Článek
Dny otevřených dveří historických objektů Úřadu vlády se vracejí po pauze zaviněné pandemií koronaviru a jsou naplánované na celé léto. Kramářovu vilu tak mohli lidé navštívit před dvěma týdny, znovu do ní mohou přijít ještě 8. a 29. srpna a 5. října.
V jiných víkendových termínech se v létě a na podzim otevírá Hrzánský palác na pražských Hradčanech, který slouží jako náhradní sídlo vlády, a Lichtenštejnský palác na Kampě. V září bude zpřístupněno i hlavní sídlo Úřadu vlády Strakova akademie, mimo jiné při oslavě Dne české státnosti 28. září.
Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.
Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv.
V 90. letech minulého století prodělala Kramářova vila kompletní rekonstrukci. V současnosti je nejčastěji využívána jako místo setkávání předsedy vlády s významnými světovými státníky.