Článek
Dnes to řekl po jednání krizového štábu v Podivíně ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Policie facebookový profil zablokovala a případem se zabývá.
Tržil nechtěl říct podrobnosti k případu, aby nedával návod dalším možným podvodníkům. Policie už vyslýchá muže, který je podezřelý ze zfalšování QR kódu u humanitární sbírky Diecézní charity Brno. Podle Tržila muži za podvod ve stadiu pokusu hrozí pět až deset let vězení. U druhého případu policie učinila faktické kroky k tomu, aby nikdo nemohl případné zaslané peníze zneužít.
Obecně však lidé masivně pomáhají. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. Po 9:00 měla na účtu 172 milionů, o hodinu později je to již 189 milionů korun. Částka roste také Nadaci Via, která dosud vybrala přes 164 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sejdou a domluví se na koordinaci rozdělování peněz, řekla za Nadaci Via Hana Sedláková.
Sbírky spustilo už ve čtvrtek večer několik organizací. Část peněz plánují uvolnit v nejbližších dnech na okamžité potřeby obyvatel zasažených obcí, což jsou především Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Člověk v tísni dosud vybral přes 90 milionů korun, které kromě jihomoravských obcí pomohou také na Lounsku, kde bouře výrazně poničila obec Stebno. Tým Člověka v tísni se také o víkendu spolu s Charitou ČR, Českým červeným křížem či Adrou připojil k mapování škod, aby zjistily, čeho je na místě nedostatek a co je potřeba.
Červený kříž zatím vybral 57 milionů korun. Část vyčlenil na okamžitou pomoc, další rozdělení bude koordinovat se starosty postižených obcí. „Rozsah této tragédie je veliký a následky se budou likvidovat dlouhodobě. Částky i u ostatních sbírek jsou opravdu velmi vysoké,“ poznamenala Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže.
Přes organizaci Adra lidé přispěli 26 miliony korun. „V příštích dnech budeme dělat monitoring v domácnostech a do konce týdne chceme darovat desítky až stovky tisíc,“ uvedla Miroslava Illetšková z Adry.
Jak pomoci
Sbírku pro pomoc obětem pořádala Diecézní charita Brno. Lidé mohli přispět na účet číslo 4211325188/6800, variabilní symbol 2002.
Další možností byla DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90.
Veřejnou sbírku pořádal také Český červený kříž (číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101).
Peníze mohli lidé posílat i přes portál darujme.cz, sbírku pořádala Nadace Via.
Darovat prostředky bylo možné také přes platformu znesnaze21.cz.
Jihomoravský kraj zřídil krizovou linku 800 129 921 pro dobrovolníky s nabídkou pomoci.
Byly založeny i facebookové skupiny Pomoc po Tornádu – Hodonínsko, Břeclavsko nebo Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu.
Na stránkách donio.cz posílají lidé peníze přímo konkrétním rodinám. Přes pět milionů věnovali již na pomoc Mackovým z Moravské Nové Vsi, jejichž dcera se v době tornáda vracela autobusem z Hodonína a utrpěla těžké zranění. Bouře také poničila dům rodiny, kde zároveň provozovali prodejnu potravin.
Přispívají také podnikatelé. Například Nadace Karel Komárek Family Foundation věnovala 150 milionů, které v prvním kole pomohou zaměstnancům a rodinným příslušníkům společnosti Moravské naftové doly.