Článek
Naděje dožití je věk, jehož se lidé průměrně mohou dožít. „Je zřejmé, že ve srovnání naděje dožití v okresech kraje jsou na tom nejlépe muži v Brně a ženy v okrese Vyškov. Muži narození v roce 2019 v Brně by se mohli v průměru dožít 77,27 roku, naproti tomu muži narození v okrese Břeclav v průměru o 1,57 roku méně. Ve srovnání s ostatními okresy České republiky je pravděpodobný věk dožití mužů v okrese Brno-město šestý nejvyšší. Nejvyšší pravděpodobný věk dožití u mužů byl za pětileté období zjištěn v Praze – 78,06 roku, nejnižší v okrese Most – 73,14 roku,“ uvedli statistici.
Pokud muži žijící v okresech Jihomoravského kraje již v roce 2019 dovršili věk 65 let, mají ještě před sebou v průměru minimálně 16 let života. Ženy z okresů kraje ve stejném věku pak nejméně 20 let.
„Ženy se v průměru dožívají vyššího věku – ženy narozené v roce 2019 v okrese Vyškov by se mohly v průměru dožít až 82,80 roku. Srovnání s ostatními okresy České republiky je u žen podobné jako u mužů, pravděpodobný věk dožití žen v okrese Vyškov je šestý nejvyšší. Nejvyšší pravděpodobný věk dožití u žen byl z průměru za pětileté období zjištěn v okrese Hradec Králové – 83,21 roku, nejnižší pravděpodobný věk dožití žen byl zjištěn v okrese Most – 78,94 roku,“ dodali statistici.
Naděje dožití neboli střední délka života značí průměrný počet let, který má člověk v určitém věku ještě naději prožít. Údaje pocházející z tabulek úmrtí se za jednotlivé okresy pro zpřesnění výsledků zpracovávají z průměrů pětiletých období, aktuálně tedy z let 2015-2019.
Lidé nejen na jižní Moravě se dožívají čím dál vyššího věku především díky změně životního stylu, kvalitnější stravě, odklonu od kouření a obecně mnohem větší péči o zdraví. Ale především díky čím dál modernější medicíně.