Článek
I v tak malém kraji, jako je ten liberecký, se totiž může situace v jednotlivých okresech výrazně lišit, řekl v pondělí po jednání krizového štábu kraje hejtman.
Po poklesu pod 100 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel se v pondělí otevřely mateřské školy v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Od příštího týdne by se ve všech regionech, které této hranice dosáhnou, mohly v rotační výuce vrátit do lavic žáci druhého stupně základních škol. Bez rozlišení po krajích se vrátily v polovině dubna s rotační výukou první stupně základních škol a v pondělí k praktické výuce středoškoláci a studenti posledních ročníků vysokých škol.
Liberecký kraj aktuálně hranici 100 nakažených nesplňuje, za poslední týden přibylo v kraji 144 potvrzených případů koronavirové nákazy na 100 tisíc obyvatel. V rámci kraje už ale tuto podmínku splňuje Semilsko, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledním týdnu jen něco přes 82 nových případů. Také Liberecko a Jablonecko, kde je aktuálně přes 120 nakažených v přepočtu na obyvatele, se limitu blíží a je reálné, že by podmínku pro otevření škol mohly tyto okresy splnit. Krajský průměr ale „kazí“ Českolipsko, kde je situace podstatně horší - na 100 tisíc obyvatel tam za posledních sedm dní připadá bezmála 224 nových případů.
I na Českolipsku se ale situace zlepšuje. Vysoký výskyt nákazy má podle krajské epidemioložky Jany Prattingerové původ za hranicemi kraje, kde řada lidí z Českolipska pracuje. Od nich se pak často nakazí jejich rodiny. „Vysoký počet nakažených může být způsoben i tím, že okres Česká Lípa patřil mezi okresy, které byly málo postižené, což znamená, že kolektivní imunita tam není. Je vidět, že každý okres, každá oblast si to onemocnění musí nějakým způsobem prožít, aby tam ta imunita byla,“ dodala.