun. „Velké projekty bude možné realizovat na území, které má ve správě městská část, malé na pozemcích městské části a na pozemcích hlavního města,“ dodala Kolmanová.
Obyvatelé Prahy 14 poprvé o rozdělení peněz rozhodovali v roce 2018. Vybírali z 18 zaslaných projektů týkajících se mimo jiné dopravy, výsadby zeleně, úprav veřejného prostoru a modernizace hřišť.
Praha 14 zahrnuje Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína. Po říjnových volbách vytvořily koalici Spojené síly pro Prahu 14 (KDU-ČSL, STAN, TOP 09), ODS a Piráti, kteří mají v 31členném zastupitelstvu většinu 21 hlasů.