Článek
Japonská kultura byla na festivalu zastoupena celou řadou tamních zvyků a tradic. Kromě ukázek bojového umění, které prezentovali i samurajové v padesátikilové zbroji, proběhl na festivalu tradiční japonský čajový obřad. Při něm Jan Hála, čajový mistr, podával zelený čaj matcha a přiblížil, k čemu obřad slouží. „Na začátku se mlčí, je to hodně rozjímavé, jde o zklidnění. Zastavit se uprostřed dne i tady na festivalu. A pak se zase naladit na to, že se dostaneme mezi lidi. Čajový obřad je postaven na čtyřech sloupech. Čistota, harmonie, úcta a klid,” přiblížil rituál Hála.
Historickou část na festivalu představil mimo jiné Jakub Zeman, japanolog, který v Praze vede Dódžó Hakuzan. Při akci na ZŠ Klausova tak představil například sekání japonským mečem Tamešigiri. Také se podílel na výstavě, do které věnoval některé ze svých exemplářů japonského tradičního i užitého umění.
Na druhé straně festival navštívili i příznivci počítačových her, filmů a seriálů anime, komiksů manga nebo cosplaye. Poslední zmiňovaná disciplína je u mladých i starších velmi oblíbeným koníčkem. Jde o kostýmovou hru na libovolné komiksové, filmové nebo seriálové postavy. Festival navštívili zahraniční „cosplayeři”. Vyvrcholením festivalu pak byla soutěž, ve které porota hodnotila vlastnoručně vyrobený kostým i takzvaný „roleplaying”, tedy to, zda se soutěžící umí i jako vybraná postava chovat.
Podobných festivalů jako je Advík se koná po světě celá řada. Přesto se i ten pražský, jehož hlavními organizátory jsou Jan Horský a Martin Peták, těší velké účasti. Podporu má i od japonského velvyslanectví v Praze.
Pořad Rodinka Letní speciál sledujte každý všední den od 8:00 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak ji naladit? Poradí praktický návod.